Jaki system kominowy wybrać?
Wybór systemu kominowego przy okazji budowy nowego domu lub budynku użytkowego jest niezwykle istotny w kontekście komfortu wszystkich przebywających w obiekcie osób. Czym właściwie jest system kominowy, jak działa i który sprawdzi się najlepiej? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w przygotowanym przez nas tekście.
System kominowy – co to takiego?
Nasze rozważania na temat systemów kominowych należy zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest omawiane zagadnienie i jak dokładnie działa. Otóż systemy kominowe są budowane z gotowych prefabrykatów, które są od razu gotowe do zamontowania. Celem tworzenia systemów jest skuteczne odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych bez względu na paliwa, jakiego używają użytkownicy budynku.
Budowa systemów kominowych jest stosunkowo prosta i tak naprawdę składa się z zaledwie dwóch elementów.
- Wkład kominowy – stanowią go specjalnie przystosowane do tego rury, których zadaniem jest odprowadzanie spalin.
- Obudowa komina – w większości przypadków mowa o pustakach kominowych, w których wnętrzu umieszcza się wkłady.
Oczywiście napisanie, że system kominowy składa się tylko z dwóch elementów, jest pewnego rodzaju uproszczeniem. Do prawidłowej pracy potrzebne są również akcesoria, które ułatwiają i umożliwiając wykorzystanie pełnego potencjały danego systemu. Bez względu jednak na to, jaki system wybierzesz wkłady i obudowa zawsze będą stanowić jego podstawę.
Systemy kominowe – rodzaje
Systemy kominowe występują w kilku rodzajach, które sprawdzają się w zróżnicowanych sytuacjach. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik, z którego dowiesz się, jakie typy systemów masz do wyboru. Dzięki tej wiedzy budowa wydajnego odprowadzania spalin będzie nieco łatwiejsza.
- Komin uniwersalny – jego ogromną zaletą jest fakt, że sprawdza się w przypadku każdego kotła centralnego ogrzewania. Jedynym wyjątkiem jest kocioł z zamkniętą komorą spalania. Rozwiązanie uniwersalne idealnie radzi sobie z pracą w temperaturze do nawet 400 stopni Celsjusza. Kominy tego rodzaju są wyposażone w specjalną warstwę wykonaną z wełny mineralnej, którą umieszcza się pomiędzy obudową a wkładem.
- Komin do kotła na paliwa stałe – jak sama nazwa wskazuje, ten typ kominów jest wykorzystywany przede wszystkim do współpracy z kotłami na węgiel, biomasę itp. W przypadku komina kompatybilnego z piecem na paliwo stale można podkreślić, że odprowadzone spaliny mogą mieć temperaturę od 200 do 600 stopni Celsjusza.
- Komin powietrzno-spalinowy – współpracuje bardzo wydajnie z kotłem wyposażonym w zamkniętą komorę spalania. Bardzo ważne jest jednak to, że nie nadaje się do spalin o temperaturze wyższej niż 200 stopni Celsjusza.
System kominowy – na co zwrócić uwagę?
Jak już wspominaliśmy, wybór systemu kominowego jest bardzo ważny i ma ogromny wpływ na późniejszy komfort korzystania z danego budynku. Dlatego właśnie przed decyzją o inwestycji w konkretny system warto poznać wszelkie za i przeciw. Jeśli Twój wybór okaże się nieprawidłowy, możesz zauważyć podwyższone zużycie paliwa zasilającego urządzenia grzewcze, a nawet pojawianie się zabrudzeń bezpośrednio na ścianach oraz suficie.
W przypadku chęci stworzenia wydajnego systemu musisz zatem najpierw ocenić, czy Twoje urządzenia grzewcze będą kompatybilne z rodzajem komina, jaki wybrałeś. Bądź też skrupulatny, jeśli chodzi o dokumenty i sprawdź, czy produkt, na który zwróciłeś uwagę ma wszelkiego rodzaju certyfikaty i atesty. Absolutnym minimum, jakie wymaga polskie prawo, jest europejski znak CE. Daje on gwarancję, że dany produkt jest przystosowany do wykonywania swojego zadania, czyli odprowadzania spalin poza budynek.
Ostatnią rzeczą, która powinna Cię interesować podczas zakupu, jest nazwa producenta. Oczywiście możesz zainwestować w podejrzanie tanie rozwiązanie całkowicie nieznanej marki, ale nie miej potem żalu, że po niedługim czasie musisz dokonywać kosztownego remontu. Systemy kominowe pełnią bardzo odpowiedzialną funkcję, dlatego jakość ich wykonania oraz wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia muszą stać na najwyższym poziomie. Stawiaj wiec na rozwiązania od znanych producentów, którzy od lat dostarczają klientom zaawansowane systemy kominowe.
Systemy kominowe – wiesz już, jaki wybrać?
Jak widzisz, system kominowy wpływa na cały budynek i potrafi znacznie poprawić lub pogorszyć atmosferę panującą wewnątrz obiektu. Z tego powodu impulsywne decyzje co do wyboru konkretnego rozwiązania nie są zbyt dobrym pomysłem. Podejdź do tematu poważnie i staraj się szukać produktów, które spełnią Twoje oczekiwania i dopasują się parametrami do urządzeń centralnego ogrzewania, z jakich korzystasz. Im więcej dowiesz się teraz o systemach kominowych, tym łatwiej będzie Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.
Nie zapomnij też, że masz do czynienia z elementem na całe lata, a więc przesadna oszczędność nie jest wskazana. Kieruj się bardziej jakością oraz renomą producenta, aby uniknąć ewentualnych problemów z jakością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.
Validate your login