Jak wykrywać przewody w ścianie?
Powieszenie obrazu to z pozoru zdanie, które wydaje się dziecinnie proste. Wystarczy tylko wywiercić otwór i zamontować haczyk. Co jednak zrobić, gdy w momencie wwiercenia się w ścianę w całym domu gaśnie światło? Najpewniej przewierciłeś kabel. Takiego zdarzenia w przyszłości pomogą Ci uniknąć specjalne mierniki, o których więcej dowiesz się w niniejszym artykule.
Najpierw projekt, potem mierniki
Zanim przejdziemy do omówienia tego, czym jest urządzenie do wykrywania przewodów w ścianie, warto napisać kilka zdań o projekcie instalacji elektrycznej. Tego typu dokument powinieneś otrzymać przy odbiorze domu lub mieszkania. Jest to jednak sytuacja idealna, bo co, jeśli zdecydowałeś się na zakup nieruchomości „z drugiej ręki”? Jeśli miałeś szczęście i pierwszy elektryk był kompetentny i stosował się do ogólnie przyjętych norm i zasad, to prowadzenie przewodów jest w pewien sposób przewidywalne. Wspomniane zasady to:
- Łączenie przewodów elektrycznych powinno odbywać się tylko w specjalnie do tego przystosowanych puszkach;
- Przewody układa się co najmniej 10 cm od krawędzi ścian, okien oraz drzwi;
- Kable powinny być prowadzone równolegle oraz prostopadle do krawędzi ścian, okien lub drzwi i nigdy nie robi się tego po skosie;
- Najlepiej jest zastosować układ pierścieniowy, w którym poszczególny obwód tworzy zamkniętą pętlę;
- Gniazda powinny być zasilane z dwóch równych obwodów, aby uniknąć sytuacji, gdy awaria jednego obwodu powoduje unieruchomienie wszystkich urządzeń znajdujących się w danym pomieszczeniu.
Wykrywanie przewodów – brak projektu
Załóżmy najgorszy scenariusz, w którym nie masz żadnego projektu, a elektryk nie był najlepszym fachowcem w swojej dziedzinie. W takiej sytuacji przed wierceniem musisz koniecznie dowiedzieć się, gdzie są przewody. Inaczej możesz łatwo uszkodzić instalację elektryczną, co spowoduje konieczność kucia ścian.
Detektor do wykrywania przewodów elektrycznych przyda Ci się przy próbie powieszenia dodatkowego kinkietu na ścianie. Dzięki niemu namierzysz łączenia przewodów. Możesz też poznać rozkład przewodów, gdy na przykład dojdzie do awarii wywołanej uszkodzeniami mechanicznymi lub po prostu przestarzałymi komponentami.
Mierniki – jakie są rodzaje?
Na całe szczęście istnieje kilka rodzajów urządzeń, dzięki którym łatwo dowiesz się, jak w Twoim domu rozłożone są elementy instalacji elektrycznej i unikniesz konieczności drogich remontów. Najpopularniejsze produkty to:
najtańsze rozwiązanie, które pozwala nie tylko na wykrywanie przewodów w ścianach, ale również metalowych rur. W momencie, gdy detektor wykryje przewód, użytkownik jest powiadamiany dedykowanym sygnałem świetlnym oraz dźwiękowym. Musisz jednak pamiętać, że tego typu sprzęt ma dosyć niski zasięg wykrywania (około 5 cm).
Urządzenie nieco bardziej złożone, z większym zasięgiem (10-15 cm). Co ważne, mierniki tego rodzaju pozwalają na regulowanie zasięgu. Wykrycie przewodu podobnie, jak u poprzednika jest sygnalizowane dźwiękiem oraz zapaleniem się specjalnej diody.
Coś dla osób, którym zależy na najwyższej możliwej skuteczności działania. Zazwyczaj są kupowane przez profesjonalnych elektryków. Wszystko ze względu na swój zasięg sięgający nawet 3 metrów. Dzięki lokalizatorom możliwe jest łatwe znalezienie źródła usterki instalacji elektrycznej, a niektóre modele pozwalają nawet na znalezienie przewodu wkopanego w ziemię.
Jak działają mierniki?
Bez względu na to, jakie urządzenie wybierzesz, wszystkie mierniki działają na podobnej zasadzie. Wykorzystują one zjawisko indukowania pola elektromagnetycznego. Przewody są lokalizowane poprzez generowanie różnicy potencjałów oraz indukowany prąd.
Czy wiesz, że?
Najprostsze lokalizatory są w stanie namierzyć jedynie przewody będące pod napięciem, ale na rynku znajdziesz też urządzenia, które wykrywają przewody, przez które nie płynie prąd. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć miejsce przerwania i precyzyjnie określić, gdzie doszło do usterki.
Mierniki do wykrywania przewodów w ścianie – na co zwrócić uwagę?
Zanim wybierzesz konkretny miernik, sprawdź:
- Rodzaj wykrywanych elementów – do wiercenia wystarczy najprostszy sprzęt, ale gdy chcesz zlokalizować wszystkie przewody, upewnij się, że urządzenie wykrywa również uszkodzone elementy;
- Zasięg – jeśli masz obawy, że przewody w ścianach mogą być ukryte głęboko, będziesz potrzebować miernika z dużym zasięgiem;
- Materiał – upewnij się, że wybrany miernik znajdzie przewód w drewnie, metalu, tynku oraz pod powierzchnią tworzyw sztucznych. Dzięki temu nie pominiesz żadnego kabla biegnącego przez Twoje ściany;
- Wyświetlacz – w tym wypadku sytuacja jest bardzo prosta – im większy wyświetlacz, tym lepiej. Ten element poprawia wygodę oraz funkcjonalność całego urządzenia.
Validate your login