Jak kosić kosą spalinową?
Obsługa kosy spalinowej może wydawać się skomplikowana, ale dzięki dobrej technice będziesz cieszyć się idealnie skoszonym trawnikiem. Podpowiadamy, jak korzystać z kosy spalinowej ręcznej. Sprawdź wskazówki, a praca z kosą spalinową do trawy będzie szybka i przyjemna!
Przygotowanie kosy spalinowej do pracy
Koszenie należy rozpocząć od przygotowania kosy spalinowej. Sprzęt warto dokładnie sprawdzić – szczególnie jeśli był już używany w poprzednim sezonie.
Szybki przegląd kosy spalinowej/podkaszarki:
- Sprawdź głowicę – ta dolna część kosy spalinowej odpowiada za koszenie. Zobacz, czy nie ma tu pęknięć lub innych uszkodzeń. Jeśli widzisz usterki – koniecznie zajmij się nimi, ponieważ podczas koszenia duże obroty urządzenia mogą nie tylko pogorszyć ubytki, ale i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji lub wypadków.
- Skontroluj stan żyłki/tarczy – jeśli używasz kosy żyłkowej spalinowej – zweryfikuj, ile żyłki zostało na bębnie. W razie potrzeby, wymień i uzupełnij ten element. Jeżeli Twoja kosiarka spalinowa to kosa z tarczą tnącą, skontroluj ostrze tarczy.
- Zadbaj o przekładnię – ważnym elementem kosy spalinowej jest przekładnia kątowa, która znajduje się tuż nad głowicą kosy. To kluczowa część sprzętu, ponieważ przenosi ruch z elementu napędowego do elementu napędzanego, co w tym przypadku pozwala swobodnie kosić. Przekładnię należy wyczyścić i nasmarować olejem do kos i kosiarek – co ok. 10-20 godzin pracy urządzenia (nowe modele) lub rzadziej, nawet co kilkadziesiąt godzin pracy (starsze modele).
- Sprawdź nożyk do odcinania żyłki – na osłonie żyłkowej kosy spalinowej znajduje się nożyk do odcinania żyłki. Zobacz, czy jest odpowiednio ostry. W razie potrzeby, użyj szlifierki lub pilnika i naostrz tę część.
- Skontroluj śrubki mocujące – jeśli zaczynasz pracę z kosą, która nie była długo używana, przejrzyj stan dokręcenia śrubek mocujących. W każdym modelu kosy znajdziesz ich kilka, np. koło rączki czy na łączeniach.
- Sprawdź filtr powietrza i paliwa oraz świecę – w silniku kosiarki znajdziesz filtr powietrza i paliwa oraz świecę. Wykręć filtry i zweryfikuj ich stan – w razie potrzeby przemyj je wodą z płynem do naczyń i wysusz lub zamontuj nową część. Sprawdź też świecę – przetrzyj ją lub wymień na nową.
- Nalej mieszankę paliwową – pamiętaj, aby pracować na świeżej mieszance paliwa i oleju w proporcji 1:25, 1:30 lub 1:50 (w zależności od zaleceń producenta), która została sporządzona nie wcześniej niż ok. miesiąca wcześniej.
Przed przystąpieniem do prac przygotuj też teren do koszenia. Usuń kamienie, gałęzie czy przedmioty, które mogą być niebezpieczne podczas pracy. Załóż też odzież ochronną – długie spodnie, bluza z długim rękawem i zakryte obuwie to minimum. Nauszniki i okulary oraz czapka również będą pomocne.
Jak używać kosy spalinowej ręcznej? Technika koszenia
Równie ważna, jak przygotowanie kosy, jest technika jej użycia.
Po pierwsze, jeśli Twoja kosa wyposażona jest w dodatkowe szelki, jak np. kosa spalinowa 3KM VKS 52 Vertex, odpal sprzęt i przewieś go na ramionach.
W tym momencie należy wyważyć kosę, np. poprzez przesunięcie zaczepu na szelki w górę lub w dół. Puszczony sprzęt powinien swobodnie unosić się w powietrzu – nie przechylając ani do góry, ani do dołu. Regulować można też długość szelek lub paska, ustawienie kierownicy i rękojeści.
Samo koszenie na żyłce musi odbywać się na najwyższych obrotach. To zapobiegnie zatkaniu kanału wydechowego i tłumika. Nie warto więc „oszczędzać” sprzętu, ponieważ może to przynieść więcej szkód niż pożytku. W przypadku koszenia nożem tnącym, praca powinna przebiegać na 70% obrotów. Większość kos ma specjalną blokadę, która po włączeniu ogranicza obroty.
Samo koszenie powinno przypominać ruchy, które wykonuje się, korzystając z kosy ręcznej. Kosę spalinową przesuwamy od prawej do lewej strony. Głowica musi być ustawiona równolegle do podłoża. To pozwoli na równomierne koszenie. Gdy trawa jest duża – pokos należy zgarniać kosą na lewą stronę.
Jeśli w trakcie pracy żyłka ulegnie skróceniu, co pogarsza efektywność koszenia – wystarczy uderzyć głowicą pracującego urządzenia o trawę. Sprzęt samodzielnie wysunie żyłkę, a wspominany wcześniej nożyk na osłonie dotnie ją do odpowiedniej długości.
Do niższej trawy zaleca się użycie żyłki, zaś w przypadku większych zarośli – lepiej sprawdzi się kosa spalinowa tarczowa.
Koszenie zakończone? W takim razie czas wyczyścić sprzęt, aby przygotować go do następnego użycia. Jeśli sezon koszenia dopiero się zaczął, wystarczy oczyścić kosę ze świeżej trawy. Jeśli sprzęt trafia do garażu po sezonie – koniecznie odlej z niego benzynę i przepal pozostałości z baku. Wyczyść też świecę.
Ile kosztuje kosa spalinowa?
Interesują Cię wydajne i tanie kosy spalinowe? Ceny w Bricoman zaczynają się już od kilkuset złotych. Model, którego zakup warto rozważyć, to np. kosa spalinowa 3KM BP540-30B-V NAC. Ma ona solidny dwusuwowy silnik o mocy 3 KM, a jej waga to zaledwie 7,6 kg – stąd praca ze sprzętem jest wydajna i szybka. W zestawie z kosą znajdziesz tarczę, głowicę, klucze, pojemnik do mieszanki paliwowej i wygodne szelki. Cena to 565 zł.
Szukasz kosy spalinowej? Promocje, wyprzedaże i oferty specjalne Bricoman pomogą Ci wybrać sprzęt na lata!
Validate your login