Jak kłaść papę?

Jak kłaść papę?

Znasz już odpowiedź na pytanie, jaka papa sprawdzi się u Ciebie najlepiej i chcesz zabrać się za tworzenie pokrycia dachowego? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik, z którego dowiesz się, jak kłaść papę, aby przez wiele lat cieszyć się skuteczną warstwą izolacyjną zabezpieczającą dach przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Układanie papy na dachu na zimno

Zacznijmy od jednego z popularnych sposobów układania papy na zimno. Nie ma co ukrywać, że zainteresowanie inwestorów tego rodzaju metodą montażu papy wynika przede wszystkim z jej niskich kosztów. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze udaje się przy wykorzystaniu tego sposobu uzyskać zadowalających efektów, które zapewnią skuteczną izolację dachową.
Podczas montażu na zimno kluczową rolę odgrywa prawidłowe podłoże. Najważniejsze jest, aby było równe i sztywne. W większości przypadków jest ono wykonane z drewnianych desek, które łączy się na wpust oraz pióra. Bywa też, że ekipy wybierają płyty OSB lub sklejki drewniane. Wiele zależy od przyzwyczajeń oraz budżetu danego projektu. Układanie papy na zimno jest stosowane również w sytuacjach, gdy pokrycie ma stanowić jedynie rozwiązanie tymczasowe. Musisz jednak wiedzieć, że takie przypadki są stosunkowo rzadkie.

Położenie papy na dachu – montaż na zimno

Montaż papy na zimno odbywa się poprzez ułożenie dwóch zasadniczych warstw pokrycia. Pierwsza jest warstwą typowo podkładowa, którą układa się lub przybija bezpośrednio do podłoża, Wykorzystuje się do tego specjalne gwoździe papowe. Druga warstwa jest często nazywana przez wszelkiego rodzaju fachowców nawierzchniową. Sama metoda pracy nie różni się od warstwy podkładowej z wyjątkiem konieczności przesunięcia o połowę szerokości pasa. Pokrycia z papy układanej na zimno zazwyczaj są wykorzystywane w przypadku dachów charakteryzujących się łagodnym spadem (do 15 stopni) oraz na stropodachach wykonanych z betonu. Poszczególne pasy materiału powinny być montowane rzędowo z uwzględnieniem zakładu około 10 cm szerokości. Zwróć uwagę, aby podczas procesu nie powstawały pęcherze powietrza oraz załamania, które potencjalnie mogą negatywnie wpłynąć na jakość izolacji.

Jak się kładzie papę na dachu – rozwiązanie termozgrzewalne

Przejdźmy teraz do materiału, który również cieszy się ogromną popularnością i powoli wypiera wszystkie inne stosowane produkty. Chodzi o papę termozgrzewalną. Niestety, ale montaż tego typu papy jest odczuwalnie droższy, co sprawia, że niektórzy inwestorzy wciąż wahają się przed wybraniem materiału termozgrzewalnego.
Atutem, na jaki wskazują wszelkie ekipy, które miały do czynienia z papą termozgrzewalną jest jej jakość w kontekście tworzenia skutecznej izolacji. Pokrycie jest solidne oraz wytrzymuje przez wiele lat nawet w przypadku obcowania z ciężkimi warunkami atmosferycznymi.
Jeśli chodzi o sam proces układania, to powinieneś zacząć (tak samo, jak w przypadku metody na zimno) od przygotowania podłoża. Zadbaj o to, aby było równe i sztywne. Pamiętaj, żeby nie bagatelizować tego kroku, ponieważ ma on bardzo duży wpływ na ostateczny efekt Twojej pracy.
Papa termozgrzewalna jak sama nazwa wskazuje, jest układana z wykorzystaniem temperatury. Oznacza to, że do jej ułożenia potrzebny jest palnik, którym od spodu nagrzewa się materiał i przykleja do siebie kolejne pasy. Dla lepszego efektu dobrze jest też użyć gwoździ papowych, które są ocynkowane oraz wyposażone w podkładki.

Czy można samodzielnie położyć papę termozgrzewalną?

Odpowiedź na tak zadane pytanie może być tylko jedna – to zależy. Sam proces układania papy nie należy z pozoru na najbardziej skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że może się nim zająć każdy bez przygotowania zarówno merytorycznego, jak i praktycznego. Kluczowa w tworzeniu izolacji jest bowiem pewność tego, co się robi.

Czy wiesz, że?
Pokrycie dachowe to element, który ma służyć przez wiele lat. Ogromne znaczenie ma więc sam proces układania papy. To od tego, czy jest on przeprowadzony prawidłowo, zależy efekt oraz ogólny stan dachu w Twoim domu lub budynku o innym przeznaczeniu.

Jeśli nigdy nie robiłeś izolacji i zastanawiasz się, czy jesteś w stanie samodzielnie wykonać pokrycie w jeden weekend, to znak, że powinieneś dobrze przemyśleć swoje plany. Co prawda, wynajęcie ekipy zwiększa koszty całego przedsięwzięcia, ale masz pewność, rezultatów. Czasami więc lepiej postawić na profesjonalistów, aby zaoszczędzić później na ewentualnych naprawach własnych błędów.

Jak kłaść papę?

Papa na dach – wiesz już, jak ją położyć

Jak widzisz, papę można kłaść na dwa główne sposoby, które różnią się od siebie nie tylko poziomem trudności, ale też koniecznością zaangażowania dodatkowego sprzętu. Papa termozgrzewalna jest, co prawda, bardziej wymagająca, ale oferuje o wiele lepsze właściwości izolacyjne. Jeśli wiec zależy Ci na możliwie najlepszej ochronie, powinieneś zaopatrzyć się właśnie w ten rodzaj materiału. Podczas zakupów weź pod uwagę markę papy i staraj się inwestować tylko w sprawdzone rozwiązania.