Jaką wkrętarkę wybrać?

Wkrętarka oraz wiertarko-wkrętarka to urządzenia, które powinny znaleźć się w każdym domu, warsztacie stolarskim, a nawet warsztacie samochodowym. Dzięki nim nie tylko wkręcisz śrubę, ale też odkręcisz zapieczone nakrętki lub wywiercisz otwór w ścianie czy blacie. Na rynku znajdziesz wiele modeli, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, jaką wkrętarkę wybrać.

Jaka wkrętarka 2022?

Na początku zastanów się, do jakich celów będziesz używać wkrętarki. Po inne urządzenie sięgniesz do skręcania mebli, a po inne, gdy będziesz potrzebować wywiercić dziurę na kołki rozporowe, do których następnie wkręcisz (równie za jej pomocą) śruby. Wkrętarka jest dziś urządzeniem, z którego korzystają już nie tylko fachowcy, ale i amatorzy. Tańsze modele przydadzą się do drobnych prac oraz majsterkowania w domu.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze wiertarki?

 

Przy wyborze wkrętarki kieruj się poniższymi parametrami. 

  • Moc urządzenia ‒ czyli krótko mówiąc, jego wydajność. Moc będzie wiązała się z wielkością oraz ciężarem akumulatora, który wkrętarkę zasila.
  • Napięcie - określane w woltach [V]. Im jest ono wyższe, tym bardziej profesjonalne i wydajne urządzenie trzymamy w rękach. Niskie poziomy napięcia, poniżej 12V, będą miały wkrętarki i wiertarko-wkrętarki, które wykorzystasz do drobnych prac domowych. Powyżej 18V mają urządzenia, które znajdą zastosowanie na budowach, w stolarstwie i nadają się do montowania różnych elementów, skręcania półek i mebli, a nawet do wiercenia otworów w metalu.
  • Bateria - jej pojemność wyrażana jest w Ah, czyli amperogodzinach. Przykładowo bateria o pojemności 1,5 Ah pozwoli na użycie wkrętarki w standardowym trybie (bez udaru) przez około 1,5 godziny bez ładowania. Jednak są to dane umowne, bowiem wszystko zależy od obciążenia urządzenia i rodzaju wykonywanej pracy. Wiele urządzeń ma w zestawie ładowarkę oraz jedną lub dwie baterie, ale czasem zdarzają się modele bez baterii, do których możesz dobrać właściwą jednostkę. Pamiętaj, że wraz z jakością i wydajnością będzie też wzrastała waga baterii. Coś za coś, jednak warto zauważyć, że zastosowanie nawet ciężkiej baterii gwarantuje mobilność, której nie dadzą wiertarko-wkrętarki udarowe zasilane przewodowo.
  • Moment obrotowy - parametr, który mówi, z jaką siłą dokręcisz śrubę lub wywiercisz otwór. Im wyższy jest moment obrotowy, tym większą siłę ma wkrętarka. Możliwość ustawienia momentu obrotowego jest niezwykle ważna w sytuacji, gdy pracujesz z delikatnym materiałem, na przykład wkręcasz kołki do styropianu.
  • Udar - to system, który wytwarza rytmiczne uderzenia pozwalające zwiększyć moc wiertarko-wkrętarki i umożliwia na przykład wiercenie otworów w betonie lub innych twardych materiałach.
  • Kształt obudowy - ma znaczenie, gdy musisz pracować w trudno dostępnych miejscach. Dotarcie do nich zapewnią niewielkie rozmiary wkrętarki oraz kształt narzędzia. Popularne urządzenia przypominają formą literę T lub P. T nadają się najlepiej do wkręcania śrub i wkrętów, P można wykorzystać przede wszystkim do wiercenia.
  • Dodatki‒ nie jest to główny wyznacznik, którym warto się kierować, ale także one mogą wpłynąć na wybór urządzenia. Niektóre wiertarko-wkrętarki posiadają wieszak, dzięki któremu możliwe jest noszenie narzędzia przy pasie spodni. Znajdziesz też modele, które pakowane są do skrzynek do przechowywania zarówno samego urządzenia, jak i jego komponentów. Zapasowa bateria lub komplet wkrętów to także kuszący dodatek.

Jaką profesjonalną wkrętarkę wybrać?

Wkrętarki profesjonalne to te o napięciu 18V lub więcej, o wysokim momencie obrotowym, najlepiej jeszcze z możliwością jego regulacji, wyposażone w udar i pojemne akumulatory pozwalające na dłuższą i bardziej wydajną pracę. W ofercie hurtowni budowlanej Bricoman.pl powyższe warunki spełnia wiertarko-wkrętarka udarowa 18V DCD796P2 DeWalt, która wyposażona została w dwa akumulatory o mocy 5Ah, posiada moment obrotowy o wartości 70Nm, a kompaktowe wymiary obudowy pozwalają na używanie jej w ciasnych przestrzeniach.

 

Jaka wkrętarka dla stolarza?

Do prac z drewnem oraz skręcania mebli dobrym wyborem może być zestaw 18V 58G016 Graphite w torbie: wiertarko-wkrętarka 58G000, którego zaletą są nie tylko parametry oraz cena, ale także zestaw akcesoriów z latarką i torbą. Z kolei praca stolarza może wymagać większej mocy i bardziej uniwersalnego urządzenia, więc bardziej zaawansowanym modelem, który możemy polecić, jest na przykład wiertarko-wkrętarka udarowa 18V DCD709M2T-QW DeWalt.

 

Jaka wkrętarka z udarem?

Możliwość włączenia udaru pozwala na łatwiejsze pokonanie ścian betonowych, pustaków czy przepieczonych cegieł, szczególnie w ścianach starych budynków. Wiele modeli w sklepie Bricoman ma udar. Zastanów się, czy potrzebujesz urządzenia akumulatorowego, czy przewodowego. Pierwszy warunek spełnia wiertarko-wkrętarka udarowa 18V DCD996P2 DeWalt, drugi wiertarko‑wkrętarka 320W DF0300 Makita.

Podsumowanie

Wybór wkrętarki zależy przede wszystkim od tego, gdzie będzie używana: w domu, warsztacie czy na budowie. Jeśli powyżej nie znalazłeś odpowiedniego urządzenia, zobacz całą kategorię.