Jak podłączyć pompę obiegową?

Jak podłączyć pompę obiegową?

Podłączenie pompy obiegowej c.o. nie jest zadaniem trudnym, jednak należy zwrócić uwagę na kilka czynników, by jej praca, a zarazem praca całej instalacji była efektywna oraz by uniknąć uszkodzeń urządzenia bądź jego elementów. Dowiedz się, jakie są typy pomp obiegowych c.o. oraz gdzie umiejscowić pompę i jak ją ustawić, by instalacja pracowała bez zarzutu.

Co to jest pompa obiegowa?

Pompa obiegowa to typ pompy cyrkulacyjnej odpowiedzialnej za wywołanie przepływu cieczy w instalacjach chłodzących i grzewczych. Prościej rzecz ujmując, pompa obiegowa wymusza obieg wody. Bywa nazywana pompą c.o., czyli pompą centralnego ogrzewania. Jest urządzeniem zupełnie innym, niż pompa cyrkulacyjna c.w.u. (centralnej wody użytkowej), wykorzystywana w instalacjach hydraulicznych.

Czy wiesz, że prawidłowo zamontowana właściwa, nowoczesna pompa obiegowa c.o. poprawia znacząco komfort użytkowania instalacji, zapewniając nawet 50% redukcji zużycia energii elektrycznej? Jednak zastosowanie pompy cyrkulacyjnej niezgodnie z instrukcją producenta i jej przeznaczeniem może powodować nie tylko problemy z wydajnością, ale również trwałe uszkodzenie urządzenia.

Jakie są rodzaje pomp obiegowych i czym się różnią?

Istnieją 2 typy pomp obiegowych:
  • pompy dławicowe
    To wirowe pompy, których silnik elektryczny jest w całości odseparowany od pompowanej cieczy. Przejście wału wirnika takiej pompy przez jej korpus uszczelnia pompowana dławica bądź uszczelnienie mechaniczne. Uszczelniający element smaruje pompowana ciecz.
  • pompy bezdławicowe
    Większość instalacji c.o. w obiektach mieszkalnych (domach jednorodzinnych) wykorzystuje bezdławicowe pompy obiegowe. Nie posiadają one dławicy, nie wymagają uszczelnienia wału. Silnik i łożyska omywane są przez tłoczoną ciecz, chłodzącą jednostkę napędową, co redukuje ryzyko przegrzania lub przeciążenia, a także prace związane z serwisowaniem oraz konserwacją sprzętu. Tym samym wpływa na jego dłuższą żywotność (trwałość pomp obiegowych to nawet 15-20 lat). Ponadto stojan, czyli elektryczna część silnika pompy, jest oddzielony od mokrej komory dzięki katuszom. Taka konstrukcja sprawia, że pompy bezdławicowe są znacznie cichsze.

Porada fachowca: Pompa bezdławicowa może być montowana w pozycji poziomej lub pionowej, ale jej wał zawsze trzeba ustawić w pozycji pionowej.

Podłączenie pompy obiegowej c.o. – co trzeba wiedzieć?


Podłączenie pompy obiegowej c.o. nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym, jednak należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Pompę obiegową można umieścić na dwa sposoby:
  • na zasilaniu – jest to rura, przez którą płynie ogrzana woda;
  • na powrocie – to z kolei rura, którą po oddaniu ciepła w grzejnikach woda wraca do kotła.
Pompa musi mieć odpowiednie warunki do pracy. Automatyczne odpowietrzniki ani nieszczelności nie mogą zasysać powietrza, dlatego też w instalacji należy utrzymywać ciśnienie wyższe, niż to ciśnienie powietrza dookoła. Pompę należy więc właściwie umiejscowić w stosunku do naczynia wzbiorczego, odpowiedzialnego za równoważenie ciśnienia.

Montaż pompy obiegowej – jak to zrobić?

Sprawdź, z czym wiąże się ustawienie pompy cyrkulacyjnej c.o. Miejsce, w którym zostanie zamontowana względem naczynia wzbiorczego, rzutuje na ciśnienie, z jakim woda przepływa przez kolejne odcinki instalacji. Pompę możesz umieścić:

  • za naczyniem wzbiorczym – pompa zwiększy ciśnienie w instalacji bez ryzyka zasysania powietrza; z każdym metrem ciśnienie będzie spadać, równoważąc się jednak w naczyniu wzbiorczym;
  • przed naczyniem wzbiorczym – zmniejsza ciśnienie w instalacji. Włączenie pompy będzie skutkowało jego dalszym spadkiem po ssącej stronie. Gdyby napotkało nieszczelność bądź odpowietrznik automatyczny, może nastąpić zassanie powietrza. Jeśli trafi do pompy, nastąpi gwałtowne zmniejszenie przepływu wody, co może prowadzić do długotrwałego uszkodzenia pompy.


Pompa może być również umieszczona w instalacji:

  • ze stojącym kotłem gazowym – pompę montuje się zazwyczaj na zasilaniu, z kolei naczynie wzbiorcze – na powrocie. Niweluje to ryzyko zassania powietrza, jednocześnie przedłuża trwałość kotła;
  • z wiszącym kotłem gazowym – ze względu na specyficzną przepływ wody pompę w kotle wiszącym trzeba umieścić na powrocie. Naczynie wzbiorcze powinno natomiast zostać podłączone przed pompą, co zapewni nadwyżkę ciśnienia w instalacji;
  • z kotłem na paliwa stałe – przy automatyce, która zabezpiecza przed zbyt wysoką temperaturą, zamontuj pompę obiegową na zasilaniu, dzięki czemu powietrze nie będzie zasysać się do instalacji. Jeśli jedyną opcją sterowania temperaturą jest sterowanie ręczne poprzez zmianę ciągu kominowego, woda może okresowo być gorętsza. To może z kolein prowadzić do zagotowania kotła, a trafiające do pompy gorąca woda bądź para mogą uszkodzić jego elementy, takie jak łożyska czy wirnik. Bezpieczniej jest wówczas zamontować pompę na powrocie, przy czym niższe ciśnienie w instalacji może prowadzić do zasysania powietrza, więc konieczne jest zamknięcie wszystkich odpowietrzników i usunięcie ewentualnych nieszczelności.

Jak podłączyć pompę obiegową?

Oznakowanie pompy obiegowej

Pompy obiegowe c.o. często stosowane w instalacjach domowych to np. Grundfos, Beta 2 25-40/180, Beta 2 25-60/180 czy np. ePCO 25/40-70 LFP. Pamiętaj, by przed użyciem zapoznać się dokładnie z instrukcją od producenta danego urządzania. Klasy energetyczne (od A do G) zastąpione zostały współczynnikiem efektywności energetycznej (EEI). Zastosowanie pompy bezdławicowej o współczynniku EEI niższym, niż 0,23 umożliwi znaczne oszczędności w trakcie jej użytkowania.
Wszystkie pompy oraz systemy pompowe znajdziesz na stronie Bricoman.