Jak dobrać uszczelniacze do okien?
Uszczelnianie okien można wykonywać za pomocą różnego rodzaju produktów. Należą do nich m.in. tradycyjne uszczelki czy specjalne uszczelniacze. Jak uszczelnić okna, dlaczego warto to zrobić i jak dobrać najlepsze materiały do tej pracy? Sprawdź!
Uszczelniacz do okien – do czego służy?
W procesie uszczelniania okien jedną z głównych ról odgrywają uszczelki. Tego typu gumowe uszczelniacze do okien są używane do zapewnienia hermetycznego połączenia między ramą okna a jego otoczeniem. Oto kilka głównych zadań uszczelniacza do okien:
- Izolacja termiczna – uszczelnienie okien plastikowych czy drewnianych uszczelką pomaga utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Uszczelki w oknach eliminują przeciągi i nadmierne wycieki powietrza. Dobrze wykonane ocieplenie okien zapobiega utracie ciepła w zimie i wnikaniu ciepła w lecie.
- Izolacja akustyczna – uszczelniacz każdorazowo zmniejsza przenikanie dźwięków z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia. To sprawia, że w domu zachowany jest wysoki komfort akustyczny, a odgłosy pochodzące z zewnątrz są zatrzymywane. Uszczelki mogą działać jak swoista bariera dźwiękowa.
- Ochrona przed wilgocią – uszczelki mają za zadanie chronić okno i jego okolicę, czyli ścianę i parapet, przed wnikaniem wody deszczowej, śniegu lub innych źródeł wilgoci. Odpowiednie uszczelnienie okna zapobiega powstawaniu plam, pleśni czy korozji.
- Zwiększenie energooszczędności – uszczelnienie okien PVC jest ważne, ponieważ poprawia izolację termiczną budynku, a to przekłada się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczenia. Tym samym uszczelnienie okien na zimę jest działaniem ekologicznym, zapewniającym przy okazji znaczne oszczędności finansowe.
- Poprawa wygody i estetyki – dobrze zamontowana i sprawna uszczelka pozwala na dokładne dopasowanie okna do ramy. Ten niepozorny element eliminuje nieszczelności i przeciągi, a przy tym poprawia estetykę całego okna.
Uszczelniacz do okien PVC i drewnianych – jak wybierać?
Skoro wiesz już, jak ważnym elementem są dodatkowe uszczelki do okien, warto zastanowić się, jak dobierać je do danego okucia okiennego.
Pierwszą zasadą przy wymianie tego często zużywającego się elementu jest rozpoznanie, jaki system uszczelniania mamy w swoich oknach. Należy zwrócić uwagę na kształt, długość oraz rodzaj materiału, z którego wykonana jest uszczelka. Na rynku dostępne są m.in. tradycyjne uszczelki PVC, kauczukowe EPDM czy wykazujące wyjątkową szczelność uszczelki TPE.
Uszczelki są odporne na przenikanie wody, działanie wysokich i niskich temperatur, a także wpływ promieni UV. Uszczelnianie okien plastikowych z ich pomocą jest bardzo proste, ponieważ montaż nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Uszczelki są samoprzylepne, a producenci zapewniają, że okres trwałości może wynosić nawet do kilkunastu lat.
Co ciekawe, jeśli zastanawiasz się, jak uszczelnić stare okna i szukasz produktu, który będzie pasował do tego typu przeszkleń – wyroby uszczelniające są tu mniej zróżnicowane. Łatwiej jest więc dobrać uszczelkę, która będzie dobrze przylegała i odpowiednio wypełniała izolowaną przestrzeń.
Jeśli nie wiesz, jak ocieplić okna i zastanawiasz się, które uszczelki będą do tego najlepsze, koniecznie skontaktuj się z dystrybutorem lub producentem danego systemu okiennego. Możesz także sprawdzić specyfikację dołączoną do Twoich okien. Innym sposobem jest wymontowanie zużytej uszczelki i dobranie produktu, który ma takie same parametry. W wyborze pomoże Ci fachowa obsługa sklepowa.
Uszczelniacz do okien plastikowych i drewnianych – kiedy wymieniać?
Produkty do uszczelnienia ramy okna z czasem ulegają powolnej degradacji. Wpływ na to mają m.in. otwieranie i zamykanie okien, brak regularnych przeglądów i czyszczenia tych części czy w końcu stała ekspozycja na czynniki zewnętrzne.
Aby zadbać o uszczelnienie ramy okiennej, należy regularnie przeprowadzać kontrolę stanu uszczelek. Wymiana jest konieczna, jeśli zauważysz m.in.:
- nieszczelności – uszczelki wymieniamy, gdy podczas opadów deszczu lub śniegu w domu pojawia się woda,
- utratę ciepła – jeśli czujesz, że z domu „ucieka” ciepło lub pojawiły się przeciągi, to również warto przyjrzeć się uszczelkom w oknach,
- większy hałas – źle działające uszczelki przestają pełnić funkcję bariery dźwiękowej; w pomieszczeniu bardziej słychać więc hałasy dochodzące z zewnątrz,
- odkształcenia – o wymianie warto pomyśleć, gdy uszczelniacz jest uszkodzony w jednym lub wielu miejscach,
- zmianę struktury – jeśli uszczelka jest twarda to materiał najpewniej uległ zużyciu,
- odstawanie uszczelki od okna – odstająca uszczelka to kolejny sygnał, że należy przeprowadzić konserwację systemu i wykonać uszczelnianie okien na zimę,
- trudniejszą obsługę okna – stare i sparciałe uszczelki mają wpływ na otwieranie i domykanie okien – czynności te stają się trudniejsze.
Uszczelniacze do okien, np. uszczelka samoprzylepna do okien Typ E 6MB, to produkty doskonale sprawdzające się podczas uszczelniania okien PCV. Te i inne elementy uszczelniające znajdziesz w ofercie Bricoman!
Validate your login