Jaki wąż ogrodowy wybrać?

waz_ogrodowy_1.jpg

Piękny trawnik oraz efektownie kwitnące rośliny to marzenie niemal każdego posiadacza przydomowego ogródka. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest włożenie w rozwój tej przestrzeni nieco pracy. Zadanie będzie o wiele łatwiejsze, gdy zaopatrzysz się w odpowiednie akcesoria. Z tego tekstu dowiesz się, jaki wąż do podlewania ogrodu wybrać.


Wąż ogrodowy – dlaczego jest taki ważny?

Zarówno trawa jak inna roślinność w Twoim ogrodzie potrzebują regularnego dostępu do świeżej wody. W innym przypadku nie będą mogły rosnąć i rozwijać się tak, jak tego oczekujesz. Możesz oczywiście podlewać rośliny przy pomocy klasycznej konewki, ale wiedz, że takie rozwiązanie jest kłopotliwe i zmusza do znacznie większego wysiłku niż w przypadku zainwestowania w wąż ogrodowy. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów węży ogrodowych. Poniżej przygotowaliśmy krótki opis każdego z nich. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wybrać rozwiązanie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.


1. Przewód ogrodowy ogólnego zastosowania
Ten rodzaj węża ogrodowego sprawdza się zarówno podczas podlewania roślin, jak i czyszczenia samochodu oraz mebli znajdujących się przed domem. Przy wyborze tego rozwiązania upewnij się, że możesz podłączyć je do kranu i zwiększyć w ten sposób jego funkcjonalność. Samo podłączenie nie powinno sprawić Ci trudności, ponieważ polega jedynie na założeniu adaptera i zaworu antysyfonowego oraz podłączeniu węża.


2. Przewód ogrodowy elastyczny z przyłączem w bębnie
Nieco bardziej zaawansowany wąż, który cechuje się przede wszystkim wygodą użytkowania oraz wysoką jakością wykonania. Produkty opisywane jako elastyczne przydają się bardzo w przypadku dużych ogrodów. Co ważne, węże spiralne zaliczane również do tej kategorii akcesoriów zwijają się same, a to z kolei bardzo duże ułatwienie dla użytkowników, którzy nie przepadają za składaniem sprzętu po zakończonym podlewaniu. Jeśli zdecydujesz się na wąż z przyłączem w bębnie, unikniesz też konieczności podłączania go do kranu, a więc i zakupu adaptera lub zaworu antysyfonowego.


3. Przewód ogrodowy zraszający
Coś dla ogrodników, którym zależy na równomiernym nawodnieniu. Wąż zraszający charakteryzuje się płaską budową oraz malutkimi kanałami i otworami na całej długości. Zastosowanie tego typu rozwiązania to sposób na nawodnienie trawnika z taką samą intensywnością w każdym miejscu. Dzięki temu trawa będzie rosnąć równomiernie bez charakterystycznych „łysych placków”.


4. Przewód ogrodowy kroplujący
Zazwyczaj są zbudowane z nieprzepuszczalnej powłoki i wyposażone w specjalne otwory, z których wydostają się kropelki wody. Ten rodzaj węży jest idealny do wszelkiego rodzaju rabat oraz miejsc, w których ilość wody ma znaczenie dla rozwoju roślin. Dzięki wężowi kroplującemu ryzyko zgnicia z powodu nadmiernego nawodnienia jest znacznie mniejsze.


5. Przewód ogrodowy ssąco-tłoczny
Jeśli chodzi o wąż ogrodowy ssąco-tłoczny, to bardzo rzadko używa się go do podlewania roślin. Zazwyczaj tego typu rozwiązanie jest umieszczane w studniach i służy do transportu wody bezpośrednio do np. myjek ciśnieniowych. Cechą charakterystyczną tego produktu jest wytrzymała budowa.

Czy wiesz, że?
Wąż ogrodowy ssąco- tłoczny musi być bardzo elastyczny, ponieważ jego specyfika sprawia, że jest zawsze rozwinięty. Bardzo istotna w kontekście wyboru odpowiedniego rozwiązania jest również średnica gwintu w myjce ciśnieniowej. Najpopularniejsze rozwiązania mają ½ lub ¾ cala, ale pamiętaj, że nie musi to być reguła. Dlatego właśnie przed zakupem węża sprawdź w specyfikacji urządzenia, jakiej średnicy przewodu potrzebujesz. Często też w zestawie z myjką znajdują się końcówki umożliwiające podłączenie węża o różnej średnicy.

waz_ogrodowy_2.jpg

Wąż ogrodniczy – na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka parametrów, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze węża ogrodowego.

Długość – przed zakupem zmierz odległość od punktu poboru wody do najdalszego zakątka ogrodu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dotrzesz z wodą wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.
Średnica – w tej kwestii zasada jest prosta – im większa średnica, z tym większym ciśnieniem woda będzie wylatywać z węża. To z kolei jest ściśle związane z efektywnością podlewania. Najlepiej w warunkach domowych sprawdza się wąż o średnicy ¾ cala.
Materiał wykonania – najtańsze rozwiązania są zbudowane tylko z tworzywa sztucznego i charakteryzują się niewielką elastycznością, co w przypadku podlewania ma duże znaczenie. Jeśli więc zależy Ci na komfortowym użytkowaniu, wybieraj węże z dodatkiem kauczuku lub wzmocnione włóknami poliestrowymi oraz tekstylnymi. Dzięki temu produkt nie będzie się zaginać oraz skręcać.

Wiesz już, jaki wąż do podlewania ogrodu wybrać. Jak widzisz, do wyboru masz kilka rozwiązań, które charakteryzują się różną funkcjonalnością. Przed zakupem węża zawsze weź pod uwagę, czy jego parametry oraz rodzaj zgadzają się z Twoimi indywidualnymi potrzebami. Pamiętaj też, by inwestować tylko w rozwiązania znanych marek, które od lat zajmują się produkcją akcesoriów ogrodowych. Będziesz mieć wtedy gwarancję jakości.