Jak malować farbą w sprayu, żeby nie było zacieków?
Malowanie sprayem to bardzo dobry sposób na odnowienie starych mebli, elementów metalowych, a nawet zniszczonego chodnika. W jaki jednak sposób posługiwać się puszką, aby uniknąć nieestetycznych śladów wynikających z braku doświadczenia? Z tego tekstu dowiesz się, jak dobrze malować sprayem, co pozwoli Ci raz na zawsze pożegnać się z zaciekami.
Malowanie sprayem bez zacieków – strach ma wielkie oczy
Na pewno nie raz spotkałeś się z opiniami, że malowanie sprayem bez zacieków jest bardzo trudno i zarezerwowane tylko dla osób, które spędziły z puszką w ręku wiele godzin. Nic bardziej mylnego! Nawet jeśli to Twój pierwszy kontakt ze sprayem możesz cieszyć się z zadowalających efektów na starych meblach, akcesoriach lub elementach infrastruktury. Sukces bowiem tkwi w technice, którą bardzo łatwo opanujesz dzięki naszym poradom. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, jeśli chodzi o malowanie sprayem.
Jak dobrze malować sprayem – poznaj 5 złotych zasad
- Przygotuj powierzchnię
Zanim weźmiesz się za pokrywanie farbą konkretnych elementów powinieneś zadbać o zorganizowanie miejsca pracy. Pamiętaj, że to właśnie na tym etapie wykonujesz czynności mające bardzo duży wpływ na ostateczny efekt Twoich działań. Na samym początku zabezpiecz podłogę, aby jej nie pobrudzić podczas malowania. Następnie zadbaj o to, aby element, który chcesz odnowić, został dokładnie oczyszczony oraz odtłuszczony. Jeśli pominiesz ten krok, to jest duża szansa, że farba nie będzie dobrze przylegać do powierzchni, a w rezultacie Twoje działania okażą się nieskuteczne. W razie potrzeby skorzystaj z papieru ściernego lub szlifierki, aby wyrównać malowaną powierzchnię. - Zrób test
Na każdej puszcze z farbą w sprayu znajdziesz informację, że kluczowe przed rozpoczęciem pracy jest energiczne potrząśnięcie. Wbrew pozorom to nie są puste słowa i naprawdę od tego, jak dobrze wymieszasz produkt zależy efekt malowania. Zasada w tym przypadku jest prosta – potrząsaj tak, aby usłyszeć odbijającą się metalową kulkę wewnątrz puszki. Co to oznacza? Otóż tyle, że cięższe pigmenty z dna zostały poruszone, a proces wymieszania został przeprowadzony prawidłowo.
Gdy wymieszasz farbę, czas na wykonanie testu. To bardzo ważne ze względu na fakt, że niektóre środki odtłuszczające lub preparaty do usuwania starej powłoki mogą reagować z nową farbą. W tym celu przeprowadza się test w miejscu, które nie jest widoczne. Po prostu nanieś niewielką ilość farby i zobacz, co się stanie. Jeśli nie zajdzie żadna reakcja, to znak, że możesz przejść do właściwego malowania. - Zachowaj odpowiednią odległość
Jeśli chodzi o malowanie sprayem bez zacieków, to z pewnością musisz wziąć pod uwagę odległość puszki od pokrywanego farbą elementu. Większość producentów zaleca, aby utrzymywać od 20 do 30 cm, co daje gwarancję, że na powierzchni odnawianej rzeczy nie powstaną zacieki. Podczas wyboru farby weź również pod uwagę jej rodzaj. Istnieją bowiem produkty tzw. niskociśnieniowe, które pozwalają na bliższe oraz bardziej precyzyjne malowanie. Tego typu rozwiązania najlepiej sprawdzają się w przypadku konieczności precyzyjnej aplikacji na niewielkich elementach. - Maluj warstwami
W większości przypadków konieczne jest pokrycie danego przedmiotu lub akcesorium dwoma warstwami farby, ale bywają też sytuacje, gdy dla najlepszego efektu kładzie się trzecią warstwę. Wiele zależy od malowanej powierzchni, jej przygotowania oraz jakości samej farby. Każdą następną warstwę możesz już kłaść po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu danego produktu. Nanoś farbę delikatnym ruchem nadgarstka w jedną i drugą stronę. Jeśli zależy Ci na maksymalnym komforcie, możesz skorzystać też z uchwytu do malowania, dzięki któremu uzyskasz nieco więcej swobody, a Twoje ruchy będą mniej skrępowane. - Wyczyść, nie wyrzucaj
Po zakończonej pracy nie musisz od razu wyrzucać puszki w obawie o to, że farba i tak zaschnie. Spray to nie jest produkt jednorazowy, a to oznacza, że przy odrobinie zaangażowania możesz go zabezpieczyć na następne użycie. Wyczyść dyszę, z której wylatuje farba. Po prostu odwróć puszkę do góry nogami i wciśnij przycisk. Rób to do momentu, aż z dyszy będzie wydostawać się sam gaz.
Na rynku znajdziesz również produkty, które nie wymagają odwracania puszki. Wystarczy tylko przeczyścić i wytrzeć do sucha końcówkę, aby zabezpieczyć puszkę na następny raz.
Załóżmy jednak, że zużyłeś całą farbę i nie wiesz, co zrobić z pustą puszką. Tego typu pojemniki nadają się do recyklingu, dlatego umieszcza się je w pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne. W sortowni śmieci zostaną odpowiednio przetworzone oraz wykorzystane ponownie. Dzięki temu przyczynisz się do ochrony środowiska oraz nie wygenerujesz dodatkowych śmieci, które muszą zostać zutylizowane. Kluczowe jest jednak wrzucenie puszki do odpowiedniego pojemnika lub oddanie do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Validate your login