Jaki impregnat do kostki brukowej?

jaki_impregnat_do_kostki_brukowej_1.jpg

Kostka brukowa to idealny materiał do utwardzenia powierzchni wokół Twojego domu. Z jej pomocą możesz również niedużym nakładem finansowym stworzyć solidny podjazd. W jaki jednak sposób zabezpieczyć kostkę przed działaniem czynników zewnętrznych zanieczyszczeniami oraz porastaniem chwastami? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w poniższym tekście. Sprawdź, jak zabezpieczyć kostkę brukową.

Dlaczego i kiedy impregnować kostkę brukową?

Jak już mogłeś przeczytać we wstępie, impregnacja kostki brukowej gwarantuje utrzymanie materiału w idealnym stanie wizualnym na długie lata. Co więcej, tego typu działania sprawiają, że czyszczenie powierzchni pokrytej kostką jest o wiele łatwiejsze. Największe zalety, jakie należy wymienić podczas rozważań o impregnacji kostki to:

  • ochrona przed wnikaniem wody, olejów, smarów oraz innych płynów,
  • ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych,
  • zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami i solami odladzającymi,
  • ograniczenie wykwitów i defektów kolorystycznych,
  • zabezpieczenie przed korozją betonu,
  • ograniczenie biodegradacji,
  • utrzymanie kostki w czystości.


Skoro wiesz już, dlaczego warto impregnować kostkę brukową, przejdźmy do tego, kiedy najlepiej wykonywać tego typu zabiegi pielęgnacyjne? Otóż powinieneś zabezpieczyć materiał przede wszystkim, jeśli jest narażony na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływają na niego bezpośrednio warunki atmosferyczne. W przypadku podjazdu lub ścieżek ogrodowych impregnacja to zabieg obowiązkowy. Bez niej bowiem elementy infrastruktury wokół Twojego domu szybko stracą swój pierwotny blask i staną się nieestetyczne. Impregnacją zainteresuj się również, gdy zauważysz, że kostkę zaczynają porastać rośliny i grzyby. Najlepiej będzie, jak zastosujesz odpowiedni środek, gdy kostka brukowa jest jeszcze nowa. Unikniesz w ten sposób późniejszych problemów.


Czym zabezpieczyć kostkę brukową?

Na rynku znajdziesz wiele preparatów przeznaczonych do impregnacji kostki brukowej. Zazwyczaj dzieli się je na takie, które nadają efekt mokrej lub suchej kostki. Jeśli zastanawiasz się, jaki dokładnie preparat powinieneś wybrać, weź na początku pod uwagę efekt wizualny, do którego dążysz. W przypadku, gdy zależy Ci na utrzymaniu naturalnego wyglądu, zainwestuj w impregnat bezbarwny. W przypadku, gdy kostka przy Twoim domu wyraźnie wyblakła, o wiele lepiej sprawdzi się impregnat barwiący.

Czy wiesz, że?
Impregnat bezbarwny wydobywa oraz eksponuje na nowo naturalny kolor kostki brukowej i pozwala skutecznie wyeliminować efekt blaknięcia starego materiału. Jeśli więc zależy Ci na odnowieniu kostki brukowej, impregnat barwiący jest dobrym rozwiązaniem.

jaki_impregnat_do_kostki_brukowej_2.jpg

Jak zabezpieczyć kostkę brukową?

Czas na praktyczny poradnik, z którego dowiesz się, jak krok po kroku wykonać impregnację kostki brukowej. Zadbaj o odpowiednie warunki malowania. Aplikacja impregnatu powinna odbywać się w sprzyjających warunkach atmosferycznych. W żadnym wypadku nie impregnuj w czasie deszczu i braku odpowiedniego nasłonecznienia. W innym wypadku czas schnięcia znacznie się wydłuży, a efekty mogą być niezadowalające. Idealna temperatura do malowania kostki brukowej to 20°C.


Przygotuj narzędzia
Zanim zaczniesz pracę, upewnij się, że masz do dyspozycji miotłę/odkurzacz lub pędzel/ wałek. Będą Ci potrzebne podczas przygotowywania impregnowanej powierzchni.

Przygotuj podłoże
Oczyść podłoże przy pomocy wspomnianych w poprzednim kroku narzędzi. Upewnij się też, że bezpośrednio przed impregnowaniem jest całkowicie sucha. Jeśli na kostce znajdują się uporczywe zabrudzenia, usuń je wodą pod ciśnieniem.

Przygotuj impregnat
Bez względu na to, jaki środek do impregnacji wybierzesz, przed rozpoczęciem malowania dokładnie go wymieszaj. Jeśli zauważysz, że na dnie opakowania pojawiają się rozwarstwienia lub pigmenty, nie martw się – produkt nie jest wadliwy.

Zaimpregnuj kostkę
Nakładaj impregnat przy pomocy wałka malarskiego lub pędzla. Liczba warstw, jaką powinieneś zaaplikować na podłoże, jest ściśle związana z oczekiwanym efektem wizualnym. Zazwyczaj zaleca się 1-3 warstwy. Pamiętaj, żeby rozprowadzać preparat w sposób równomierny zgodnie z zasadą „mokre na mokre”. Każda następna warstwa nie powinna być nakładana szybciej niż 2 godziny po nałożeniu poprzedniej.

Zabezpiecz pozostały impregnat
Preparat przechowuj w oryginalnym opakowaniu w temperaturach w zakresie od 5°C do 30°C. Zadbaj też, by znajdował się w suchym miejscu bez dostępu wilgoci.


Zadbaj o stan kostki brukowej – to łatwiejsze niż myślisz

Jak widzisz, kostka brukowa pomimo swojej wytrzymałości, ma również potrzeby, które pozwalają zachować jej idealny wygląd. Zakup odpowiedniego impregnatu to gwarancja kostki o głębokim kolorze, która przez wiele lat będzie zachwycać swoim wyglądem. Pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem impregnowania przygotować się do pracy poprzez skompletowanie narzędzi oraz dokładne oczyszczenie zabezpieczanej powierzchni. Niezwykle ważny jest również czas schnięcia poszczególnych warstw preparatu. Zachowaj minimum 2 godziny przed nakładaniem kolejnych warstw. Dzięki temu zapewnisz sobie najlepsze efekty.