Jak podłączyć wyłącznik światła?
Choć podłączenie wyłącznika światła wiąże się z pracami elektrycznymi, to jednak nie jest to czynność skomplikowana. W tym wpisie przybliżamy cały proces. Sprawdź, jak podłączyć gniazdko z wyłącznikiem światła i wykonaj tę pracę samodzielnie w domu!
Podłączenie wyłącznika światła – bezpieczeństwo
Chcesz wykonać podłączenie wyłącznika światła, tak aby swobodnie zapalać i gasić lampę? Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy do tego podstawowa wiedza z zakresu elektryki i trochę chęci.
Pamiętaj jednak, że jeżeli nie masz pewności i wprawy z pracą z prądem – montaż wyłącznika pojedynczego lepiej zostawić fachowcom!
Przed przystąpieniem do działania ważną kwestią jest bezpieczne przygotowanie do prac. Przede wszystkim należy odciąć dopływ prądu. W tym celu musisz wyłączyć bezpieczniki. Ponadto warto dodatkowo sprawdzić, czy żaden z przewodów, które będziemy podłączać, nie ma prądu. Do tego celu użyj próbnika napięcia lub specjalnego fazera.
Przyjrzyj się swojej instalacji. Każdy z wyciągniętych białych przewodów ma trzy żyły. Pierwsza jest brązowa (fazowa), druga niebieska (neutralna), a trzecia żółto-zielona (ochronna). Faza powinna pojawić się tylko w brązowej żyle. Jeśli pomiar nie wykazał prądu w pozostałych żyłach – czas zacząć montaż wyłącznika światła.
Łącznik jednobiegunowy ma prosty schemat elektryczny. Również budowa wyłącznika światła nie jest skomplikowana. Ten jeden z bardziej podstawowych włączników z ramką i jednym przyciskiem kontroluje włączanie i wyłączanie światła.
Schemat podłączenia wyłącznika światła pozwala poprawie podpiąć cały obwód. Celem jest połączenie włącznika z przewodem neutralnym i fazowym oraz ochronnym (żółto-zielonym). Włącznik światła podłącza się do przewodu fazowego – to on otwiera i zamyka cały obwód elektryczny.
Schematy są nieodzowne m.in. przy podłączaniu lamp i oświetlenia. Są stosowane również przy projektowaniu instalacji elektrycznej.
Jak podłączyć gniazdko z wyłącznikiem światła krok po kroku?
Do podłączenia gniazda z wyłącznikiem pojedynczym warto się wcześniej przygotować. Oto przydatna instrukcja montażu krok po kroku:
- Krok 1. Przygotowanie niezbędnych elementów – do podłączenia wyłącznika światła potrzebujesz samego wyłącznika, klawisza oraz ramki, a także szybkozłączek, próbnika napięcia, ściągacza izolacji, szczypiec-obcinaczek, śrubokręta, noża, kombinerek.
- Krok 2. Rozpoznanie zastanej sytuacji – instalacja w stanie deweloperskim będzie wyposażona w czerwoną lub niebieską puszkę z wystającymi białymi przewodami. Są to zazwyczaj dwa kable z żyłami (przewód zasilający i przewód do lampy), które należy odizolować.
- Krok 3. Odizolowanie przewodów – po odłączeniu i dokładnym sprawdzeniu, czy w instalacji nie ma prądu, należy odizolować przewody – najlepiej ściągaczem do izolacji lub zwykłym nożem. Czynność polega na odcięciu białej części, która oplata żyły, a także usunięciu górnej części kolorowych oplotów wokół samych żył (wspominane wcześniej kolory to brąz, niebieski i żółto-zielony). Wszystkie żyły należy oddzielić od siebie, aby nie stykały się odizolowanymi częściami i nie robiły zwarć.
- Krok 4. Określenie przewodu zasilającego – czas włączyć ponownie zasilanie i znaleźć przewód zasilający. Do tej czynności znów przyda się fazer, który powinien zaświecić się przy jednej z żył. Jeśli mamy dwa przewody – wiemy już, który jest zasilający, a który idzie bezpośrednio do lampy.
- Krok 5. Łączenie przewodów – kolejny krok to połączenie żył według kolorów szybkozłączkami. Żółto-zielony z żółto-zielonym, a następnie niebieski z niebieskim. Kable brązowe zostają niepołączone.
- Krok 6. Podłączenie wyłącznika światła – aby podłączyć tę część, wyłącznik należy rozebrać i sprawdzić, gdzie ma znaleźć się przewód fazowy (rysunek strzałki w dół lub litera L). Do wejścia należy wpiąć przewód fazowy oraz przewód fazowy lampy. Puszkę można zamknąć i zamontować na niej ramkę ozdobną, zabezpieczenie i klawisz.
- Krok 7. Włączenie bezpiecznika i próba światła – po wykonaniu powyższych czynności, a także włączeniu prądu światło powinno zapalać się po wciśnięciu włącznika i gasnąć po jego wyłączeniu
Podłączenie wyłącznika oświetlenia – który model wybrać?
Skoro wiesz już, jak podłączyć wyłącznik prądu, czas wybrać odpowiedni model łącznika. W Bricoman znajdziesz wiele ciekawych opcji.
Typowym modelem jest Polmark Vega biały łącznik pojedynczy, który dostępny jest w kremowym odcieniu. Montowany jest podtynkowo. W zestawie znajduje się ramka, która nie jest wymienna.
Ciekawą opcję stanowi także Ospel Sonata czarny łącznik pojedynczy. Wykonany jest w modnej czerni i podobnie jak poprzedni model montowany jest podtynkowo. Co ciekawe, ten łącznik ma wymienną ramkę, którą można dopasować do stylu danego wnętrza.
Szukasz włącznika z dodatkowym podświetleniem? Ospel Akcent biały łącznik pojedynczy podświetlany sprawdzi się idealnie. To podtynkowy model ze stałą ramką i dodatkową diodą podświetlającą, która ułatwia znalezienie włącznika nawet po zmroku.
Zastanawiasz się, jak podłączyć wyłącznik pojedynczy? To proste! Wystarczy poznać schemat jego działania i wykonywać po kolei wszystkie kroki instalacji. Dobierz prosty w montażu łącznik elektryczny w ofercie Bricoman i ciesz się jego niezawodnością!
Validate your login