Jaka drabina do domu?

jaka_drabina_do_domu_1.jpg

Drabina to narzędzie, które powinno znaleźć się w niemal każdym domu. Szczególnie przydaje się, gdy masz do czynienia z wysokimi pomieszczeniami lub koniecznością wejścia raz na jakiś czas na dach budynku. Jaka drabina najlepiej sprawdzi się w domu i na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Po pierwsze - materiał wykonania

Drabiny są tworzone z różnego rodzaju materiałów. Jak pewnie się spodziewasz, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótką charakterystykę najpopularniejszych rodzajów drabin:

Drabina aluminiowa – charakteryzują się niewielką wagą oraz dużą wytrzymałością, co sprawia, że są chętnie wybierane przez osoby, ceniące sobie długą żywotność tego typu narzędzi. Dzięki lekkości drabina aluminiowa jest również mobilna, co z pewnością przydaje się podczas prac domowych. Wadą rozwiązania aluminiowego jest niemożność wnoszenia po niej ciężkich przedmiotów. Ten materiał nadaje się do lekkich nieskomplikowanych prac, a więc w większości przypadków sprawdzi się do zastosowań typowo domowych;

Drabina drewniana – aluminium, co prawda skutecznie wyparło drabiny wykonane z drewna, ale mimo wszystko wciąż można spotkać je w sklepach. Drewno wytrzymuje duże obciążenia, ale sprawdza się wyłącznie podczas prac wewnątrz budynku. Ze względu na swoją dużą wagę, drabina wykonana z drewna jest też trudna w przenoszeniu, co może skutecznie utrudnić Ci wykonanie niektórych zadań wymagających mobilności. Warto również wspomnieć, że drabiny z naturalnego surowca niezbyt dobrze znoszą kontakt z wilgocią;

Drabina stalowa – bardzo dobrze radzi sobie z dużymi obciążeniami i nie ugina się podczas prac. W porównaniu z rozwiązaniem aluminiowym charakteryzuje się lepszą wytrzymałością na trudy codziennego użytkowania, ale jest też dużo cięższa. Jeśli więc szukasz drabiny do zastosowań typowo stacjonarnych, ten rodzaj będzie idealny. W przypadku, gdy mobilność jest głównym czynnikiem zakupowym, postaw na aluminium;

Drabina z włókna szklanego – produkt dla najbardziej wymagających klientów, którzy cenią niewielką wagę, dużą wytrzymałość na obciążenia, mobilność oraz całkowity brak konieczności konserwacji. Najczęściej tego typu drabiny są wykorzystywane przez profesjonalistów i nieco rzadziej odnajdują swoje zastosowanie w prywatnych domach.

jaka_drabina_do_domu_2.jpg


Pod drugie - wysokość drabiny

Wysokość drabiny to bardzo ważny aspekt, na który powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu. Często wysokość jest określana poprzez liczbę stopni. W tej kwestii oczywiście wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

2 stopnie – przydaje się jako pomoc w kuchni oraz element do sięgania po rzeczy położone na wyższych półkach.
3 stopnie – jest już nieco wyższa, a jej wysokość dochodzi nawet do 100 cm. W tym wypadku również nastaw się na funkcję wyższego stołka.
4 stopnie – produkt, którego wysokość idealnie sprawdza się w przypadku prac domowych. Dostępne drabiny charakteryzują się nawet wysokością roboczą 2,8 metra, co w kontekście typowego domu w zupełności wystarczy.

Czy wiesz, że?
Wysokość robocza drabiny to parametr, który określa dystans od ziemi, do którego można sięgnąć, podnosząc ręce do góry i stojąc jednocześnie na najwyższym stopniu narzędzia. Najczęściej wyraża wysokość do podestu.


Drabina wielofunkcyjna, jednoczęściowa czy składana?

Tutaj znowu najwięcej zależy od Twoich indywidualnych potrzeb oraz zakresu prac, jakie wykonujesz. W domu dobrze sprawdzają się drabiny jednostronne, ponieważ nie musisz opierać jej o ściany lub meble. Po złożeniu ten rodzaj sprzętu zajmuje też niewiele miejsca, co jest ważne w ograniczonych przestrzeniach domowych. Z kolei drabiny wyposażone w podest gwarantują większy komfort pracy i pozwalają na wygodne odłożenie rzeczy. Podczas remontu lub zajęć porządkowych tego typu cecha może okazać się bardzo ważna. Drabina składana zajmuje jednak więcej miejsca niż jednostronna i jest nieco cięższa. Drabiny wielofunkcyjne składają się z kilku elementów i mogą być zarówno jednostronne, jak i składane. Dzięki takiej swobodzie konstrukcyjnej możesz dopasować sprzęt do aktualnych potrzeb. Musisz jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie jest droższe od innych typów drabin. Zastanów się jednak, czy duża maksymalna wysokość oraz możliwość ingerencji w konstrukcję drabiny nie są wartę wydania większej kwoty. W końcu masz do czynienia ze sprzętem na lata.

Wybierz drabinę, która sprawdzi się w Twoim domu

Biorąc pod uwagę wymienione w tym tekście cechy poszczególnych rodzajów drabin, można dojść do słusznego wniosku, że najlepiej w warunkach domowych sprawdzi się model składany lub wielofunkcyjny. Jeśli chodzi o ilość stopni, celuj w rozwiązania 3 lub 4-stopniowe wykonane z aluminium. Zwróć też uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie produkt jest wystarczająco lekki oraz stabilny. Spróbuj przed zakupem określić swoje potrzeby i z tą wiedzą rozpocznij poszukiwania. Dzięki temu unikniesz nietrafionego wyboru. Pamiętaj, że drabina, jak każde inne narządzie, musi gdzieś stać. Sprawdź więc wcześniej, czy dysponujesz odpowiednią przestrzenią, w której możesz przechowywać ten sprzęt.