Jak wyczyścić kostkę brukową - domowe sposoby

jak_wyczyscic_kostke_brukowa_1.jpg

Kostka brukowa to materiał, który jest bardzo często wybierany przez inwestorów, tworzących podjazd lub aranżujących teren wokół nieruchomości. Jak wszystko, tak i kostka z czasem niszczeje i zaczyna wyglądać nieestetycznie. Z tego tekstu dowiesz się, jak wyczyścić kostkę brukową. Pokażemy Ci też kilka domowych sposobów na wykonanie tej czynności pielęgnacyjnej.

Czyszczenie kostki brukowej – kiedy się za nią zabrać?

W większości przypadków kostka brukowa jest poddawana czyszczeniu po okresie zimowym. Wynika to z faktu, że tego typu materiał charakteryzuje się stosunkowo dużą chłonnością. W związku z tym wszelkiego rodzaju zabrudzenia szybko zostawiają na nim nieestetyczne ślady. Jeśli więc zastanawiasz się na tym, jak wyczyścić kostkę brukowa, to znak, że powinieneś skorzystać z przygotowanego przez nas poradnika. Szybko okaże się, że doprowadzenie elementów infrastruktury Twojej nieruchomości jest łatwiejsze, niż może Ci się wydawać.

Czym wyczyścić kostkę brukową?

Zielony nalot na kostce brukowej może skutecznie zabrać jej pierwotny urok i sprawić, że podjazd lub inne elementy Twojego podwórka będą wyglądać bardzo nieestetycznie. Zabrudzenia natury biologicznej są szczególnie trudne do wyczyszczenia ze względu na swoją uporczywość. Z tego względu będziesz potrzebować profesjonalnych środków chemicznych oraz dedykowanych urządzeń. Bywa jednak, że dostęp do tego typu akcesoriów jest ograniczony. Co wtedy robić? Pozostaje zwrócenie się w stronę domowych sposobów. 

 

Czy wiesz, że?
Przy niewielkich zabrudzeniach zawsze możesz spróbować oblać kostkę strumieniem ciepłej wody. W większości przypadków to powinno wystarczyć, gdy zielony nalot nie opanował jeszcze całej powierzchni pokrytej kostką brukową.

Jaki środek do czyszczenia kostki brukowej?

Na rynku znajdziesz wiele dostępnych środków do czyszczenia kostki brukowej. Co ważne, możesz spotkać się również z kilkoma formami preparatów. Dostępne są żele, pianki, proszki, piany itp. Jak w gąszczu produktów wybrać ten najlepszy? Czy najtańsze rozwiązania sprawdzą się przy większych zabrudzeniach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz niżej.

Kostka porośnięta mchem – jak doczyścić?

Mech to bardzo częsty gość na wszelkiego rodzaju powierzchniach pokrytych kostką brukową. Szczególnie po zimie możesz zauważyć natężenie występowania tej rośliny na podjeździe lub chodniku. Aby pozbyć się mchu z kostki brukowej wystarczy, że przygotujesz roztwór z octu oraz wody w proporcji 2:1. Przelej powstały płyn do spryskiwacza, wybierz pogodny dzień, spryskaj powierzchnię porośniętą mchem i wyszoruj do czysta wszelkie zbrudzenia. Roztwór z octu sprawdzi się raczej przy niewielkich ilościach mchu. Zawsze jednak warto spróbować domowego sposobu, zanim udasz się do sklepu, by kupić wyspecjalizowany środek do czyszczenia kostki.

jak_wyczyscic_kostke_brukowa_2.jpg

Jak usunąć tłustą plamę z kostki brukowej?

Plamy z oleju to równie często pojawiające się zanieczyszczenia, jak mech i chwasty. W końcu na podjeździe stoi Twój samochód, z którego może wyciec trochę płynu przy okazji np. usterek. Posyp tłuste plamy sodą, odczekaj 15 minut i zmyj je myjką ciśnieniową. Jeśli ten sposób nie pomógł, możesz spróbować sorbentu, czyli środka pochłaniającego oleiste ciecze. Przy bardzo uporczywych plamach bywa, że zachodzi konieczność skorzystania z dedykowanych preparatów chemicznych, które w połączeniu z myjką ciśnieniową potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Wiesz już, jak wyczyścić tłuszcz z kostki brukowej.

Jak dbać o kostkę brukową?

Jeśli nie chcesz zmagać się z uporczywymi plamami lub roślinnością, nie pozostaje Ci nic innego niż regularne dbanie o stan kostki brukowej przed domem. W pierwszych latach użytkowania takiej przestrzeni powinieneś szczególnie dbać o uzupełnianie szczelin między kostkami. Wykorzystaj do tego piasek. To bardzo istotne, ponieważ głębokie szczeliny wpływają negatywnie na stabilność kostki i w najgorszym scenariuszu mogą doprowadzić do jej rozchwiania. Dobrze byłoby też, gdybyś raz na jakiś czas usuwał ręcznie pojawiające się pomiędzy kostkami chwasty i regularnie obmywał podjazd wodą pod dużym ciśnieniem. Podobnie jak w innych dziedzinach życia, profilaktyka jest o wiele tańsza i skuteczniejsza niż późniejsze leczenie. Miej to na uwadze, jeśli posiadasz wokół domu tereny pokryte kostką brukową. 

A może impregnacja kostki brukowej?

Nie jest to co prawda zabieg, który cieszy się w Polsce dużą popularnością, ale na pewno warto o nim wspomnieć. Impregnacja kostki brukowej to dobry sposób na wydłużenie żywotności podjazdu oraz zapewnienie mu estetycznego wyglądu przez bardzo wiele lat. Dzięki wykonaniu impregnacji zabezpieczysz kostkę przed wnikaniem w jej głąb zabrudzeń oraz wilgoci. Jeśli planujesz korzystać z myjki ciśnieniowej, taka powłoka ochronna może okazać się wręcz konieczna. Preparat do impregnacji powinno nakładać się na kostkę raz na 3-4 lata.

Wiesz już, jak czyścić kostkę brukową

Jak widzisz, czyszczenie kostki brukowej to zadanie, które wymaga dostępu do specjalistycznych środków, ale w przypadku małych zabrudzeń powinieneś też spróbować domowych sposobów w postaci roztworu z octu i wody, posypania kostki sodą oraz użyciu sorbentu. Co prawda, nie jest on do końca domowy, ale mimo wszystko właściciele nieruchomości często z niego korzystają, zamiast stawiać w pierwszej kolejności na profesjonalne środki chemiczne.