Jak odprowadzać deszczówkę z rynny?

Jak odprowadzać deszczówkę z rynny?

Odprowadzenie deszczówki z rynny, poza aspektem ekologicznym, może generować spore, realne oszczędności. Możesz wykorzystać ją na wiele sposobów. Poznaj różne systemy odprowadzania wody z rynien oraz dowiedz się, w jaki sposób samodzielnie zamontować zbiornik na wodę deszczową z rynny.

Co zrobić z wodą z rynny?

Woda odprowadzana z rynien to duża oszczędność. Może mieć wiele zastosowań. Idealnie nada się do podlewania roślin lub zasilenia oczka wodnego. Możesz z jej użyciem również umyć samochód, wykorzystać ją do spłukiwania toalety, a nawet do prania. Woda deszczowa z rynny świetnie sprawdzi się też jako rozwiązanie awaryjne w okresie suszy. Deszczówka jest czysta i nie zawiera drobnoustrojów. Zawiera natomiast roztwory słabych kwasów, co wynika ze składu atmosfery. Spływanie po dachu i przez rynny powoduje jej zanieczyszczenie, wymaga więc instalacji odpowiednich filtrów. Istnieją różne systemy odprowadzenia wody z rynien.

Jak odprowadzić wodę deszczową z rynien? Różne rodzaje zbiorników na wodę z rynny

Zasadniczo odprowadzenie wody deszczowej z rynny odbywać się może przy użyciu 2 rodzajów zbiorników, wykonanych najczęściej z tworzywa sztucznego. Są to:

  • naziemny zbiornik na deszczówkę pod rynnę – są mniejsze (do 2000 litrów), z reguły wygląda jak beczka, ale może przybierać bardzo różne kształty, jest dostępna również w różnych rozmiarach;
  • podziemny pojemnik na deszczówkę z rynny – o pojemności najczęściej nie mniej, niż 2000 litrów, to rozwiązanie dla osób, które chcą, by zbiornik nie był widoczny, daje też większe możliwości jeśli chodzi o jego umiejscowienie, jego instalacja jest droższa, ale zyskasz więcej możliwości wykorzystania deszczówki.
Porada fachowca: Ze względu na kwaśny odczyn wody deszczowej i ryzyko korozji, wybierz zbiornik naziemny lub podziemny z tworzywa sztucznego zamiast metalowego.

Pojemnik na deszczówkę do rynny to najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem finansowym, a jednocześnie najbardziej przyjazne planecie. Ich montaż nie jest skomplikowany. Możesz umiejscowić je w dowolnym miejscu. Odpływ deszczówki z rynny do zbiornika odbywa się poprzez system rur bądź przez otwór. Odpowiednie konstrukcje pozwalają na bezpośrednie podpięcie do takiego pojemnika węża ogrodowego, więc w łatwy sposób zebraną deszczówkę możesz wówczas wykorzystać do podlewania ogródka. Inna możliwość to odwodnienie z rynien do gruntu. Polega to na zaprojektowaniu i montażu takiego systemu, który pozwala na równomierne odprowadzanie wody w gruncie. Służą do tego skrzynki rozsączające, studnie chłonne bądź tunele chłonne. Należy pamiętać, że nie jest to możliwe do wdrożenia na gruntach o niskiej chłonności, dużym spadku oraz tam, gdzie jest zbyt dużo powierzchni utwardzonych np. w postaci kostki brukowej.

Jak odprowadzać deszczówkę z rynny?Porada fachowca: podziemny drenaż liniowy – jeden z systemów odwodnienia obejmujący korytka, ruszty i rury drenażowe – warto wykonać na etapie budowy domu, jeszcze przed pierwszym zalaniem.

Nie zawsze musi być to też odprowadzenie wody z rynny do zbiornika. Zamiast tego deszczówkę można odprowadzać bezpośrednio do oczka wodnego lub przydomowego stawu poprzez przelew, choć nie jest to rozwiązanie bardzo popularne. Wymaga to jednak stałej kontroli poziomu wody w oczku lub stawie na wypadek intensywnych opadów deszczu.

Czy wiesz, że istnieją również dekoracyjne zbiorniki na wodę z rynny? Możesz spotkać takie, które do złudzenia przypominają duży kamień czy pień drzewa, naturalnie wtapiając się w ogródkowy krajobraz, bądź wyglądają jak ogrodowa szafka na narzędzia. Taki ozdobny zbiornik na deszczówkę do rynny to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności również od pojemności.

Jakie rury do odprowadzania deszczówki?

Warto zdecydować się na rury ze stali powlekanej, aluminium, blachy cynkowo-tytanowej bądź miedzi. Takie surowce zapewniają mniejszą podatność na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Rozwiązaniem tańszym są rury wykonane z PVC. Standardowo mają średnicę 110 mm, co zapewnia efektywność odprowadzania deszczówki do pojemnika.

Ile kosztuje montaż zbiornika na deszczówkę i czy zbiornik na deszczówkę się opłaca?

W zależności od rozwiązania koszt odzyskiwania wody z deszczówki może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sama robocizna to koszt rzędu tysiąca – tysiąca pięciuset złotych. Jeśli używasz deszczówki do podlewania trawnika czy ogrodu, koszt najtańszego rozwiązania może się zwrócić już po 3-4 latach. Jednak warto pomyśleć o tym przede wszystkim jako o bezcennym zabezpieczeniu na wypadek suszy.

Jak odprowadzać deszczówkę z rynny?

Na stronie www.bricoman.pl znajdziesz wszystkie akcesoria niezbędne do skonstruowania systemu odwodnienia rynien takie jak kolanko, hak, rura spustowa, denko zamykające i wiele innych.