Jaki zawór spustowy do spłuczki wybrać? Poradnik
Awaria spłuczki w toalecie nie tylko obniża komfort użytkowania łazienki, ale też sprzyja wysokim rachunkom za wodę. Jaki zawór spustowy do spłuczki wybrać, aby cechował się trwałością i ekonomicznością? Przyjrzyj się poniższym wskazówkom i sprawdź, ile kosztuje spłuczka do WC i jakimi właściwościami powinien cechować się dobry model.
Z tego wpisu dowiesz się:
- jak działa spłuczka,
- jak wybrać zawór spustowy,
- jak wymienić ten element,
- jaki zawór napełniający kupić.
Jak działa spłuczka?
Zanim dowiesz się, jaki zawór spustowy do spłuczki warto kupić, poznaj jego rolę w prawidłowym działaniu spłuczki. Jej pracę warunkują dwa naprzemiennie pracujące systemy:
- zawór spustowy – odpowiada za wypuszczenie wody ze zbiornika spłuczki do misy ustępowej, a następnie do kanalizacji. Element ten najczęściej nie działa automatycznie, lecz jest uruchamiany poprzez naciśnięcie przycisku spłukiwania. Co istotne, jego rolą jest nie tylko uwolnienie wody, ale też zatrzymanie jej w zbiorniku poza cyklami spłukiwania. Gdy działa niesprawnie, rozpoznasz to po przeciekaniu wody do wnętrza muszli nawet wtedy, gdy nie został uruchomiony przycisk spłuczki;
- zawór napełniający – po spłukaniu poziom wody w zbiorniku spłuczki ulega obniżeniu. Należy go zatem uzupełnić i właśnie za to odpowiada zawór napełniający. To, czy należy pobrać wodę z sieci czy nie, wskazuje położenie pływaka. Na właściwe ustawienie pływaka ma z kolei wpływ prawidłowa praca zaworu spustowego. Jeśli ten jest uszkodzony i woda przez cały czas przecieka do misy ustępowej, pływak utrzymuje się na poziomie powodującym ciągłe pobieranie wody i napełnianie zbiornika spłuczki.
Zasada działania tych dwóch elementów sprowadza się do siły grawitacji i wyporu wody.
Jaki zawór spustowy do spłuczki kupić? Dostępne rodzaje
Obecnie do wyboru są dwa rodzaje zaworów spustowych do spłuczki. Różnice między nimi sprowadzają się do sposobu działania mechanizmu spłukiwania. Którą z nich wybrać?
- Uniwersalny zawór spustowy – zapewnia możliwość samodzielnego regulowania tego, ile wody zużywa spłuczka WC. Im dłużej naciskasz przycisk, tym więcej jej wypływa. Zwolnienie przycisku powoduje zakończenie cyklu i rozpoczęcie napełniania zbiornika spłuczki na poczet kolejnego użycia.
- Dwufunkcyjny zawór spustowy – składa się z dwóch przycisków, a do każdego z nich jest przypisana określona ilość wody na jedno spłukanie, np. 3 l i 6 l. Jest to obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, które nadaje się do spłuczek tak z ceramiki, jak z tworzywa sztucznego.
Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje tego elementu, do których należy w szczególności funkcja STOP. Jej obecność oznacza, że ponowne naciśnięcie przycisku zatrzyma strumień wody nawet w połowie standardowego cyklu spłukiwania. Takie rozwiązanie przysłuży się oszczędnościom na dwóch polach. Mniejsze zużycie wody jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla Twojego portfela, bo równa się niższym rachunkom.
Jak wymienić zawór spustowy w spłuczce podtynkowej?
Z wymianą zaworu spustowego w spłuczce z powodzeniem poradzisz sobie samodzielnie. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach naprawczych, kieruj się poniższą instrukcją, która przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku.
- Odłącz dopływ wody.
- Naciśnij kilkakrotnie przycisk spłukiwania, aby usunąć całą wodę ze zbiornika spłuczki.
- Zdejmij panel z przyciskiem spłukującym. Niektóre z nich są montowane na wcisk, więc wystarczy pociągnąć, a inne wymagają odkręcenia śrub montażowych.
- Znajdź zawór spustowy wewnątrz spłuczki i zdemontuj go. Może to wymagać wcześniejszego zwolnienia bocznych blokad lub odkręcenia, w zależności od tego, z jakim modelem masz do czynienia.
- Jeśli masz taką opcję, wyreguluj zawór spustowy przed montażem. W tym celu najczęściej wystarczy przesunąć zakładkę znajdującą się na zewnętrznej obudowie tego elementu w taki sposób, aby odpowiadała odpowiedniej liczbie litrów na skali. Niekiedy regulacja zużycia wody odbywa się poprzez poluzowanie lub dokręcenie wskazanej nakładki. Zapoznaj się z instrukcją obsługi zaworu, zanim przystąpisz do jego regulacji.
- Zamontuj nowy zawór spustowy w sposób zalecany przez producenta.
- Załóż panel spłuczki, odkręć zawór z wodą i sprawdź, czy nic nie przecieka.
Zanim wymienisz zawór spustowy na nowy, dokładnie mu się przyjrzyj. Wiele problemów z jego prawidłowym działaniem wynika z zakamienienia, o które nietrudno przy twardej wodzie. W takim przypadku delikatne oczyszczenie z białego osadu powinno pomóc, zapewniając Ci oszczędność na poziomie 25-150 zł, bo tyle kosztują nowe zawory spustowe.
Jaki zawór napełniający do spłuczki: 1/2 czy 3/8?
Sprawne działanie spłuczki w toalecie zależy od współpracy zaworu spustowego i napełniającego. Gdy ten pierwszy działa bez zarzutu (czyli naciśnięcie przycisku wywołuje wypuszczenie wody do muszli), problem może dotyczyć zaworu napełniającego. Rozpoznasz to m.in. po tym, że spłuczka nie pobiera wody po zakończonym cyklu.
Wybierając ten element, warto skupić się na kompatybilności, a w tym kontekście kluczowe jest następujące pytanie: potrzebujesz zaworu napełniającego do spłuczki ½ czy ⅜? Aby dowiedzieć się, który z nich znajduje zastosowanie w Twojej toalecie, zdemontuj go i zmierz średnicę gwintu. Jeśli wynosi ok. 0,825 cala (20,95 mm), najpewniej jest to zawór ½. Jeśli wynik jest bliższy 0,675 cala (17,15 mm), masz do czynienia z zaworem ⅜.
Gdy już wiesz, czy potrzebujesz zaworu napełniającego do spłuczki ½ czy ⅜, zwróć też uwagę na to, że modele do spłuczek zewnętrznych i zestawów podtynkowych różnią się od siebie. Upewnij się, że kupujesz właściwy.
Validate your login