Jaka betoniarka będzie najlepsza przy budowie domu?
Budowa domu to ogromne wyzwanie zarówno o charakterze emocjonalnym, jak i logistycznym. Cały proces wymaga zgromadzenia znacznej ilości sprzętu potrzebnego do wykonania niezbędnych prac. W tym tekście zajmiemy się elementem, jakim jest betoniarka. Jaką wybrać i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.
Czym jest betoniarka?
Mimo że na pewno widziałeś już kiedyś betoniarkę, może zdarzyć się tak, że nie do końca wiesz, do czego służy to urządzenie. Otóż betoniarka to narzędzie przeznaczone przede wszystkim do przygotowywania w niej tynków lub innego rodzaju zapraw. O tej funkcji wie niemal każdy bez względu na stopień zaawansowania w tematyce budowlanej. Czy jednak wiedziałeś, że betoniarka często jest również stosowana jako przestrzeń do przechowywania niezbędnych materiałów? Co więcej, betoniarki występują w wielu formach oraz różnią się od siebie parametrami. Poniżej znajdziesz elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia.
Betoniarka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Istnieje kilka bardzo ważnych czynników, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu. W innym wypadku zachodzi ryzyko, że wybierzesz betoniarkę, która nie spełni swojego zadania podczas budowy domu.
- Kształt
Betoniarki występują zazwyczaj w dwóch kształtach – bębna i kielicha. To, który wybierzesz, nie ma większego znaczenia w kontekście działania, ale wpływa na mobilność. Urządzenia o charakterze stacjonarnym często przypominają bęben, a przenośne mają budowę kielichową. Jeśli jesteś amatorem i nie zajmujesz się zawodową budowlanką, najlepszym pomysłem będzie zakup rozwiązania mobilnego. Zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia zakupu u profesjonalistów. Betoniarka, która jest wykorzystywana w sposób bardzo intensywny, powinna gwarantować najwyższą możliwą stabilność, a to da się uzyskać tylko w urządzeniach stacjonarnych. - Pojemność
Druga kwestia, która ma duży wpływ na użytkowanie. Pojemność betoniarki powinna być dostosowana do zakresu oraz rodzaju wykonywanych prac budowlanych. Oznacza to, że nie zawsze rozwiązanie o największej pojemności jest najlepszym wyborem. Większość zapraw musi bowiem być wykorzystana szybko, a długa praca urządzenia wiąże się też z większymi kosztami za energię elektryczną. Znowu więc mamy sytuację, w której kluczowe jest realne ocenienie potrzeb danej budowy. Mała betoniarka o pojemności około 200 litrów powinna w zupełności wystarczyć, jeśli chodzi o niewielki projekt domu.
Czy wiesz, że?
Mała betoniarka musi być zawsze uruchamiana bez materiału. Jest to spowodowane niewielkim silnikiem o ograniczonej mocy. Pamiętaj też, że w większości przypadków urządzenia są zasilane prądem trójfazowym. Upewnij się więc, że masz dostęp do tego typu układy o zwiększonym przesyle. - Uchwyt
Betoniarki przenośne przydatne przy jednorazowych projektach powinny umożliwiać wygodne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Zwróć więc uwagę, by uchwyt charakteryzował się dobrym wyprofilowaniem i znajdował się w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać w pracy. - Rama
Betoniarka powinna być wyposażona w solidną ramę. To w końcu na tym elemencie znajdują się wszelkiego rodzaju podzespoły. Co więcej, rama odpowiada za stabilność urządzenia podczas pracy. Nie idź w tej kwestii na żadne kompromisy. - Wieniec
Żeliwny wieniec jest bardzo dobry w kontekście pracy, ale musisz być przygotowany na głośne działanie. Z kolei rozwiązanie kompozytowe charakteryzuje się cichą pracą, ale jest podatne na uszkodzenia. Gdy zdecydujesz się na wieniec tłoczony, musisz mieć świadomość, że jego wymiana odbywa się razem z całym bębnem, a to może oznaczać zwiększone koszty.
6. Przechylanie
Mechanizm przechylania jest kluczowy w kontekście wygodnej oraz bezpiecznej pracy. Bardzo często spotkasz się z tradycyjnym rozwiązaniem, czyli kołem. Co prawda, jest ono stosowane od wielu lat, ale nie należy do najwygodniejszych mechanizmów. Przekonasz się o tym szczególnie wtedy, gdy będziesz potrzebować dużej betoniarki rozrabiającej znaczne ilości materiału. O wiele lepszym pomysłem jest korba. Jej cena często jednak odstrasza potencjalnych klientów, którzy na każdym kroku szukają oszczędności. Decyzja należy więc do Ciebie – niższa cena i mniejsza wygoda, czy może droższy i bardziej komfortowy mechanizm. Oceń realnie swoje potrzeby.
Wiesz już, jaką betoniarkę kupić
Jak widzisz, wybór betoniarki nie należy do najłatwiejszych, ale z naszym poradnikiem zakupy powinny być pozbawione problemów. Pamiętaj o wszystkich poruszonych w tym tekście kwestiach, a z całą pewnością uda Ci się kupić funkcjonalne i komfortowe urządzenie. Pamiętaj, że budowa domu to bardzo ważny projekt, który wymaga pewnych inwestycji. Nie szukaj więc oszczędności na materiałach i narzędziach. W końcu chodzi o miejsce, w którym masz mieszkać przez wiele lat.
Validate your login