Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

zmiekczacz_do_wody.jpg

Twarda woda to problem, z którym zmagają się zarówno posiadacze mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Nieestetyczne osady oraz przyspieszona korozja sprzętów AGD sprawiają, że warto zastanowić się nad zmiękczaczem wody, który pomoże w ograniczeniu kłopotów wynikających ze zbyt twardej cieczy płynącej w kranach. Z tego tekstu dowiesz się, jak dobrać zmiękczacz wody do domu.


Zmiękczacz wody – czy naprawdę jest potrzebny?


Jeśli mieszkasz w większym mieście, na pewno znasz ten widok - nieestetyczne osady na kabinie prysznicowej, wannie, armaturze oraz sprzętach gospodarstwa domowego. Wszystkiemu winien jest kamień kotłowy, który w dużym skrócie utrudnia rozpuszczanie detergentów oraz środków chemicznych, których używasz na co dzień. Czy jednak można sprawdzić, jaki rodzaj wody płynie w rurach Twojego domu? Oczywiście, że tak. Najprościej będzie wejść na stronę lokalnych wodociągów i odszukać tam informację na temat twardości wody. Jeśli wolisz przekonać się samodzielnie, wystarczy, że kupisz kropelkowy tester twardości wody. W zaledwie kilka chwil sprawdzisz, z jakim rodzajem cieczy przyszło Ci się mierzyć.


Zmiękczanie wody w domu jednorodzinnym – kiedy potrzebne?


Własny dom to marzenie wielu Polaków. Wychowani w blokach łakniemy większych metraży oraz prywatności. Stworzenie budynku mieszkalnego niesie jednak za sobą konieczność pamiętania o wielu szczegółach. Piec, odkurzacze centralne, systemy alarmowe i automatyka poszczególnych elementów zazwyczaj nie są pomijane, ponieważ każdy chce zapewnić sobie jak największy komfort, ale inwestorom zdarza się zapomnieć o zmiękczaczu. To niepozorne urządzenie powinno znaleźć się już w projekcie domu jednorodzinnego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jego montaż przebiegnie bez problemów, a sam sprzęt zmieści się tak, gdzie powinien. Jeśli nie zadbałeś podczas budowy o zmiękczacz, to nic straconego – możesz również zaopatrzyć się w urządzenie już po wprowadzeniu do budynku. W przypadku, gdy zauważyłeś na sprzętach AGD i armaturze specyficzne osady z kamienia lub po wykonaniu testu kropelkowego otrzymałeś wyniki wskazujące, że woda jest twarda, zmiękczacz jest dla Ciebie. Oczywiście im szybciej zdecydujesz się na takie rozwiązanie, tym lepiej, ale wiedz, że nigdy nie jest za późno, by zadbać o miękką wodę w domu jednorodzinnym.


Jak działa zmiękczacz wody?


Zanim opiszemy działanie zmiękczacza, warto poświęcić kilka zdań na opisanie problemu twardej wody. Otóż twarda ciecz, która płynie w rurach Twojego domu sprawia, że wytrącają się jony wapnia oraz magnezu. Im dłużej problem jest bagatelizowany, tym mniejsza staje się wydajność instalacji wodociągowej.

Czy wiesz, że?
Kamienny osad zmniejsza światło w rurach, zapycha sprzęty AGD i przyczynia się do częstszych usterek.

Podstawą działania zmiękczacza jest wymiana jonowa, czy zmiękczanie wody poprzez wymianę jonów w obrębie żywicy jonowymiennej. Pierwszy etap procesu polega na transporcie jonów z roztworu (wody) do żywicy. Gdy jony wapnia i magnezu zostaną już przetransportowane, ich miejsce zastępują jony sodu. To właśnie za ich sprawą możesz cieszyć się miękką wodą płynącą w rurach Twojego domu.


Jak dobrać zmiękczacz wody do domu – na co zwrócić uwagę?


Zmiękczacz wody powinien być dobierany pod potrzeby konkretnej instalacji oraz warunków przestrzennych panujących w domu. Na samym początku określ więc swoje zapotrzebowanie na wodę. Spróbuj oszacować, ile mniej więcej wody zużywa każda osoba, z którą mieszkasz. Jeśli już uzyskasz w miarę miarodajny wynik, przejdź do wyboru konkretnego modelu zmiękczacza.

Na tym etapie istotne są:

  • producent,
  • jakość głowicy sterującej,
  • rozmiar.

zmiekczacz_do_wody_1.jpg


Na rynku znajdziesz mnóstwo rozwiązań, ale z naszego doświadczenia radzimy Ci interesować się wyłącznie urządzeniami od renomowanych marek, które od lat zajmują się tematem zmiękczania wody. Pamiętaj, że urządzenie ma rozwiązać bardzo ważny problem w Twoim domu, dlatego musi charakteryzować się solidnym wykonaniem. Wybieraj zmiękczacze wyposażone w monosferyczną żywicę jonowymienną oraz systemy zmniejszające koszty eksploatacji. Co do głowicy sterującej, to zasada jest prosta – im mniej skomplikowana, tym lepiej. Przypilnuj też, by urządzenie miało długą gwarancję producenta.


Zmiękczanie wody w domu jednorodzinnym – nie bagatelizuj


Jak widzisz, problem twardej wody w domach jednorodzinnych to coś, z czym zmaga się wielu właścicieli, ale musisz wiedzieć, że istnieje łatwy sposób, by się go pozbyć. Wybór odpowiedniego zmiękczacza sprawi, że nieestetyczne oraz szkodliwe dla armatury i sprzętów AGD osady z kamienia kotłowego znikną. Pamiętaj jednak, by podczas zakupów wziąć pod uwagę wspomniane w tym tekście parametry urządzenia. Zamontuj zmiękczacz jeszcze na etapie budowy domu lub skorzystaj z rozwiązania już po przeprowadzce. Bagatelizowanie twardej wody nie jest dobrym pomysłem, szczególnie w dobie skutecznych zmiękczaczy nadających wodzie miękkości. Sprawdź ich skuteczność już dzisiaj!