Jak dobrać prowadnice?
Prowadnice to element wyposażenia każdego mieszkania czy domu. Sprawiają, że szuflady działają płynnie i bezszelestnie, jednak konieczny jest ich właściwy montaż, a przede wszystkim dobór odpowiedniego rodzaju prowadnic, które muszą także spełniać określone kryteria, by służyły Ci jak najdłużej. Sprawdź, jak dopasować prowadnice do szuflad!
Montaż szuflad – co to jest prowadnica i do czego służy?
Prowadnice są współpracującymi elementami mechanizmów, w których odpowiadają za przemieszczanie się danej ruchomej części po określonym torze. Zazwyczaj jest to ruch prostoliniowy. Na połączenie prowadnicowe składa się:
- prowadnica
- prowadnik
Zwykle spotykasz się z nimi w szufladach. Mogą mieć jednak różne formy. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Sprawdź, czym się różnią!
Jakie są rodzaje prowadnic do szuflad?
Możesz spotkać się z 3 rodzajami prowadnic:
1. prowadnica kulkowa
Prowadnice kulkowe do szuflad to najbardziej powszechny typ. Są niezwykle trwałe i bardzo funkcjonalne. Jeśli prawidłowo je zamontujesz, a montaż jest stosunkowo prosty, boczny, mogą dobrze służyć Ci naprawdę wiele lat.
Czy wiesz, że niektóre modele prowadnic mogą udźwignąć aż 100 kg? A ich wysuwanie i wsuwanie nadal będzie przebiegać płynnie.
Mogą posiadać dodatkowe funkcjonalności, takie jak:
- pełny bądź częściowy wysuw
- domyk cichy lub samodomyk
- push-to-open
2. prowadnica rolkowa
Prowadnice rolkowe do szuflad (tzw. rolki) również cieszą się dużą popularnością. Są tańszym rozwiązaniem, niż kulkowe. Bardzo łatwo się je montuje. Ich mechanizm działa bardzo cicho. Prowadnica meblowa rolkowa świetnie sprawdzają się przy małych szufladach z lekką zawartością np. w szafce nocnej w sypialni lub do komody w pokoju dziecięcym. Są dostępne w różnych kolorach. Niestety nie mają opcji dodatkowych, ale możesz spotkać się z akcesoriami, które umożliwią dodanie np. cichego domyku. Poza nim charakteryzują się wysuwem częściowym.
3. prowadnica dolnego montażu
Ten rodzaj prowadnic pozwala podkreślić walory estetyczne mebla po jego otwarciu, np. w przypadku drewnianych szuflad. Montowane są, jak sama nazwa wskazuje od dołu, dzięki czemu cały mechanizm jest ukryty. Może posiadać dodatkowe funkcjonalności, takie jak:
- Pełny lub częściowy wysuw
- Domyk cichy domyk lub samodomyk
- Push-to-open
Prowadnica do szuflad kulkowa – wady i zalety:
+ sprawdzi się przy każdym typie szuflady, niezależnie od jej wielkości czy szerokości
+ umożliwia dobór pożądanego udźwigu, co zapewni płynne wysuwanie i wsuwanie szuflady, nawet przy cięższej zawartości
+ większa wytrzymałość
- montaż szyn kulkowych do szuflad jest trudniejszy w przypadku szuflad z pełnym wysuwem, zwłaszcza w meblach masywnych. Dzieje się tak dlatego, że są one sztywniejsze, niż rolkowe i zwykle muszą utrzymać cięższą zawartość.
Prowadnica do szuflady rolkowa – wady i zalety:
+ prosty montaż, nawet dla laika
- mały udźwig – rolkowe prowadnice nie sprawdzą się w przypadku wielkich szuflad, z ciężką zawartością. By nie odkształcić prowadnic, powinieneś trzymać się odpowiedniej wagi przechowywanych w szufladzie przedmiotów
- mniejsza wytrzymałość, co oznacza częstszą konieczność wymiany mechanizmu
Szuflady rolkowe vs szuflady kulkowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie?
By dopasować do mebli właściwe szuflady i prowadnice, powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów:
- Maksymalny udźwig prowadnicy – warto zastanowić się, do którego pomieszczenia je zastosujesz i jaką zawartość zamierzasz w nich trzymać, to wpływa nie tylko na swobodne, płynne działanie prowadnic, ale również na ich nieodkształcanie się oraz cichość działania;
- Wysuw szuflady poza mebel – może być pełny lub częściowy, wiąże się to również z wysokością szuflady vs wysokość przetrzymywanych w niej przedmiotów. Jeśli możesz łatwo dosięgnąć tych na samym końcu lub rzadko z nich korzystasz, możesz wybrać wysuw częściowy;
- Długość prowadnicy – zaleca się maksymalną długość, dostosowaną do danej długość szuflady;
- Szerokość szuflady – szersze szuflady mają tendencje do „haczenia”, przez co prowadnice nadmiernie się zużywają. Dlatego w takim przypadku istotny jest dobór prowadnic, które mogą udźwignąć większy ciężar;
- Wielkość przestrzeni na prowadnicę – zmierz przestrzeń boczną, czyli ilość miejsca między prowadnicą a korpusem mebla (lub w przypadku montażu dolnego – podstawą). Zaleca się przedział pomiędzy 2 a 5 mm powyżej zwykłej grubości prowadnicy.
Wszystkie prowadnice i inne akcesoria meblowe znajdziesz w sklepie Bricoman.
Validate your login