Jak zrobić ogrodzenie?

ogrodzenie_drewnianie.jpg

Posiadanie domu sprawia, że właściciel musi mierzyć się z problemami, które dla przeciętnego posiadacza mieszkania wydają się czymś abstrakcyjnym. Jedną z takich rzeczy jest ogrodzenie. W końcu nieruchomość powinna być w pewien sposób odseparowana od sąsiadów, chociażby tylko po to, by zaznaczyć granicę działki. Z tego tekstu dowiesz się, jaki typ ogrodzenia wybrać.

 

Zanim zaczniesz robić ogrodzenie

 


Jak pewnie się spodziewasz, ogrodzenia mogą być różne. Jeśli więc jesteś dopiero na etapie budowy domu i nie wiesz jeszcze, co położysz na elewację lub jakiego koloru będzie dach, zalecamy, byś wstrzymał się z wykonaniem ogrodzenia. Dobrze byłoby bowiem, gdyby wszystkie elementy do siebie pasowały, a przyjęło się, że płot powstaje na końcu inwestycji lub przynajmniej w momencie, gdy ostateczne decyzje co do ścian i dachu są już podjęte.



Tanie ogrodzenia ogrodowe – zacznij od tymczasowego rozwiązania

 
Skoro jednak chcesz wyznaczyć granicę swojej posiadłości, ale interesują Cię raczej tanie ogrodzenia ogrodowe, zacznij od czegoś tymczasowego. Dzięki temu nikt, kto nie jest do tego uprawniony, nie dostanie się na plac budowy, a Twoje materiały oraz maszyny będą w zabezpieczone przed złodziejami. Ogrodzenia tymczasowe zazwyczaj produkowane są ze stali ocynkowanej. Wybór rozwiązań jest stosunkowo duży i możesz zdecydować się na ażurową siatkę lub przęsła wykonane ze słupków i blachy profilowanej.

 

ogrodzenie_metalowe.jpg


Rodzaje ogrodzenia domu – co wybrać?


Jeśli nadszedł czas, w którym chcesz wybrać docelowy typ ogrodzenia, to warto, żebyś znał dostępne możliwości. Poniżej przygotowaliśmy krótki przewodnik, z którego dowiesz się, jakie rozwiązania są najpopularniejsze wśród właścicieli domów.


Siatka ogrodzeniowa

 


Nie ma tańszej metody na ogrodzenie domu. Siatki występują w formie ocynkowanej i ocynkowanej oraz pokrytej plastizolem. Dzięki tego typu konstrukcji poszczególne elementy ogrodzenia są zabezpieczone przed korozją. Siatkę kupuje się w rolkach, ale bardzo ważne jest również to, by dobrać do niej odpowiednie słupki z kształtowników o okrągłym lub kwadratowym przekroju. Bywa, że klienci wybierają słupki wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego stalowymi drutami, które oferują więcej lekkości niż rozwiązania stalowe i pełną odporność na rdzę.

Czy wiesz, że?
Tanie ogrodzenia ogrodowe z siatki wymagają również akcesoriów niezbędnych do poprawnego montażu takiego płotu. Chodzi przede wszystkim o obejmy oraz drut napinający. Bez nich Twoje ogrodzenie nie będzie spełniać swojego zadania.

 

Ogrodzenia panelowe

Najwięcej ogrodzeń panelowych powstaje ze stopu metalu lub aluminium. Słupki zazwyczaj są ocynkowane i wykonane ze stalowych rurek. Bywa również, że słupki dla ochrony są powleczone plastizolem. Wypełnienie tego rodzaju ogrodzenia stanowią panele z siatki wykończonej identycznie jak słupki. Pionowe pręty składające się na konstrukcję mają zazwyczaj od 4 do 6 mm, a poziome, których zadaniem jest usztywnienie, od 6 do 8 mm. Ogrodzenia panelowe mogą mieć od 50 do 280 cm wysokości oraz od 190 do 250 mm długości. Panele montowane są jeden obok drugiego, a słupki osadza się w wykonanych z betonu fundamentach.

 


Ogrodzenia ogrodowe z PCW

 


Ten typ ogrodzenia charakteryzuje się niezwykłą prostotą montażu oraz niską ceną. Parkany z mrozoodpornego PCW są bardzo podobne od strony wizualnej do rozwiązań wykonanych z drewna i pomalowanych zwykłą farbą. Nie powinieneś jednak czuć obaw o łuszczenie się powłoki, ponieważ wszystkie parkany są barwione w masie. Poszczególne przęsła mogą mieć od 150 do 230 cm, a wysokość słupków to od 90 do 250 cm. Płotki składane są w całość przy pomocy wkrętów i kołków, które będą całkowicie niewidoczne po zakończeniu prac montażowych. Miej na uwadze, że niektóre modele ogrodzeń z PCW mocowane przy pomocy pióra i wpustu nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów i mogą być złożone niemal przez każdego. Nie potrzeba do tego specjalistycznych umiejętności. Wystarczy tylko chęć do stworzenia taniego ogrodzenia wokół domu.



Ogrodzenie z drewna

 


Płoty z drewna są z całą pewnością efektowne wizualnie, ale mają jedną podstawową wadę, która może być nie do przejścia dla niektórych właścicieli. Chodzi o konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych. W przypadku rozwiązań metalowych wszelkiego rodzaju czynności pielęgnacyjne są wymagane niezwykle rzadko. Drewno potrzebuje jednak nieco uwagi. Ogrodzenie z drewna nie powinno też być narażone na bezpośrednie działania promieni UV oraz wilgoci.



Tanie ogrodzenie domu – wybierz swój typ


Jak widzisz, możliwości jest kilka i tak naprawdę Twoja decyzja powinna być podyktowana tylko efektem wizualnym, jaki chcesz uzyskać. Pamiętaj też, że płoty z drewna o ile ładne, potrzebują częstszych czynności konserwacyjnych. Produkty z metalu lub plastiku są niemalże bezobsługowe, co z pewnością przypadnie do gustu właścicielom domów, którzy nie lubią majsterkować i cenią sobie święty spokój. Wybierz swój rodzaj ogrodzenia i ciesz się bezpieczeństwem w obrębie domu.