Jak podłączyć agregat prądotwórczy?

Jak podłączyć agregat prądotwórczy?

Mieszkasz w domu i chciałbyś zabezpieczyć się przed ewentualnymi przerwami w dostawie prądu? W takim razie będziesz potrzebować generatora prądu. Jak jednak podłączyć agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym tak, żeby stanowił rzeczywistą ochronę? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Przerwy się zdarzają

Warunki atmosferyczne potrafią doprowadzić do awarii w obrębie sieci energetycznej, co jest przyczyną dłuższych lub krótszych przerw w dostawie prądu. Tego typu sytuacje zdarzają się zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Istnieją w Polsce osiedla, które niemal codziennie zaliczają blackout na kilka godzin. Jak już jednak wspominaliśmy, można uchronić się przed nagłym brakiem pądu poprzez instalację odpowiedniego agregatu. Sytuacja tuż za naszą granicą jest obecnie tak niestabilna, że zainwestowanie w tego typu zabezpieczenie wydaje się rozsądnym pomysłem. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak podłączyć agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym.

Agregat prądotwórczy — jak podłączyć do instalacji domowej?

W większości przypadków agregaty prądotwórcze nie są podłączane na stałe. Oznacza to, że uruchamia się je tylko w sytuacjach, które wymagają dostępu do alternatywnego źródła prądu. Niestety jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa nie uda Ci się samodzielnie zamontować generatora. Potrzebny będzie profesjonalny elektryk z uprawnieniami, który zamontuje na Twojej tablicy bezpiecznikowej specjalne gniazdo. To właśnie tam zostanie wpięty agregat razem z przełącznikiem.

Czy wiesz, że?
Gdy generator zostanie podłączony, nie powinieneś uruchamiać wszystkich odbiorników prądu w jednym czasie. Rób to po kolei, aby uchronić się przed nagłym przeciążeniem sieci energetycznej.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy?
Nie zawsze agregat musi obejmować swoim działaniem całą sieć w Twoim domu. Może zdarzyć się również tak, że masz kilka najistotniejszych urządzeń, którym chcesz zapewnić ciągłe działanie. W takiej sytuacji wystarczy, że połączysz je z generatorem bezpośrednio, wykorzystując odpowiedni przedłużacz.

Gdzie powinien stać agregat?

Pytanie, które zadaje sobie wiele osób, chcących uzyskać dostęp do alternatywnego źródła prądu. Bardzo ważne w kontekście żywotności agregatu jest umiejscowienie go w bezpiecznej przestrzeni ochronionej przed działaniem czynników zewnętrznych. Urządzenie może stać poza domem pod warunkiem, że ustawisz je na twardym i stabilnym podłożu. Jeśli masz taką możliwość, schowaj generator pod wiatą. Pamiętaj też, że agregat jest urządzeniem dosyć głośnym, a co za tym idzie hałas może Ci przeszkadzać. Weź to pod uwagę przy szukaniu idealnego miejsca dla agregatu.

Agregat prądotwórczy – ile urządzeń można podłączyć?

Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest łatwa. Aby oszacować, ile urządzeń może obsłużyć konkretny agregat prądotwórczy, konieczne jest zsumowanie mocy wszystkich odbiorników prądu, z którymi ma współpracować. Zasada mówi, że uzyskana wartość nie powinna przekraczać 70-80% mocy generatora. Zachowaj więc zapas w postaci 20-30% maksymalnej mocy. W przypadku, gdy podłączysz za dużo sprzętów, możesz doprowadzić do przeciążenia, co w rezultacie będzie skutkować awarią agregatu i utratą dostępu do alternatywnego źródła prądu.

Agregat prądotwórczy na stale – jak to działa?

W przypadku agregatów o dużej mocy, które mają zasilać całą instalację elektryczną, stosuje się metodę wpinania na stałe. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest przystosowanie instalacji do tego typu montażu. Konieczne będzie więc wytyczenie oddzielnych obwodów do zasilania rezerwowego. Całość nie uda się też, jeśli nie zadbasz o dedykowane sterowniki, których zadaniem jest automatyczne uruchamianie agregatu w sytuacji, gdy jest to konieczne. Co ważne, ingerencja w sieć energetyczną wymaga zgody ze strony Twojego obecnego dostawcy prądu.
Warto zastanowić się też, czy istnieje jakaś przeszkoda, która mogłaby wpłynąć na brak zgody od dostawcy. Tak i jest nią przede wszystkim brak blokady przenoszenia napięcia z agregatu do sieci. Do takiej blokady potrzebujesz również pełną dokumentację techniczną, którą pracownik z elektrowni z całą pewnością sprawdzi.

>Jak podłączyć agregat prądotwórczy?

Zapewnij sobie awaryjny prąd już dzisiaj

Jak widzisz, agregat prądotwórczy to urządzenie, które może pomóc w awaryjnych sytuacjach i zapewnić dostęp do energii elektrycznej nawet wtedy, gdy dostawca nie jest w stanie zagwarantować Ci poprawnej pracy instalacji. Pamiętaj jednak, że generator musi być dopasowany do rodzaju oraz mocy urządzeń, z jakimi ma współpracować. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, zastanów się więc nad tym, co dokładnie ma zasilać sprzęt i z tą wiedzą udaj się na poszukiwanie odpowiedniego agregatu. Stawiaj też na znane marki, które gwarantują wysoką jakość wykonania oraz długą żywotność agregatu.