Jak działa regulator temperatury do pieca?
Regulator temperatury pieca jest bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o cały proces zarządzania ogrzewaniem w budynku. Czy jednak wiesz, za co dokładnie odpowiada ten podzespół oraz jak działa? Przygotowaliśmy dla Ciebie tekst, w którym znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące sterownika temperaturowego.
Termostat temperatury – za co odpowiada?
Zanim przejdziemy do omówienia zasady działania omawianego w tym tekście urządzenia, warto napisać kilka zdań o zadaniach, jakie realizuje regulator temperatury w Twoim domu. W dużym skrócie można stwierdzić, że termostat temperatury to urządzenie, które reguluje to, jak ciepło jest w danym pomieszczeniu budynku. Nie jest to jednak nazbyt precyzyjny opis. Abyś lepiej zrozumiał główne zadanie realizowane przez regulator, posłużymy się przykładową sytuacją.
Jest zima i na zewnątrz panują niskie temperatury. Oczywiście, chciałbyś, aby w Twoim domu było ciepło, a więc ustawiasz temperaturę na piecu na adekwatną do swoich potrzeb. Załóżmy jednak, że następnego dnia jest już cieplej i czujesz, że dom jest przegrzewany. W takiej sytuacji znowu musisz przeprogramować piec, aby dostarczał do grzejników wodę o niższej temperaturze. Jeśli jednak zaopatrzysz się w termostat, sterowanie obiegami grzewczymi może odbywać się automatycznie bez Twojej ingerencji. Wszystko dzięki krzywej grzewczej.
Krzywa grzewcza a regulator temperatury
Krzywa grzewcza to zależność, jaka panuje pomiędzy temperaturą powietrza zewnętrznego a wodą, która wychodzi bezpośrednio z kotła. Odpowiednie zaprogramowanie krzywej grzewczej gwarantuje, że do grzejników będzie dostarczana woda o temperaturze adekwatnej do tego, co dzieje się za oknem. Aby jednak to mogło się odbywać, potrzebny jest termostat z czujnikiem, który samodzielnie będzie zarządzać obiegami grzewczymi w Twoim domu.
Jaki sterownik temperaturowy wybrać?
Skoro wiesz już, do czego służy regulator, warto zastanowić się, jakie urządzenie najlepiej wybrać. Musisz wiedzieć, że na tak zadane pytanie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi ze względu na fakt, że każdy piec jest inny i ma swoje potrzeby natury technicznej. Oznacza to, że jeden sterownik może pasować do kotła X, ale nie być już kompatybilnym z kotłem Y. Przed zakupem powinieneś sprawdzić tę kwestię.
Załóżmy jednak, że mamy do czynienia z nowym budownictwem oraz piecem przystosowanym do współpracy z zaawansowanymi czujnikami, które nazywa się inteligentnymi. Działanie takiego termostatu jest ciekawe, ponieważ urządzenie „uczy się” niejako bezwładności budynku, w jakim się znajduje i na tej podstawie dopasowuje pracę do centralnego ogrzewania. Dzięki zaznajomieniu się z bezwładnością możliwe jest porównanie zadanej przez użytkownika temperatury do rzeczywistej. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy wstaniesz rano, w domu będzie zimno, ponieważ piec nie zdążył jeszcze zapewnić odpowiedniej temperatury. Źródło ciepła, z jakiego korzystasz, zostanie uruchomione odpowiednio wcześniej, co oprócz komfortu dla mieszkańców podnosi również wydajność działania oraz przyczynia się do oszczędności.
Na rynku dostępne są również termostaty bez programatora, które zazwyczaj działają na zasadzie tradycyjnego włącznika elektrycznego. Ten rodzaj urządzeń jest stosowany przede wszystkim przy konieczności współpracy ze starszymi kotłami. Bardzo ważną cechą regulatora temperatury jest to, że nie steruje on temperaturą wody wychodzącej z kotła. W momencie, gdy temperatura osiąga zadany przez użytkownika poziom, regulator automatycznie się wyłącza.
Sterownik temperaturowy a głowice na zaworach
Bardzo często osoby, które montują w pokojach swoich domów termostaty, aby sterować temperaturą, decydują się też na specjalne głowice na zaworach grzejników. Czy jednak w przypadku wykorzystania sterownika te elementy są potrzebne? Odpowiedź brzmi nie. Możesz oczywiście zdecydować się na montaż głowic, ale wiedz, że ma to uzasadnienie tylko ze względów estetycznych. Co ważne, w przypadku zastosowania głowic przy grzejnikach pamiętaj o tym, aby zawsze były ustawione w pozycji otwartej. W innym razie zamkniesz dopływ wody, termostat nie uruchomi źródła ciepła, a grzejniki będą zimne. W rezultacie w danym pomieszczeniu będzie panować niska temperatura daleka od komfortowej.
Czy marka ma znaczenie?
Podczas wyboru regulatora temperatury możesz natknąć się na modele w zadziwiająco niskiej cenie, które kuszą tym wielu użytkowników. O ile nie masz do czynienia z wielką promocją, zachowaj czujność i sprawdź, czy dany egzemplarz sterownika jest wart uwagi. Pamiętaj bowiem, że mówimy o bardzo istotnym w kontekście komfortu cieplnego elemencie. Ważne jest więc, aby był wyprodukowany przez firmę, która ma doświadczenie i jest uznaną marką na rynku grzewczym. Sterownik będzie Ci służyć przez wiele lat, dlatego nie warto szukać półśrodków. Stawiaj na sprawdzone rozwiązania i zapewnij już dzisiaj odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach swojego domu.
Validate your login