Jak kłaść fugi? Instrukcja krok po kroku
Spoinowanie to ostatni etap wykańczania powierzchni płytkami ceramicznymi, gresem czy terakotą. Wypełnione szczeliny pomiędzy kaflami odpowiadają za efekt wizualny, ale także zabezpieczają przed wnikaniem wody pod okładzinę. Przeczytaj, jak kłaść fugi, by były ładne i szczelne. Sprawdź nasz instruktaż krok po kroku!
Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie narzędzia przygotować do wypełniania spoin,
- jak przygotować się do aplikacji,
- jak położyć fugę krok po kroku,
- jak poprawić błędy i jak uzyskać efekt mokrej fugi,
- czy można kłaść nową warstwę na starą.
Do fugowania potrzebujesz nie tylko samej fugi, ale także akcesoriów, dzięki którym przygotujesz masę do użytku i rozprowadzisz po okładzinie. Czym nakładać fugę? Przed rozpoczęciem pracy przygotuj następujące narzędzia i akcesoria:
- nożyk, np. taki z wymiennym ostrzem, przyda się do uśnięcia ze spoin resztek zaprawy klejowej,
- odkurzacz – nie jest konieczny, ale dzięki niemu szybko oczyścisz płytki z pyłu po wyskrobaniu zaprawy ze szpar,
- wiadro i gąbka do mycia okładziny (do czyszczenia po fugowaniu możesz wykorzystać też glazurniczą pacę z gąbką),
- pojemnik, np. wiadro – wymieszasz w nim fugę z wodą,
- narzędzia do mieszania – dużą ilość fugi łatwiej rozrobisz przy użyciu mieszadła, ale do przygotowania mniejszych porcji wystarczy zwykła szpachelka,
- paca z gumową nakładką do nanoszenia gotowej masy w spoiny – gumowa część robocza ochroni okładzinę przed zarysowaniem,
- rękawice gumowe – potrzebne podczas mycia płytek z fugi, zabezpieczą dłonie przed trudno schodzącymi zabrudzeniami.
Jak rozrobić fugę?
Fuga nie jest produktem gotowym do użycia, co oznacza, że przed przystąpieniem do spoinowania należy odpowiednio ją przygotować. Dokładną instrukcję znajdziesz na opakowaniu wybranego produktu. Przygotowanie masy nie jest jednak trudne – wymaga wymieszania proszku z odpowiednią ilością wody, zgodnie z proporcjami podanymi przez producenta.
Wymieszaj masę dokładnie, by nie pozostawić w niej grudek, a następnie pozostaw na kilka minut. Po tym czasie wymieszaj ją jeszcze raz. Tak przygotowana fuga jest już gotowa do użytku.
Porada eksperta
Zastanawiasz się, ile fugi na m2 jest potrzebne? Wszystko zależy od wielkości spoiny. A jaka szerokość fugi jest właściwa? To z kolei uwarunkowane jest rozmiarem kafli – im większe i grubsze, tym większe odstępy pomiędzy nimi trzeba zachować. Aby szybko obliczyć orientacyjne zapotrzebowanie na fugę, skorzystaj z internetowego kalkulatora zużycia fugi.
Jak kłaść fugi krok po kroku?
Zanim przystąpisz do fugowania, oceń, jakiej wielkości powierzchnię musisz wykończyć. Jeśli będzie ona na tyle duża, że nie zdążysz z rozprowadzeniem masy przed jej stężeniem, podziel fugowanie na etapy. Oto jak się kładzie fugę w kilku prostych krokach.
- Oczyszczenie spoin z resztek kleju – wydrap resztki zaprawy ze szpar pomiędzy płytkami przy użyciu nożyka.
- Oczyszczenie płytek – odkurzaczem zbierz nadmiar pyłu, a następnie przemyj okładzinę czystą wodą, nawilżając przy okazji krawędzie spoin. Woda nie może jednak ich zalać.
- Rozrobienie fugi – przygotuj masę do fugowania zgodnie z zaleceniami producenta.
- Rozprowadzanie fugi pacą z gumą – rozpocznij od narożników i wykonuj ruchy w kierunku środka wykańczanej powierzchni, po przekątnej w stosunku do ułożonych kafelków. Staraj się mocno wciskać masę w szczeliny, by dokładnie je wypełnić.
Porada eksperta
Podczas fugowania starannie zbieraj nadmiar fugi z fugowanej powierzchni. W ten sposób nie tylko maksymalnie wykorzystasz gotową masę, ale również ułatwisz sobie późniejsze czyszczenie okładziny.
- Pierwsze mycie płytek – po jakim czasie zmywać fugę? Gdy wykończysz okładzinę, a fuga zacznie zastygać, czyli średnio po 10-30 minutach. Umyj wtedy wykończoną płaszczyznę, usuwając brud z kafelków. Nie pozwól masie stwardnieć na płytkach, by nie było potrzeby ich skrobania. Jeśli nie zdążyłeś wykończyć całej powierzchni, przerwij na chwilę dalsze fugowanie.
- Drugie mycie – wymień wodę w wiadrze i ponownie umyj kafelki. Tym razem staraj się wygładzić spoiny.
- Pozostaw fugi do całkowitego wyschnięcia – o tym, jak długo schnie fuga, decyduje m.in. wielkość spoiny. Najczęściej po kilku godzinach powierzchnia nadaje się już do ostatecznego mycia.
- Jeśli podzieliłeś pracę na etapy, zafuguj dalszą część podłogi lub ściany – powtórz kroki od 3-7.
Jak poprawić nierówne fugi i uzyskać efekt mokrej fugi?
Jeśli płytki zostały ułożone równo, a podczas fugowania nie pominąłeś żadnego etapu, spoiny powinny wyglądać poprawnie. Możliwe, że podczas oczyszczania płytek zauważysz w wypełnieniach nierówności, drobne rysy czy ubytki – w takiej sytuacji uzupełnij je od razu fugą i wygładź. Po ostatecznym wyrównaniu spoin możesz również zastosować specjalny impregnat hydrofobowy. Pozwala on na utrwalenie efektu mokrej fugi oraz zapewnienie spoinom dodatkowej ochrony przed działaniem wilgoci, zabrudzeniami i rozwojem pleśni.
Czy można kłaść fugę na fugę?
Fugowanie nowej okładziny ceramicznej jest kwestią oczywistą i niezbędną dla estetyki oraz trwałości wykończenia. Co jednak w przypadku, gdy chcesz przeprowadzić we wnętrzu metamorfozę, stare spoiny uległy zniszczeniu albo po prostu trwale się zabrudziły?
Położenie nowej fugi w miejsce starej da najlepszy efekt, gdy usuniesz dotychczasowe wypełnienie i na nowo przygotujesz podłoże na świeżą fugę. W takiej sytuacji nie musisz wymieniać całej okładziny. Wystarczy, że usuniesz skrobakiem stare spoiwo – w zależności od jego stanu albo w całości, albo na głębokość kilku milimetrów. Do twardych spoin przydadzą się rylce, nożyki, a nawet szlifierka wyposażona w nakładkę do frezowania. Potem pozostaje już tylko zrobienie nowych fug.
Wiesz już, jak zrobić fugę, ile schnie fuga i jak poprawić ewentualne defekty. Jak widać, wykonanie spoinowania można przeprowadzić we własnym zakresie, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wykonasz pracę sprawnie i z zadowalającym efektem.
Validate your login