Jak podłączyć wyłącznik schodowy?

jak_podlaczyc_wylacznik_schodowy

 

Wyłącznik schodowy to jedno z potocznych określeń łącznika oświetleniowego, używanego na schodach lub w każdym punkcie, w którym chcemy sterować światłem z dwóch lub nawet trzech różnych miejsc. Jest to powszechne rozwiązanie, stosowane przede wszystkim w dwukondygnacyjnych domach i mieszkaniach. Jak można łatwo i bezpiecznie podłączyć wyłącznik schodowy? Sprawdź odpowiedź poniżej.

 

Najpowszechniejsze zastosowania wyłącznika schodowego

Najogólniej mówiąc, wyłącznik schodowy, a właściwie dwa połączone ze sobą wyłączniki schodowe, służą do sterowanie jednym źródłem światła z dwóch różnych miejsc. Najczęściej jeden wyłącznik instaluje się na górze, drugi na dole schodów. W ten sposób ułatwiamy sobie sterowanie oświetleniem schodowym, mogąc włączyć je wchodząc na schody i wyłączyć, kiedy znajdujemy się na górze. Mechanizm działa w dwie strony: mamy możliwość włączenia oświetlenia, chcąc zejść ze schodów, następnie wyłączamy światło, znajdując się już na dole. Ten sposób zarządzania oświetleniem schodowym jest także często stosowany w długich korytarzach, różnych częściach budynków przemysłowych, a także na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych czy w pokojach hotelowych – gdzie to samo światło możemy włączyć i wyłączyć zarówno przy drzwiach, jak i przy łóżku. Wyłączniki schodowe stosuje się również np. w dwóch miejscach dużych pokoi w domach i mieszkaniach. W przypadku sterowania oświetleniem schodowym liczy się nie tylko funkcjonalność. Niezmiernie istotny jest aspekt bezpieczeństwa. Dobrze oświetlone schody, podobnie jak możliwość włączenia oświetlenia na dole i na górze dzięki wyłącznikom schodowym, gwarantuje bezpieczeństwo domowników.

 

O czym należy pamiętać, oświetlając schody?

Klatka schodowa to podstawowa przestrzeń w przypadku wielokondygnacyjnych domów i mieszkań. Niezmiernie istotny jest umiejętny i prawidłowy montaż oświetlenia w tej przestrzeni. Warto w tym przypadku kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, dzięki którym będziemy na schodach przede wszystkim bezpieczni.

 
1. Zaplanuj oświetlenie tak, by zapewniało światło na całej powierzchni schodów.
2. Pamiętaj, że światło na schodach nie powinno być intensywniejsze niż światło w pozostałych miejscach mieszkania czy domu.
3. Rozmieść lampy tak, by wymiana żarówek nie była utrudniona.
4. Zadbaj o to, by światło mogło być włączone i wyłączane zarówno na górze, jak i na dole. Za to odpowiada właśnie wyłącznik zmienny!


Jak prawidłowo podłączyć wyłącznik schodowy?

Kluczem do prawidłowego podłączenia wyłącznika schodowego jest odpowiednie dobranie przewodów, którymi połączone będą dwa łączniki – jeden znajdujący się na górze, drugi na dole schodów. Włączniki na dwóch końcach obiegu elektrycznego naprzemiennie uruchamiają lub wyłączają jedno i to samo źródło światła. Faza przechodzi raz przez jeden łącznik, raz przez drugi, natomiast obwód elektryczny przepływa przez dwa łączniki. Przerwanie obwodu za sprawą naciśnięcia jednego z łączników skutkuje wyłączeniem światła. Włączniki na górze i dole schodów łączymy ze sobą za sprawą tzw. przewodów komunikacyjnych. Do podłączenia potrzebujemy przewodu fazowego, zwanego także liniowym oraz dwóch przewodów fazowych liniowych, inaczej: korespondencyjnych. Pierwszy wyłącznik schodowy podłączamy do fazy dzięki przewodowi elektrycznemu, drugi musi łączyć się ze źródłem światła. Lampę łączymy przewodem neutralnym oraz ochronnym.

 

jak_podlaczyc_wylacznik_schodowy_2.jpg

Łącznik schodowy podwójny – zalety oraz instalacja

Innym sposobem na zarządzanie światłem na większych przestrzeniach jest łącznik schodowy podwójny. Dzięki niemu możemy dwoma przyciskami, na przemian lub naraz, aktywować dwa różne źródła światła. To rozwiązanie, które często znajduje swoje uzasadnione zastosowanie w przypadku długich korytarzy lub większych pomieszczeń, takich jak salon o dużym metrażu. Często to rozwiązanie wskazuje się nie tylko jako dobre ze względów praktycznych, lecz również estetycznych. Dzięki niemu możemy ograniczyć liczbę zbędnych włączników na ścianie. Łącznik schodowy podwójny zawiera w swej obudowie dwa łączniki. Do podłączenia takiego łącznika musimy użyć czterech przewodów fazowych korespondencyjnych pomiędzy dwoma stronami: lewą i prawą. Do wyłącznika schodowego podwójnego należy poprowadzić dwa przewody fazowe z jednej strony, natomiast z drugiej – dwa przewody doprowadzające źródło światła. Podobnie jak w przypadku wyłącznika schodowego pojedynczego do łączenia lamp, należy użyć przewodów neutralnych i ochronnych.


Łączniki krzyżowe – najlepsze w przypadku większych pomieszczeń

Innym, częstym w przypadku dużych metraży, sposobem zarządzania oświetleniem jest łącznik krzyżowy. To rodzaj instalacji służący do włączania światła z minimum trzech różnych miejsc. Bardzo długie korytarze, kilkukondygnacyjne klatki schodowe, a także sypialnie i pokoje hotelowe – to najczęstsze miejsca, w których stosuje się to rozwiązanie. Nasz układ oświetlenia możemy rozbudować o dowolną liczbę łączników krzyżowych. Wystarczy zainstalować je między wyłącznikami schodowymi, które podłączamy dwoma przewodami korespondencyjnymi z każdej strony. Przewody neutralne i ochronne muszą łączyć lampy. Instalacja wyłącznika schodowego nie jest czynnością skomplikowaną – zwłaszcza, że istnieje szereg poradników, dzięki którym nie trzeba nawet posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu elektryki, by skutecznie wykonać montaż. Trzeba przy tym pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a wszelkie działania wykonywać po odłączeniu dopływu prądu.