Jak ułożyć płyty chodnikowe?
Montaż płyt chodnikowych z pozoru może wydawać się czynnością łatwą i pozbawioną jakichkolwiek komplikacji. Jak to jednak zwykle bywa, pozory potrafią mylić. Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda montaż płyt chodnikowych oraz tworzenie estetycznego ciągu komunikacyjnego zarówno w ogrodzie, jak i w obrębie domu.
Płyty chodnikowe – co to takiego?
Zanim przejdziemy do omówienia kwestii montażu płyt chodnikowych w ogrodzie i wokół domu warto napisać kilka zdań o tym, czym dokładnie są tego typu elementy. Otóż płyta chodnikowa zazwyczaj jest wykonana z wytrzymałego betonu, który stanowi gwarancję jej trwałości oraz dobrego stanu wizualnego przez wiele lat. Płyty chodnikowe mogą być stosowane w ogrodach, przy domach, w przestrzeniach otaczających firmy lub w innych sytuacjach, gdy potrzebne jest wykończenie trwałym i niemal bezobsługowym materiałem.
W większości wypadków płyty chodnikowe występują w kolorze szarym lub jego odcieniach. Rozwój technologiczny doprowadził jednak do tego, że producenci są w stanie wytworzyć płyty w niemal każdym kolorze, oczywiście za odpowiednią opłatą. Dzięki tak dużym możliwościom aranżacyjnym płyty mogą być stosowane w różnorodnych wykończeniach i stanowić trwały element małej architektury, ale też ozdabiać przestrzeń, w jakiej się znajdują.
Jak położyć płyty chodnikowe
Skoro wiesz już nieco więcej o samej istocie płyt chodnikowych, czas przejść do konkretnych wskazówek odnośnie ich montażu. Najważniejsza informacja jest taka, że płyty chodnikowe układa się inaczej ze względu na podłoże. Dlatego właśnie podzieliliśmy tę część naszego tekstu na trzy ważne segmenty. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak położyć płyty chodnikowe na betonie, trawie i piasku.
1. Płyty chodnikowe na betonie
Jeśli zależy Ci na uzyskaniu najwyższej możliwej trwałości oraz wytrzymałości na duży nacisk, to położenie płyt na betonie jest dobrym pomysłem. Powinieneś jednak mieć świadomość, że cały proces układania płyt na betonie jest pracochłonny i potrafi zająć nawet do 30 dni. Poznaj najważniejsze etapy prac:
- usunięcie roślin oraz humusu z przestrzeni, jaka ma być pokryta płytami,
- wykonanie korytowania (około 60 cm),
- stworzenie podsypki ze żwiru (około 30 cm) oraz piasku wymieszanego z cementem (około 5-10 cm),
- polanie wodą wykonanej podsypki oraz wyrównanie i ubicie ziemi,
- ułożenie hydroizolacji zatrzymującej wodę przesiąkającą z gruntu,
- stworzenie wylewki wykonanej z betonu, która swoje pełne właściwości uzyskuje po około 28 dniach,
- układanie płyt chodnikowych przy pomocy kleju do betonu (pozostawiaj pomiędzy płytami szczeliny od 40 do 10 mm),
- poziomowanie płyt przy pomocy gumowego młotka,
- fugowanie (dopiero po dwóch dniach od ułożenia i po pełnym wyschnięciu zaprawy).
2.Płyty chodnikowe na trawie
Płyty chodnikowe są też często układane w przestrzeniach ogrodowych bezpośrednio na trawie. W takiej sytuacji wszelkie prace powinny zacząć się od wykopania dołka i usunięcie około 8 cm warstwy trawy. Tylko w ten sposób będzie bowiem możliwe ustabilizowanie płyt i stworzenie solidnej ścieżki lub innego elementu infrastruktury. Etapy prac prezentują się następująco:
- wykopanie dołu i usunięcie warstwy trawy,
- ułożenie płyt około 1 cm powyżej gruntu,
- wyrównanie powierzchni płyt względem trawnika, na którym się znajdują,
- stabilizacja gumowym młotkiem.
Układanie płyt w ogrodzie powinno być dobrze zaplanowane. Podczas umieszczania płyt na trawie nie zapomina o zostawieniu odstępu. Najlepiej, jeśli będzie on wynosił minimum 5 mm, ale jeśli masz możliwość, aby był większy, to jeszcze lepiej.
3. Układanie płyt chodnikowych na piasku lub gruncie
Układanie płyt chodnikowych na piasku lub gruncie to zadanie wymagające i pracochłonne. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwe do wykonania we własnym zakresie. Kluczowe podczas całego procesu jest wykonanie odpowiedniej podsypki, która zazwyczaj składa się z piasku. Użyj do tego specjalnej kielni. Przed wysypaniem piasku dobrą praktyką jest stworzenie warstwy nośnej ze żwiru lub tłucznia. Bardzo ważne w kontekście udanego ułożenia płyt chodnikowych i stworzenia stabilnej konstrukcji jest to, aby warstwa piasku wystawała ponad lico poszczególnej płyty.
Wiesz już, jak ułożyć płyty chodnikowe
Jak widzisz, montaż płyt chodnikowych nie jest niczym wybitnie skomplikowanym pod warunkiem, że wiesz, co robisz. Stosunkowo łatwo jest bowiem popełnić błąd na etapie wykonywania wylewki lub podsypki, który potem doprowadzi do braku stabilności płyt. W kontekście ogrodu oraz otoczenia domu powinieneś szczególnie zadbać o przygotowanie gruntu. W końcu zakres prac jest na tyle poważny, że z pewnością nie chcesz po roku lub dwóch na nowo osadzać płyt. Przyłóż się do zadania, a będziesz mógł cieszyć się wytrzymałą i wyjątkowo estetyczną infrastrukturą przez wiele lat. Pamiętaj również o tym, aby wybierać płyty tylko z zaufanych i sprawdzonych źródeł.
Validate your login