Jaka sól do zmiękczacza wody?
Zmiękczacz wody to ciekawe urządzenie, które pozwala na zapewnienie miękkiej wody w całym domu lub mieszkaniu. Dzięki niemu możesz pożegnać się z uciążliwym szorowaniem wszelkiego rodzaju sprzętów pokrytych osadem z kamienia. Zmiękczacz potrzebuje jednak do pracy soli. Z tego tekstu dowiesz się, jaką sól do zmiękczacza wybrać, by móc cieszyć się w pełni jego możliwościami.
Zmiękczacz wody – czym właściwie jest i jak działa?
Jak już wspominaliśmy, zmiękczacz wody odpowiada to za to by w Twoich kranach płynęła czysta i miękka ciecz, którą wykorzystujesz do codziennej egzystencji. O zasadności posiadania tego typu urządzenia wie każdy, kto zmaga się w miejscu zamieszkania z twardą wodą oraz osadami z kamienia na popularnych sprzętach. Zmiękczacz jednak nie działa na powietrze, a jego skuteczność jest w ogromnej mierze zależna od rodzaju soli regeneracyjnej, jakiej użyjesz. Na rynku znajdziesz zmiękczacze automatyczne, które samodzielnie dozują sól, dzięki czemu Ty nie musisz się tym zajmować oraz takie, które wymagają regularnej kontroli i ręcznego uzupełniania poziomu środka regeneracyjnego. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, ma duże znaczenie w kontekście użytkowania, ale nie zmienia niczego w kwestii soli – wciąż musisz zapewnić zmiękczaczowi dostęp do tego środka.
W jaki sposób sól zmiękcza wodę?
Zanim przejdziemy do omówienia różnych rodzajów soli, warto napisać kilka słów o tym, w jaki sposób wpływa ona na wodę. Otóż obalamy popularny mit – sól nie zmiękcza wody. Z kolei bez soli zmiękczanie wody nie może się odbyć. Jak to możliwe? Otóż sól stanowi niezbędny składnik regeneracji właściwości złoża zmiękczającego. Oznacza to, że w kontakcie z twardą wodą wytwarza roztwór solanki, który jest kierowany na żywicę jonowymienną. To właśnie tam dochodzi do procesu, w którym jony wapnia i magnezu, zalegające w żywicy, są wypłukiwane a w ich miejscu osadzają się jony sody. W momencie, gdy w specjalnym zbiorniku zabraknie soli, nie dojdzie do wymiany jonów, żywica nie zostanie zregenerowana, a woda pozostanie twarda. Ty z kolei będziesz mógł liczyć się z dalszymi nieestetycznymi osadami na powierzchni sprzętów, naczyń oraz sztućców. To właśnie z tego powodu sól do zmiękczacza powinna być regularnie uzupełniania.
Sól zmiękczająca wodę – rodzaje
Użytkownicy zmiękczaczy mają do wyboru kilka rodzajów soli, które stosuje się w zależności od indywidualnych potrzeb oraz wymagań konkretnego urządzenia.
Sól w blokach
Niektóre zmiękczacze wody są skonstruowane w taki sposób, by wykorzystywać sól w specjalnych blokach. Blok ma formę dużej bryły, która przypomina to, co można powszechnie zauważyć w ogrodach zoologicznych. Zwierzęta dostają tam specyficzne bloki do lizania, by uzupełnić niezbędne minerały w organizmie. Obecnie odchodzi się od stosowania bloków solnych ze względu na nieco problematyczny charakter tej metody. Można jednak jeszcze znaleźć urządzenia, które wymagają środka regenerującego w tej właśnie formie.
Sól w proszku
Sól do zmiękczacza wody w proszku to również niezbyt popularne rozwiązanie, ale wciąż jest grupa konsumentów, która z niego korzysta. Co ważne, nie można jej używać w każdym przypadku. Zmiękczacz musi mieć w swojej specyfikacji informację o możliwości wsypania do niego soli. W innym wypadku proszek będzie przytykać delikatny mechanizm urządzenia.
Sól w tabletkach
Najczęściej stosowana forma regeneracji wody. Jej ogromnym atutem jest łatwość aplikacji. Wystarczy tylko, że wyciągniesz tabletkę z pudełka zbiorczego i umieścisz ją w przeznaczonym do tego miejscu w zmiękczaczu. Forma tabletki sprawia też, że znacznie zmniejsza się ryzyko powstawania mostów solnych wewnątrz zbiornika zmiękczacza.
Sól do zmiękczacza wody – a co z jakością?
Powinieneś wiedzieć, że sól regeneracyjna nie zawsze jest taka sama. Oznacza to, że niektórzy producenci oferują środek o lepszych właściwościach, a niektórzy nieco gorszych. Duże znaczenie ma miejsce wydobycia soli oraz wszelkiego rodzaju procesy technologiczne, jakim została poddana przed wypuszczeniem na rynek.
Do zmiękczacza nie można w żadnym wypadku wsypywać soli kuchennej. Jej drobna forma na dużym prawdopodobieństwem zapcha zmiękczacz, który ulegnie poważnej usterce.
Wiesz już jak wybrać sól do zmiękczacza wody
Jak widzisz, sól do zmiękczania wody jest bardzo ważna w kontekście prawidłowego działania zmiękczacza oraz wizualnego stanu Twoich naczyń i sprzętów domowych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej soli wszelkiego rodzaju osady z kamienia nie będą już tak uciążliwe, a szorowanie elementów wyposażenia kuchni stanie się tylko odległym wspomnieniem. Pamiętaj jednak, by wybierać sól w formie tabletek (o ile producent zmiękczacza nie mówi inaczej) i stawiać na produkty pochodzące od renomowanych firm. Tylko w ten sposób będziesz mieć gwarancję skuteczności w realizacji trudnego zadania zmiękczania wody.
Validate your login