Jaki zmiękczacz wody do bloku?
Zmiękczacze wody to urządzenia, które szturmem zdobyły polski rynek i sprawiły, że zaczęliśmy przyglądać się jakości cieczy, która płynie w naszych kranach. Zazwyczaj jednak o tego rodzaju sprzęcie mówi się w przypadku domków jednorodzinnych. Co jednak z mieszkaniami w blokach? Czy ich lokatorzy są skazani na twardą wodę? Z tego tekstu dowiesz się, jaki zmiękczacz wody do mieszkania w bloku wybrać i cieszyć się brakiem osadów z kamienia oaz innych substancji.
Zmiękczanie wody w mieszkaniu – dlaczego warto?
Rozprawmy się raz na zawsze z jednym mitem związanym z twardą wodą – korzystanie z niej nie jest szkodliwe dla zdrowia. Nic groźnego nie powinno Cię spotkać z powodu dużej twardości wody, którą się myjesz, pierzesz itp. Nie oznacza to jednak, że walka z twardą wodą jest wymysłem bogatych ludzi, którzy nie wiadomo, dlaczego uparli się, by w ich kranach płynęła ciecz o dużej miękkości.
Twarda woda wpływa bezpośrednio na tworzenie się osadu kotłowego, a ten z kolei przyczynia się do usterek sprzętów gospodarstwa domowego oraz nieestetycznych śladów na armaturze. Co więcej, kamień kotłowy osadzający się w rurach grzewczych z czasem może przyczynić się nawet do 20% strat energii. Dodaj do tego koszty napraw usterek wynikających z zalegającego osadu, a szybko okaże się, że o wiele korzystniej od strony finansowej jest zainteresować się zmiękczaczem do mieszkania w bloku. Okazuje się, że na rynku nie brakuje tego typu rozwiązań. Producenci zauważyli bowiem dużą niszę, którą starają się wypełnić.
A może narurowy filtr wody do bloku?
Jeśli chodzi o narurowy filtr wody do bloku, to jest on często wymieniany jako alternatywa dla zmiękczaczy. Na papierze wszystko wygląda dobrze i opis działania takiego urządzenia wydaje się całkiem sensowny. Schody zaczynają się jednak wtedy, gdy filtr znajdzie się już w Twoim mieszkaniu. Ze względu na to, że wewnątrz urządzenia przemieszają się maksymalnie 2 litry żywicy jonowymiennej, rozwiązanie nie jest w stanie zmiękczyć całej wody, z której korzystasz. Rezultat jest łatwy do przewidzenia. Inwestujesz w sprzęt o niskiej skuteczności, a Twoje problemy nie znikają. Jeśli jednak zdecydujesz się na narurowy filtr wody do bloku, musisz mieć świadomość, że jego działanie przyniesie krótkotrwałe efekty, a wymiana wkładów będzie generować dodatkowe koszty.
Zmiękczacz wody – zero kompromisów z twardą wodą
Zanim zaczniesz zastanawiać się nad montażem zmiękczacza wody w mieszkaniu, miej na uwadze, że nie zawsze jest to możliwe. Technologia rozwija się jednak tak dynamicznie, że sytuacje, w których instalacja nie jest przystosowana do montażu zmiękczacza, zdarzają się coraz rzadziej. Specjaliści mają bowiem swoje sposoby, by zapewnić Ci miękką wodę bez poważnych prac remontowych. W przypadku zmiękczacza zimnej wody pozyskanie miękkiej wody do zmywarki oraz innego rodzaju sprzętów gospodarstwa domowego nie powinno stanowić żadnego problemu. W takiej sytuacji dobrze jednak, gdy kuchnia i łazienka mają jeden pion, czyli wspólne zasilanie wodą. Znacznie ułatwi to pracę monterom.
Co jednak z ciepłą wodą? Jeśli w Twoim bloku ciecz jest ogrzewana przy pomocy kotła grzewczego, nie powinny pojawić się żadne przeszkody uniemożliwiające montaż zmiękczacza. Co więcej, będziesz mógł wtedy wybrać jeden z ogólnodostępnych zmiękczaczy do domków jednorodzinnych. Musisz pamiętać, że urządzenie jest zasilane prądem ze względu na jego głowicę sterującą. Ważne jest też podłączenie do odpływu kanalizacji, by pozostałości po regeneracji mogły zostać skutecznie odprowadzone z Twojej instalacji wodnej.
Odkamienianie wody w mieszkaniu – co z gorącą wodą bez kotła?
Czy odkamienianie wody w mieszkaniu powinno odbywać się też w obrębie ciepłej wody? Oczywiście, że nie! Wystarczy tylko, że zamontujesz urządzenie przy ujściu wody zimnej, ponieważ łączy się ona z gorącą cieczą, która siłą rzeczy również jest zmiękczana. Dzięki temu nie ma potrzeby montowania dwóch oddzielnych urządzeń.
Gorąca woda, która najczęściej jest wykorzystywana do kąpieli, charakteryzuje się dużą twardością. Z tego względu warto spłukiwać wannę lub kabinę prysznicową zimną wodą, by pozbyć się uciążliwych osadów, które wyglądają nieestetycznie oraz przyczyniają się do niszczenia sprzętów gospodarstwa domowego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zmiękczacza do bloku?
Istnieje kilka parametrów, którym powinieneś przyjrzeć się przy zakupie zmiękczacza do mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnego.
- Wymiary – sprawdź, czy urządzenie zmieści się w przestrzeni, gdzie ma być zamontowane.
- Ilość żywicy jonowymiennej – zasada jest bardzo prosta – im więcej żywicy, tym lepiej.
- Zużycie wody i soli podczas regeneracji – im mniejsze wartości, tym lepiej dla Twojego portfela.
- Przepływ wody – większa wartość wpływa pozytywnie na komfort użytkowania.
- Temperatura – ważne w kontekście zmiękczania gorącej wody.
Pamiętaj, że zmiękczanie to proces, do którego zarządzania potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Jeśli więc czujesz, że temat Cię przerasta i potrzebujesz pomocy, zgłoś się do obsługi sklepu, w którym chcesz zaopatrzyć się w urządzenie. Z pewnością otrzymasz niezbędną pomoc i szybko poradzisz sobie z problemem twardej wody.
Validate your login