Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe wybrać i na co zwrócić uwagę
Klej do płytek to produkt, który gwarantuje, że podłoga w Twoim domu wygląda estetycznie, a żaden element nie odchodzi i odstaje. Co jednak zrobić, gdy w łazience zamontowane jest ogrzewanie podłogowe? Jaki klej do płytek sprawdzi się w takiej sytuacji najlepiej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Zaprawa klejowa do płytek – czy każda jest taka sama?
Jeśli jesteś w trakcie remontu, to na pewno zastanawiasz się, czym różnią się od siebie poszczególne kleje do płytek. Otóż każde rozwiązanie ma swoje konkretne zastosowanie podyktowane wieloma czynnikami. Zanim więc zdecydujesz się na dany klej, powinieneś w pełni przeanalizować potrzeby oraz warunku pomieszczenia, w jakim ma zostać zastosowany. Jednym z ważniejszych czynników jest obecność lub brak ogrzewania podłogowego. Nie każda zaprawa nadaje się bowiem do pracy z podłogówką.
Sprawdź, co wziąć uwagę przy wyborze kleju
- rodzaj podłoża,
- stan powierzchni (nierówności, wybrzuszenia, odchylenia i różnice w grubości),
- wymiary kafelków,
- miejsce klejenia,
- rodzaj ogrzewania,
- czas, jaki masz na przeprowadzenie prac remontowych.
Klej do podłogówki – jaki powinien być
Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodne rozwiązanie, ale należy też uczciwie przyznać, że ma swoje wymagania co do kleju do płytek. Otóż wybrany przez Ciebie produkt powinien charakteryzować się dobrym przewodnictwem cieplnym. W innym wypadku efekt przyjemnej i ciepłej podłogi zniknie wraz z naklejeniem płytek. Bardzo ważne też jest, by zaprawa była elastyczna. Dzięki temu unikniesz zjawiska pękania i odklejania się płytek od powierzchni podłogi. Standardowe kleje przy długotrwałym kontakcie z ciepłym powietrzem rozszerzają się, co może doprowadzić do ich degradacji.
Czy wiesz, że?
Klej do płytek podłogowych należy nakładać bezpośrednio na kafelki i podłoże. Pozwoli to na lepsze związanie obu elementów oraz stworzy naprawdę wytrzymałą spoinę, która przez wiele lat nie będzie sprawiać żadnych problemów.
Klej do gresu a podłogówka
Gres jest równie popularnym rozwiązaniem co tradycyjne płytki, a więc warto napisać kilka słów o parametrach, jakimi powinien wyróżniać się klej do tego typu materiału. Najważniejsza jest podwyższona klasa odkształcalności oraz przyczepności. Wskazówką w tym zakresie powinny być oznaczenia umieszczone na opakowaniu z produktem. Klej, który sprawdzi się przy gresie oraz ogrzewaniu podłogowym zazwyczaj jest opisany jako S1 lub S2. Te symbole gwarantują, że będzie przenosić obciążenie polegające na nagłych zmianach temperatury.
Poznaj 6 błędów popełnianych podczas przyklejania płytek
Wiesz już, jaki klej do płytek wybrać, a więc możesz zabrać się za tworzenie wymarzonej łazienki. Poniżej opisaliśmy 6 najczęściej popełnianych błędów, które rzutują na efekt prac.
Nieprzygotowane podłoże
Podłoga musi być oczyszczona z każdego elementu mogącego potencjalnie wpłynąć na przyczepność zaprawy klejowej. Zanim przystąpisz do prac, nie zapomnij wiec o przygotowaniu powierzchni roboczej.
Niestaranne przygotowanie kleju
Każdy klej do płytek na swoim opakowaniu ma wypisane zalecenia producenta dotyczące metody przygotowania produktu do aplikacji. Jeśli zbagatelizujesz te wskazówki, możesz spodziewać się problemów z przyczepnością oraz odchodzeniem płytek od podłogi.
Zbytnia oszczędność
Zaprawa klejowa do płytek powinna być nakładana w sposób hojny. Oznacza to, że po przyklejeniu płytki do podłogi, klej powinien wyjść bokami. W innym przypadku pojawi się pusta przestrzeń, która będzie stanowić słaby punkt i przyczyni się do późniejszego odchodzenia płytek lub gresu.
Brak planu
Płytki muszą być rozmieszczone w sposób równomierny i przemyślany. Zanim więc zajmiesz się układaniem ich na podłodze, zaplanuj, gdzie będą wypadać linie cięcia poszczególnego elementu. Dzięki temu nie zaburzysz symetrii pomieszczenia.
Za szybkie fugowanie
Fugowanie to czynność, którą wykonuje się na samym końcu prac. Należy więc poczekać na całkowite wyschnięcie kleju. Jeśli zaczniesz fugowanie na mokrym kleju, możesz doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych przebarwień.
Brak dylatacji
W miejscu łączenia płaszczyzn powinieneś zadbać o stworzenie szczeliny dylatacyjnej kompensującą pracę posadzki wywołaną rozszerzalnością termiczną. Niewłaściwie wykonana dylatacja lub jej całkowity brak to prosta droga do pękania płytek i ich odspajania.
Wybierz klej do płytek podłogowych i stwórz piękną łazienkę lub kuchnię
Jak widzisz, ogrzewanie podłogowe determinuje to, jaki klej powinieneś wybrać do przymocowania płytek lub gresu. Szukaj rozwiązań oznaczonych symbolami S1 lub S2, które dają gwarancję skutecznej pracy w przypadku nagłych zmian temperatur. Staraj się również wybierać rozwiązania od znanych oraz cenionych producentów i nie zapominaj o przestrzeganiu zaleceń znajdujących się na opakowaniu. Pamiętaj, że odpowiednio dobrany klej do płytek ma kluczowe znaczenie w kontekście efektu wizualnego, jaki uda Ci się uzyskać w łazience lub kuchni.
Validate your login