Jak prawidłowo impregnować drzwi zewnętrzne?
Drewniane drzwi mogą stać się piękną wizytówką każdego domu. Doskonale wygłuszają, a dzięki niezwykłej wytrzymałości, przez wiele lat mogą chronić dom przed utratą ciepła, tym samym ograniczając Twoje rachunku za energię. Należy jednak odpowiednio o nie zadbać. Prawidłowo zaimpregnowane, posłużą Ci przez długie lata. Sprawdź jak zabezpieczyć drewno przed wodą, mrozem, słońcem lub owadami.
Czym impregnować drewno przed wilgocią?
Najmniej podatne na biokorozję i szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych będzie drewno dębowe, jesionowe, bukowe, grabowe lub cisowe. Miękkie gatunki drewna takie, jak sosna, wierzba, topola czy świerk na pewno będą wymagać regularnej konserwacji.
Jak chronić drewno przed wilgocią? Wybierając odpowiedni impregnat do drewna przeciw wilgoci, przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy jest przeznaczony do drewna oraz do stosowania na zewnątrz. Szeroki wybór impregnatów znajdziesz tutaj.
Sporo produktów dostępnych na rynku to impregnaty hybrydowe, zapewniające ochronę biologiczną, która jest charakterystyczna dla impregnatów, a także zabezpieczające przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, podobnie jak lakierobejce. Sprawdź np. Sadolin Impregnat Techniczny Base. Idealnie nada się do surowego drewna, a penetrując jego strukturę, wzmocni ją, chroniąc przed szkodliwym działaniem sinizny, grzybów pleśniowych lub owadów. Dobierz odpowiedni kolor, zbliżony do rodzaju i odcienia drewna. Właściwy odcień impregnatu może podkreślić naturalny kolor, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do koloru drzwi, użyj uniwersalnego impregnatu bezbarwnego np. Sadolin. Większość impregnatów ma matowe wykończenie. Ponieważ taki zabieg z powodzeniem powinien wystarczyć na kilka lat, a potrzebne będzie nałożenie 3 warstw impregnatu, dobierz odpowiednią pojemność opakowania.
Jeśli nie używasz impregnatu hybrydowego, warto dodatkowo zabezpieczyć już zaimpregnowane drzwi innym środkiem do drewna – lakierem, olejem, woskiem lub kryjącą farbą. Uodporni to je na ścieranie, a także zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wypłukiwaniem przez deszcz. To, czy drewno było już impregnowane, zwykle można poznać po jego lekko niebieskawym, pomarańczowym lub zielonym odcieniu. Do surowego drewna nie używaj lakierobejcy, wybierz impregnat. Lakierobejca tworzy tylko powłokę powierzchniową, może służyć również osiągnięciu efektów dekoracyjnych, sprawdzi się zatem już po impregnacji.
Jak zabezpieczyć deski przed wilgocią czyli pierwsza impregnacja
Przed pierwszą impregnacją upewnij się, że drewno nie jest wilgotne. Chodzi zarówno o to, by drewno wyschło po deszczu lub opadaniu rosy, ale również – jeśli jest to świeże drewno – czy zostało wysuszone i wysezonowane (prawidłowym przechowywaniu drewna w odpowiednim okresie w celu jego wysuszenia). Jeśli nie ufasz własnym rękom, możesz to sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza. Zabezpieczenie drewna przed wodą powinno się odbywać przy suchej, lecz nie upalnej pogodzie. Malowanie podczas lub po deszczu może grozić częściowym wymyciem impregnatu bądź niewystarczającym wniknięciem do drewna.
Nałóż pierwszą warstwę impregnatu dokładnie wzdłuż słojów, a następnie dla pełnej ochrony – po odczekaniu odpowiedniego czasu zgodnie z etykietą produktu – nanieś jeszcze 2 warstwy.
Decydując się na impregnat koloryzujący do drzwi, które są narażone na działanie słońca, musisz pokryć je minimum 3 warstwami, dzięki czemu unikniesz ich szarzenia.
Właściwa ochrona drewna przed wilgocią – w jaki sposób oraz jak często konserwować drzwi?
Przede wszystkim gruntownie oczyść drzwi ze starych powłok farby i lakieru. Wyszlifuj je. Nie zapomnij o odtłuszczeniu. Pamiętaj o nałożeniu kilku warstw, a przed każdą kolejną warstwą sprawdź czy poprzednia całkowicie wyschła.
Impregnację powinno się powtarzać z reguły co kilka lat.
Jak pielęgnować drzwi drewniane pomiędzy impregnacjami?
Przed każdym sezonem zimowym warto przyjrzeć się stanowi naszych drzwi, a pomiędzy zabiegami impregnowania zadbać o ich właściwą pielęgnację. Tym sposobem dodatkowo wzmocnisz zabezpieczenie drewna przed wilgocią. Powierzchniowy brud zmyj przy użyciu wody, zaopatrz się również w specjalne preparaty do pielęgnacji drewna. Mogą to być mleczka lub płyny. Zapewnią dodatkową cienką powłokę ochronną, dzięki czemu nie będzie wnikać w nie woda, a lakier nie się nie utleni. Dbaj o to, by produkty nie miały w składzie chloru, rozpuszczalników oraz substancji alkalicznych.
Validate your login