Jaki kanister na paliwo – metalowy czy plastikowy?
To, w czym przechowujesz benzynę, oraz w jakich warunkach to robisz, ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo Twoje i innych ludzi. Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniej bańki na paliwo, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Jak prawidłowo przechowywać benzynę?
Rosnące ceny paliw i wiele innych czynników może wpłynąć na podjęcie decyzji o zakupie większej ilości benzyny czy oleju napędowego i przechowywaniu ich na przyszłość. Czy to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim warto wiedzieć, że paliwo ma termin przydatności, szacowany na około 6 miesięcy. Dodawane do tańszych paliw biokomponenty (alkohol w benzynie oraz estry etylowe kwasów tłuszczowych w ropie) negatywnie wpływają na ich jakość po okresie dłuższym niż pół roku – może dojść do zawodnienia benzyny lub rozwoju bakterii beztlenowych w oleju napędowym.
Chociaż rozwiązaniem może być wybór paliw premium, bez biokomponentów, w ich przypadku po kilku miesiącach dochodzi często do rozwarstwienia czy wytrącania się zanieczyszczeń bądź dodatków uszlachetniających.
Paliwo do użytku własnego należy przechowywać w odpowiednio przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach. W małych garażach wolnostojących do 100 m2 można zgodnie z prawem trzymać do 200 litrów paliwa, w garażach przydomowych – do 60 litrów paliwa, a w dużych garażach powyżej 100 m2 – maksymalnie 5000 litrów benzyny lub oleju napędowego, o ile służą one do eksploatacji prywatnych samochodów i maszyn. Wszystkie zbiorniki, których pojemność przekracza 2500 litrów, należy zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego. Mniejsze objęte są uproszczoną formą kontroli.
Wady i zalety kanistra plastikowego. To warto wiedzieć
Plastikowy kanister na paliwo jest lekki, poręczny i bardzo często tani. Warto jednak pamiętać, że zwykłe tworzywo sztuczne może deformować się, a nawet rozpuszczać pod wpływem paliwa, a także powodować wyładowania elektrostatyczne, które grożą zapłonem. Warto szukać specjalnych, atestowanych baniek na paliwo z wysokiej jakości plastiku dopuszczonego do długotrwałego kontaktu z benzyną czy olejem napędowym. Wygodne w użyciu są nawet kanistry plastikowe 20 l, zwłaszcza te posiadające specjalny lejek do przelewania cieczy.
Nigdy nie przechowuj paliw ciekłych w takich pojemnikach, jak chociażby butelki plastikowe po napojach. To nie tylko grozi pomyleniem benzyny czy ropy z inną substancją, ale też zmniejsza trwałość paliw i może doprowadzić do zapłonu.
Wady i zalety kanistra na benzynę z metalu. Sprawdź te informacje
Jeśli chodzi o bańkę na paliwo, popularnym wyborem jest kanister metalowy. Ze względu na to, że sam w sobie jest ciężki, często ma on stosunkowo małą pojemność, na przykład 2 czy 5 litrów. Tego typu pojemnik jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale eksperci nie zalecają jego stosowania przez dłuższy czas – metal, z uwagi na obecne w paliwie biokomponenty, może korodować po wewnętrznej stronie zbiornika. W efekcie może doprowadzić to do przedostawanie się fragmentów rdzy do paliwa, co może skończyć się zepsuciem silnika.
Kanister metalowy czy plastikowy? Podsumowanie
Podsumowując, jeśli masz możliwość wyboru nowego kanistra na paliwo, zdecydowanie lepiej zainwestować w atestowaną bańkę wykonaną z tworzywa sztucznego, przystosowaną do przechowywania paliw ciekłych oraz innych substancji ropopochodnych. Cena kanistra na paliwo tego typu wcale nie jest wysoka (możesz wydać nawet mniej niż 30 zł), a zawsze jest to inwestycja w bezpieczeństwo – własne i cudze.
Zwróć uwagę na to, czy kanister plastikowy na benzynę ma wzmocnione ścianki i dno – taka bańka będzie wytrzymalsza i posłuży Ci z powodzeniem nawet kilka lat.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat kanistrów na paliwa?
Kanister na paliwo powinien być odpowiednio opisany, przechowywany z dala od źródeł ciepła i ognia oraz miejsc, w których mogą bawić się dzieci. W internecie można też kupić specjalne naklejki czy etykiety ostrzegawcze, które zawiesza się lub przykleja na kanistrze.
Niezależnie od tego, czy wybierasz kanister na paliwo plastikowy czy metalowy, musisz zadbać o to, żeby był szczelny. Nie warto wypełniać go do samego końca – zostaw lekki margines na wypadek, gdyby doszło do zmian objętości płynu pod wpływem różnicy temperatur.
Jak widzisz, zarówno metalowe kanistry na benzynę, jaki bańki na paliwo z plastiku, mają swoje plusy i minusy. Dzięki naszemu poradnikowi nie tylko mogłeś nie tylko usystematyzować wiedzę na ten temat, ale też przekonać się, jakimi zasadami należy kierować się podczas przechowywania paliwa.
Validate your login