Jak zamontować obrzeża chodnikowe?

Obrzeża chodnikowe to elementy wykańczające każdą alejkę, ścieżkę lub chodnik. Nie tylko wizualnie porządkują przestrzeń, ale również chronią wytyczone przejścia przed zniszczeniem. Dlatego ważny jest ich odpowiedni montaż. Podpowiadamy, jak zamontować obrzeża chodnikowe, w sposób trwały i estetyczny.


Obrzeża chodnikowe to jedne z elementów architektonicznych, które mają duży wpływ na ostateczny wygląd nieruchomości. Dotyczy to nie tylko domów i ogrodów — spróbujmy sobie wyobrazić miejskie chodniki pozbawione obrzeży. 

Warto wiedzieć, że w nomenklaturze budowlanej, krawężnik to nie to samo, co obrzeże. Potocznie, używa się tych określeń wymiennie. Krawężniki betonowe są produktem używanym najczęściej w drogownictwie. Obrzeża zapobiegają rozsuwaniu się kostek betonowych. Używane są do wydzielania skrajnych krawędzi nawierzchni, np. do oddzielenia trawnika od ścieżki.

Najczęściej spotykane obrzeża to te, wykonane z betonu i kamienia. W ogrodach stosuje się również drewniane i wykonane z tworzywa sztucznego. Coraz większą popularność zyskują także eko-bordy, obrzeża metalowe. Drugim z popularnych kryteriów dzielących obrzeża jest ich kształt. Te betonowe, część naziemną mają najczęściej prostokątną. Jednak, w związku z tym, że beton to materiał łatwy w formowaniu, mogą przybierać różne kształty. Warto jednak pamiętać, że im bardziej skomplikowany kształt, tym wyższa cena (specjalnie przygotowane formy w betoniarniach). Jeżeli zastanawiasz się jak ustawić obrzeża chodnikowe, albo jak wkopać krawężniki, uspokajamy! Układanie krawężników, to proste zadanie. Jak układać krawężniki betonowe? Wybór odpowiedniego obrzeża betonowego już za Tobą? Czas przejść do najciekawszej części — montaż obrzeży chodnikowych. Czego potrzebujesz?


Narzędzia i materiały

Układanie obrzeży nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Wystarczą ci:
- szpadel
- sznurek
- taczka
- kijki
- poziomica
- duże wiadro,
- taczka lub betoniarka
- gumowy młotek.
Potrzebne materiały:
- cement
- piasek (tutaj podpowiedź: świetnie sprawdzi się też pospółka, która jest tańsza niż czysty piasek)
- obrzeża

Tyczenie
W przypadku tyczenia miejsca montażu obrzeży betonowych na własnym terenie, wystarczy jedynie metrówka, kilka kijków i rozciągnięty między nimi sznurekWyznacz miejsce, w którym będzie zaczynać się obrzeże i wbij w tym miejscu kijek z przywiązanym do niego sznurkiem. Jeżeli obrzeże ma iść w linii prostej w miejscu, w którym w miejscu w którym będzie się kończyć obrzeże wbij drugi patyk i przywiąż do niego drugi koniec sznurka. Jeżeli w grę wchodzi łamana linia — w każdym miejscu załamania wbijamy kolejny kijek — dzięki temu późniejsze układanie obrzeża będzie znacznie prostsze.

 
Kopanie
Kolejnym krokiem jest przygotowanie wykopu pod obrzeże chodnikowe. Należy pamiętać, że wykop powinien być szerszy niż samo obrzeże o około 10 cm. Jeżeli chodzi o głębokość wykopu — tutaj również nie ma z góry ustalonej wartości. Wszystko zależy od tego, jakiej wysokości jest blok betonu. Do niej należy jeszcze dodać grubość warstwy odsączającej i fundamentu. Głębokość osadzenia ma również wpływ na estetykę przestrzeni. Zazwyczaj obrzeża powinny wystawać 6 do 8 cm ponad powierzchnię gruntu. Ułatwia to koszenie trawnika i odśnieżanie.

 

Montaż i osadzanie obrzeży betonowych
Na dnie przygotowanego wykopu należy wysypać warstwę odsączającą, czyli po prostu piasek, lub pospółkę. Na nią układamy fundament betonowy, a następnie obrzeże. Na tym etapie należy sprawdzić (przy pomocy poziomicy), czy każdy z elementów jest na tej samej wysokości. Jeżeli tak, można przystąpić do układania obrzeża. Kluczem do trwałości i właściwego osadzenia obrzeży jest świeżo przygotowana, porządna zaprawa. Taką mieszanką uzupełniamy wolne przestrzenie w wykopie. Dobrze jest wcześniej delikatnie nawilżyć ziemię — dzięki temu zwiększa się chłonność podłoża. Następnie należy sprawdzić, czy każdy element, jest równo osadzony — zarówno w pionie, jak i w poziomie. Jeżeli obrzeża się odchylają, do korekcji użyjmy gumowego młotka. Zaprawę wygładzamy małą kielnią lub szpachelką. Teraz wystarczy odczekać, aż zaprawa zwiąże. Jak widzisz – osadzanie obrzeży, to proste zadanie, z którym na pewno sobie poradzisz!

Ekspert podpowiada
1. Oczyść obrzeża z zabrudzeń zaprawy dopóki jest jeszcze świeża.
2. Pracujesz z betonem, więc musisz go przez kilka dni odpowiednio pielęgnować, tj. polewać wodą.

Ile to będzie kosztować?
Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje obrzeże chodnikowe, ciekawi Cię czy za ich ułożenie trzeba dużo zapłacić, to śpieszymy z odpowiedzią! Końcowa cena obrzeża zależy między innymi od tego, ile kosztuje metr obrzeża, na które padł wybór. Obrzeża chodnikowe grafitowe, betonowe, czy inne mogą znacząco się różnić ceną. Obrzeża proste będą tańsze, niż te o skomplikowanym przebiegu. Warto pamiętać, że układanie obrzeży chodnikowych to jeden z elementów, przy których można zaoszczędzić na robociźnie. Montaż krawężników nie jest trudny i nie wymaga korzystania ze skomplikowanych narzędzi. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości — skontaktuj się z nami — chętnie odpowiemy na Twoje pytania.