Jaką szlifierkę warto kupić?

Jaką szlifierkę warto kupić?

Kątowe, oscylacyjne, taśmowe czy do gipsu. Poznaj najpopularniejsze rodzaje szlifierek i sprawdź, które warto mieć w warsztacie. Dowiedz się, jakie są główne zastosowania tego przydatnego w remontach i pracach wykończeniowych sprzętu.

Szlifierka – co to jest i do czego służy ten sprzęt?

Szlifierka to jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi sieciowych. W zależności od konkretnego rodzaju sprzęt może mieć wiele zastosowań jak wygładzanie, szlifowanie, polerowanie czy przycinanie.
Solidne modele kątowe oraz wielofunkcyjnej służą do szlifowania, ale i obróbki oraz cięcia praktycznie każdego materiału. Szlifierki do gipsu (tzw. żyrafy) są niezastąpione podczas wyrównywania ścian i sufitów. Szlifierki oscylacyjne, w tym chętnie wybierane mimośrodowe, są doskonałe do prac wykończeniowych, a szlifierki taśmowe sprawdzą się w przypadku dużych powierzchni drewnianych.
Szlifierki są używane zarówno w przydomowych warsztatach, jak i w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle metalowym, samochodowym czy budowlanym.

Jaką szlifierkę warto kupić?

Podstawowe rodzaje szlifierek do metalu, drewna, gipsu

Rozpoczynając przygodę ze szlifowaniem, warto poznać różne rodzaje szlifierek, aby móc lepiej dopasować sprzęt do swojej pracy. Poniżej szlifierki do metalu, drewna czy gipsu.
Najpopularniejsze rodzaje szlifierek:

    • Szlifierka kątowa (gumówka, flex) – sprzęt, który pozwala szybko przeciąć lub oszlifować różne elementy (np. metalowe pręty, drewniane belki konstrukcyjne, a nawet beton). Gumówka wyposażona w odpowiednie tarcze sprawdzi się także do oczyszczania i szlifowania powierzchni. Z pomocą tego elektronarzędzia przetniesz blachy, kostkę brukową, zbrojenia, śruby czy gwoździe. Przykładem jest wydajna szlifierka kątowa 125 mm 750W GWS 750-125 Bosch, która jest nowoczesnym urządzeniem przenośnym do prac remontowych.
    • Szlifierka stołowa – niewielki rodzaj szlifierki przeznaczony do precyzyjnej obróbki konkretnych powierzchni i wygładzania detali. Z jej pomocą można szybko naostrzyć, wypolerować czy oczyścić dany element. Nazwa nawiązuje do sposobu mocowania urządzenia, które jest przytwierdzane do blatu roboczego. Jakie prace można wykonać tym rodzajem szlifierki? M.in. ostrzenie noży, wierteł, dłut, obrabianie krawędzi metalu, szlifowanie drewna. Sprzętem tego typu jest szlifierka stołowa 550W GB801 Makita, która zapewnia precyzyjną pracę na dwóch tarczach.
    • Szlifierka taśmowa – sprzęt służący do kompleksowej obróbki materiałów drewnianych, metalu i tworzyw, przeznaczony głównie do wykonywania prac wstępnych (szlifowanie zgrubne), a także szlifowania do samej krawędzi. Szybkie ścieranie i duża moc urządzenia sprawiają, że jest ono doskonałe do prac ciężkich. Co ciekawe, sprzęt może działać także w pozycji stacjonarnej (szlifierki mają zazwyczaj specjalne mocowania). Dzięki szlifierce taśmowej możesz m.in. odnowić parkiet czy przygotować drewno pod końcowe szlify. Dobrym przykładem jest np. specjalistyczna szlifierka taśmowa 900W 75x533 mm 59G395 Graphite.
    • Szlifierka do gipsu – sprzęt służący do efektywnego szlifowania gładzi na ścianach i suficie. Do stopy szlifierki mocuje się papier o dowolnej gramaturze, dzięki czemu można wykonać praktycznie każdą pracę wykończeniową. Warto dodać, że sprzęt nazywany jest żyrafą ze względu na wyciąganą rękojeść (nawet do 170 cm). Pozwala to szlifować sufity i ściany bez rusztowań czy drabin. Przykładowy model to szlifierka do gipsu 710W DS920 Scheppach.
    • Szlifierka oscylacyjna – modele oscylacyjne to kolejne podstawowe elektronarzędzia używane w profesjonalnych i przydomowych warsztatach. Szlifierki tego typu nadają się do wykańczania powierzchni przed nałożeniem impregnatu, lakieru, oleju. Sprzęt wykorzystywany jest do prac w betonie, kamieniu, gipsie czy drewnie. Poleruje, szlifuje i usuwa nierówności. Stopa szlifierska jest najczęściej prostokątna, kwadratowa, trójkątna. Urządzenie tego typu to np. szlifierka oscylacyjna Graphite.
    • Szlifierka mimośrodowa – rodzaj szlifierek oscylacyjnych. Pojawiają się tu jednak nie jeden, a dwa ruchy – oscylacji i obrotu. To pozwala pracować szybciej i wydajniej z drewnem, metalem czy lakierem. Szlifierka mimośrodowa jest precyzyjniejsza niż typowe modele oscylacyjne. Pracuje nie tylko na powierzchniach prostych, ale i mających różne kształty.

 

Szlifierka pentagonalna – do czego służy?
Szlifierka dostosowana do pracy na wąskich przestrzeniach, w szparach, na krawędziach i w narożnikach. Sprzęt ma szpiczastą stopę, która doskonale dochodzi do trudno dostępnych miejsc. Swoim kształtem całość może przypominać stopę grzewczą domowego żelazka.

Jaką szlifierkę warto kupić?
Interesuje Cię sprzęt do szlifowania powierzchni i pracy z drewnem, metalem lub kamieniem? Wybierz odpowiednią szlifierkę – zastosowanie tego narzędzia jest bardzo szerokie, co pozwala usprawnić każdy remont oraz pracę wykończeniową.
W ofercie Bricoman znajdziesz wiele rodzajów sprzętu i na pewno dobierzesz odpowiedni do Twoich zadań!