Jaki klej do plastiku wybrać i na co zwrócić uwagę?

jaki_klej_do_plastiku_1.jpg

Łączenie elementów wykonanych z plastiku z innymi materiałami bywa problematyczne ze względu na mnogość rozwiązań dostępnych na rynku. Z tego tekstu dowiesz się, jaki powinien być dobry klej do plastiku oraz poznasz poszczególne rodzaje tego typu preparatów

Klejenie plastiku – kilka słów na początek

Wszelkiego rodzaju kleje uniwersalne to produkty, które cieszą się dużą popularnością wśród osób potrzebujących środka do łączenia elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Najczęściej kleje do plastiku są wykorzystywane przy pracy z:

  • winylem,
  • nylonem,
  • polietylenem,
  • polipropylenem,
  • pleksiglasem, 
  • PCW,
  • ABS.

Dzięki tak szerokim możliwościom nie bez przesady będzie stwierdzenie, że klej do plastiku to produkt, który powinien znajdować się w każdym domu. Za jego sprawą naprawisz wiele rzeczy i nie będziesz musiał inwestować w specjalistyczne narzędzia lub usługi fachowców.

Klej uniwersalny do plastiku – bądź ostrożny

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych typów klejów, warto napisać kilka słów o środkach ostrożności, jakie powinieneś zachować podczas pracy z preparatem. Otóż musisz wiedzieć, że dobry klej do plastiku ma bardzo silne działanie i nie zawsze nadaje się do każdego materiału. W instrukcji danego produktu znajdziesz informacje o tym, czy można go stosować przy szkle, teflonie lub skórze naturalnej. Zanim więc weźmiesz się za klejenie, przeczytaj zalecenia, które znajdziesz na opakowaniu kleju. Dzięki temu unikniesz późniejszych rozczarowań.

Kleje do tworzyw – rodzaje

Jak już wspominaliśmy, kleje do tworzyw mają bardzo szerokie zastosowanie, co przekłada się na różne rodzaje produktów dostępnych w sklepach. Poniżej przygotowaliśmy krótki przewodnik po typach klejów. Mamy nadzieję, że ułatwi Ci wybór idealnego rozwiązania.

1. Kleje płynne – najprostsze w aplikacji środki, które sprawdzają się we wszelkiego rodzaju pracach domowych. Kleje płynne są tworzone na bazie wody lub wzbogacane rozpuszczalnikami. Bez względu na to, każdy typ działa w podobny sposób. Aplikacja kleju na tworzywo sztuczne powoduje odparowania wody lub rozpuszczalnika i zasychanie. 

2. Kleje reakcyjne

Klej jednoskładnikowy do plastiku – w tym przypadku chodzi o mieszanki, które są gotowe do użycia od razu po otwarciu opakowania i nie wymagają żadnego aktywatora. Ich zaletą jest łatwość aplikacji;

Klej dwuskładnikowy do plastiku – przed użyciem konieczne jest połączenie ze sobą dwóch składników aktywnych odpowiadających za związanie i stworzenie spoiny. Ten rodzaj klejów wyróżnia się dużą skutecznością i często jest wykorzystywany do elementów narażonych na działanie znacznych przeciążeń;

Kleje kontaktowe – występują w formie z utwardzaczem lub bez niego. Klej jest nakładany na jedną lub dwie powierzchnie i zaczyna działać już po około 15 minutach. Następnie konieczne jest dociśnięcie połączonych elementów, by uzyskać pełne związanie. Ten rodzaj środków zawiera substancje toksyczne, a więc powinien być stosowany z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Kleje topliwe – ten produkt charakteryzuje się bardzo krótkim czasem schnięcia. Jeśli szukasz rozwiązania, które pomoże Ci połączyć plastik i papier, klej topliwy będzie idealny.

jaki_klej_do_plastiku_2.jpg

Dobry klej do plastiku – na co zwrócić uwagę?

Skoro znasz już najpopularniejsze rodzaje klejów do plastiku czas przejść do tego, czym kierować się podczas zakupów. Jednym z ważniejszych elementów jest oczywiście sposób aplikacji. To, jak dany klej nakłada się na powierzchnię, ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania oraz precyzji wykonywanych przez Ciebie prac. Najlepsze są produkty w tubce lub wyposażone w specyficzną strzykawkę. Pamiętaj, że nieprzemyślany sposób aplikacji może doprowadzić do tego, że nałożysz za dużo środka, co wydłuży schnięcie. Ciekawym rozwiązaniem jest klej w sprayu, który można nałożyć w wygodny i niezwykle precyzyjny sposób. Co więcej, takie rozwiązanie daje możliwość pracy zarówno w pionie, jak i w poziomie. Kolejną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest czas schnięcia. Wiele zależy tutaj od rodzaju kleju, na jaki się zdecydujesz. Zasada jest jednak bardzo prosta – im krótszy czas schnięcia, tym lepiej. Ważna jest również wytrzymałość końcowa. Spoina zazwyczaj uzyskuje pełną wytrzymałość po około 12/24 godzinach od aplikacji. 

 

Czy wiesz, że?
Wartość wytrzymałości końcowej określa się w przedziale od 2 do 20 N/mm2. Im większa wytrzymałość, tym skuteczniejsze działanie kleju.

Wybierz dobry klej do plastiku

Jak widzisz, na rynku znajdziesz wiele rodzajów klejów do tworzyw sztucznych charakteryzujących się różną metodą aplikacji, wytrzymałością oraz liczbą składników. Przed wybraniem konkretnego rozwiązania zastanów się więc, do czego tak naprawdę potrzebujesz preparatu i na podstawie tej wiedzy wybierz klej do plastiku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zainwestowałeś w produkt, który realnie ułatwi Ci domowe prace i będzie wsparciem podczas drobnych napraw.