Jak prawidłowo zagęszczać grunt?

Jak prawidłowo zagęszczać grunt?

Do ubijania lub zagęszczania gruntu na budowie czy w ogrodzie może przydać Ci się zagęszczarka. Jest to sprzęt wszechstronny, z jego pomocą zagęścisz piasek, ziemię, beton czy asfalt. Świetnie sprawdzi się przy przygotowywaniu nawierzchni pod przewody lub kostkę brukową.

Zagęszczarka do gruntu (ubijarka do gruntu) – jaką wybrać do pracy?

Zagęszczarka może pracować w oparciu o silnik napędzany:

  • prądem – są to zagęszczarki elektryczne, zwykle mają niedużą moc, ich sporym ograniczeniem jest kabel zasilający;
  • paliwem – zagęszczarki spalinowe, które pracują na wyższej mocy, ale ich eksploatacja nie jest już taka prosta.

Ponadto zagęszczarki dzielimy na:

  • ręczne
  • samoprzesuwne

Zagęszczarki ręczne mają niewielkie rozmiary. Ważą od 50 do ok. 100 kg. Do ich obsługi potrzebny jest operator. Dobrze radzą sobie wszędzie tam, gdzie nie mieszczą się większe urządzenia. Będą idealne, gdy pracy z podłożem jest stosunkowo niewiele. Mogą być:

  • jednokierunkowe
  • dwukierunkowe (rewersyjne)

Z kolei zagęszczarki samoprzesuwne są cięższym sprzętem, ale nie wymagają obsługi człowieka, a jedynie nadania im właściwego kierunku przemieszczania się. Dlatego praca z tym rodzajem sprzętu jest łatwiejsza. Możesz spotkać się także z zagęszczarkami kroczącymi lub podczepianymi (do ciągnika bądź koparki), jednak te 2 rodzaje maszyn to raczej profesjonalny sprzęt, z wyższej półki cenowej, używany przez duże firmy budowlane do zagęszczania i ubijania dużych bądź trudnych terenów (skarp, wykopów).

Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy zakupie zagęszczarki?

Przyjmuje się, że im cięższa zagęszczarka, tym lepiej będzie ubite podłoże. Do domowego użytku celuj w zagęszczarkę o wadze w przedziale 50-100 kg. Ważnym kryterium jest również głębokość, do jakiej ubije ziemię sprzęt. Powszechne nieduże zagęszczarki działają zwykle do głębokości ok. kilkudziesięciu cm. Ważna jest również liczba drgań na minutę. Im będzie ich więcej, tym mocniej zagęścisz nawierzchnię w tym samym odstępie czasu. Warto również zwrócić uwagę na siłę odśrodkową sprzętu. Wybór sprzętu o odpowiednio dużej płycie roboczej pozwoli Ci na skrócenie czasu pracy. Pamiętaj jednak, że zbyt duża płyta uniemożliwi pracę w ciężko dostępnych miejscach.

Ile kosztuje zagęszczarka?

Małe zagęszczarki nowe do domowego użytku np. marki SMART lub Senteo znajdziesz w cenie średnio 3000 zł. Taki sprzęt możesz również wypożyczyć.

Czy wiesz, że ze względu na ilość generowanych przez zagęszczarkę decybeli do jej obsługi powinieneś zaopatrzyć się w zestaw ochrony słuchu oraz rękawice antywibracyjne?

Jak pracować z zagęszczarką?

W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić stan techniczny sprzętu, m.in. poziom oleju jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Nie wolno dolewać paliwa przy włączonym silniku. Następnie upewnij się, że wszystkie zaciski, śruby oraz przewody są właściwie dokręcone. Warto zweryfikować również stan filtra powietrza. Jeśli brakuje filtra, nie wolno uruchamiać silnika. Jeśli zagęszczarkę wykorzystujesz do ubijania kostki brukowej lub zbliżonej do niej nawierzchni, na płytę nałóż najpierw nakładkę elastomerową.

Porada fachowca: przez wzgląd na sprzęgło odśrodkowe, pamiętaj, by zagęszczarki używać jedynie przy pełnym gazie.

Jak prawidłowo zagęścić piasek pod podłogę (podsypkę)?

Dzięki temu zabiegowi unikniesz nierównomiernego osiadania, a nawet pękania warstw podłogi. Użyj do tego celu zagęszczarki płytowej. Możesz wykorzystać również ubijak wibracyjny, ale jest on mniejszy i lżejszy, w związku z czym całość zabierze Ci znacznie więcej czasu. Piasek układaj warstwami o grubości maksymalnie 20-30 cm każda. Każdą warstwę zagęść za pomocą zagęszczarki. Przy suchej pogodzie, by uzyskać właściwą wibrację i dokładniej ubić podłoże, możesz polewać je wodą z węża.

Jak zagęścić grunt pod kostkę brukową?

Usuń wierzchnią (do ok. 30 cm) warstwę ziemi. By zapobiec gromadzeniu się wody, dno wykopu powinno mieć poprzeczny spadek ok. 3%. Taką ziemię ubij za pomocą skoczka. Następnie na to należy układać kolejne warstwy podbudowy. Zaczynając od spodu, dno wysyp ok. 15-centymetrową warstwą kruszywa łamanego o frakcji maksymalnie 6 cm, następnie ubij ją za pomocą zagęszczarki. Na to wysyp podsypkę, np. kruszywo łamane, nie zapominając o poprzecznym spadku. Po obu stronach traktu ułóż drewniane listwy, a na nich umieść poprzecznie łatę. Łatę przesuwaj, by wyrównać powierzchnię piasku. Na tak przygotowanej nawierzchni możesz zacząć właściwy etap pracy, czyli układanie kostki.

Zagęszczarki oraz akcesoria niezbędne do ich konserwacji znajdziesz na stronie Bricoman.