Jakie grzejniki stalowe wybrać do domu, a jakie do mieszkania w bloku?

Wybór kaloryferów bez wcześniejszego sprawdzenia parametrów technicznych i wiedzy, jaki model grzejnika stalowego do jakiego pomieszczenia kupić, może być problematyczny. Kupić można wiele kaloryferów stalowych, jednak nie wszystkie nadadzą się do każdej instalacji, a o złym wyborze przekonamy się dopiero w trakcie sezonu grzewczego. Z tego tekstu dowiesz się, jakie grzejniki wykonane ze stali warto wybrać do domu, a jakie do mieszkania w bloku.

 
Czym się kierować przy wyborze grzejnika stalowego?
Pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy – materiał, z którego wykonany jest grzejnik, ma znaczenie przy wyborze, ale nie jest to czynnik kluczowy. Może się okazać, że Twoje potrzeby lepiej spełni aluminiowy lub żeliwny kaloryfer. Szczególnie że w wilgotnych pomieszczeniach, na przykład w łazienkach, nie zaleca się używania stalowych grzejników ściennych ze względu zagrożenie korozją. Choć często są to istotne kwestie praktyczne, to jeśli chodzi o efektywność grzania, zdecydowanie lepiej rozpatrywać parametry grzejnika niż to, z jakiego materiału został on wykonany.

Wybierając grzejnik, najpierw zwróć uwagę na:

- rozmiar
- moc grzewczą
- pojemność
- sposób podłączenia
- materiał (ostatni etap)

Jednocześnie pamiętaj, że materiał wpływa na pewne cechy urządzenia, bo to właśnie od niego będą zależały możliwości konstrukcyjne grzejników. Najlepiej kierować się tym, jaką moc ma stalowy grzejnik do domu oraz grzejnik stalowy do mieszkania w bloku.


Jaka powinna być moc grzejnika stalowego?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jest kilka czynników, które mają wpływ na to, jaka moc grzejnika będzie wystarczająca, by ogrzać dane wnętrze.

Dwa parametry, które należy brać pod uwagę to: 

- metraż pomieszczenia
- izolacja termiczna budynku. 
 

W wielu poradnikach można znaleźć informację, że do ogrzania metra kwadratowego pomieszczenia potrzeba średnio 100 W. W przypadku wątpliwości dobrze jest skorzystać z wiedzy specjalistów sklepu Bricoman, którzy podpowiedzą, które rozwiązanie sprawdzi się w danym przypadku i pomogą wyliczyć zapotrzebowanie grzewcze dla całego budynku lub pomieszczenia. 

Jaki grzejnik stalowy do domu, a jaki grzejnik stalowy do mieszkania w bloku? 
Grzejniki stalowe są bardzo popularne w polskich domach, gdzie najczęściej można spotkać dwa modele stalowych kaloryferów – płytowe i członowe, zwane inaczej żebrowymi. Grzejnik ze stali płytowy może być wyposażony w jedną lub kilka płyt grzewczych. Prosta budowa oraz atrakcyjna cena sprawiają, że takie urządzenia można spotkać w praktycznie każdej przestrzeni użytkowej i mieszkalnej. Stalowe grzejniki nie nadają się do domów, gdzie znajduje się instalacja grawitacyjna lub otwarta. Ich zaletą jest szybkie nagrzewanie się i duża moc w porównaniu do kompaktowych wymiarów. Dodatkowo nie zapowietrzają się tak często i są dużo solidniejsze od aluminiowych. Ich wadą jest podatność na korozje, co zresztą sprawia, że nie powinny być one używane w pomieszczeniach o dużej wilgotności, na przykład w łazience czy pralni. Jeżeli chodzi o tego typu przestrzenie, to na pomoc przyjdą grzejniki specjalnie dostosowane do wilgotnych warunków, czyli grzejniki łazienkowe. Ich budowa jest dostosowana do pomieszczeń łazienkowych, często o mniejszych powierzchniach użytkowych.  W ofercie marketu budowlanego Bricoman znajdują się stalowe grzejniki, które mogą być instalowane w domach jednorodzinnych oraz w blokach. Nie ma przeciwskazań, by ten sam model grzejnika, na przykład grzejnik stalowy Purmo C22 60 × 80 cm, biały, zainstalować zarówno w domu, jak i w bloku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że grzejniki ze stali do mieszkania oraz grzejniki stalowe z płyty do domu mogą mieć inne rodzaje łączenia. 

 Wyróżnia się trzy główne sposoby podłączenia: 

- dolne
- boczne
- dolne/boczne

Do każdego grzejnika stalowego warto też zamówić akcesoria do grzejników, takie jak termostaty, które pozwolą na regulowanie temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. 

 

Grzejniki stalowe dekoracyjne do bloku lub do domu
W wielu przypadkach dobór odpowiedniego grzejnika stalowego może mieć wpływ na estetykę pomieszczenia. Nawet taki drobiazg, jak kolor kaloryfera ma ogromne znaczenie w procesie urządzania przestrzeni. Kaloryfery antracytowe są dyskretne, często traktowane są jako element dekoracyjny z racji swojej konstrukcji. Kolor nadaje im charakteru. Warto zwrócić uwagę na to, że kolor nie ma wpływu na obniżenie właściwości grzewczych kaloryfera. Przykładowe modele stalowych grzejników płytowych w kolorze antracytowym to grzejnik stalowy dekoracyjny Idmar CV22 60 × 140 cm oraz grzejnik stalowy dekoracyjny Idmar CV22 60 × 60 cm. Jeśli nie masz pewności, czy dany grzejnik będzie spełniał wymogi grzewcze Twojego pomieszczenia, to zapraszamy do kontaktu ze specjalistami marketu Bricoman. Nasz wykwalifikowana i doświadczona kadra doradzi i podpowie, jaki grzejnik stalowy wybrać do ogrzewania domu jednorodzinnego, a jaki sprawdzi się w bloku. Zapraszamy!