Jak dobrać listwy przypodłogowe do paneli?
Jednym z ostatnich etapów wykończenia mieszkania lub domu jest montaż listew przypodłogowych. Zazwyczaj nie poświęcamy dużo czasu na ich wybór — najczęściej stawiamy, w kolorze paneli. Warto jednak poświęcić im chwilę — mają nie tylko duże znaczenie w kontekście funkcjonalności. Mogą nadać charakteru wnętrzu bądź… zupełnie go odebrać. Jakie listwy wybrać? Sprawdź w naszym artykule.
Do czego służą listwy przypodłogowe?
Nowa podłoga, świeżo odmalowane ściany — czy aby na pewno potrzebne są listwy podłogowe? Jak najbardziej! Nie tylko sprawiają one, że wnętrze staje się kompletne, ale mają też zastosowanie praktyczne.
Zakrycie szczeliny dylatacyjnej
Przy układaniu podłogi — tak drewnianej, jak i tej panelowej — trzeba zostawić dylatację, czyli przerwę, między podłogą a ścianą. Wynika to z pracy podłogi — może się ona naprężać i kurczyć pod wpływem temperatury czy zmian wilgotności powietrza. Jeżeli nie zostawimy odpowiedniej przerwy, na podłodze z biegiem czasu mogą pojawiać się wybrzuszenia. Zamontowana listwa przypodłogowa zakrywa tę szczelinę, a dodatkowo zapobiega gromadzeniu się tam kurzu i brudu. Tutaj ważne jest również, jak montować listwy przypodłogowe: klejenie na stałe uniemożliwi późniejsze sprzątanie pod nimi.
Ochrona ściany
Listwy podłogowe będą również chroniły ścianę przed wodą i środkami czyszczącymi podczas dbania o czystość podłogi. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian działowych wykonanych z płyt g—k. Zarówno stelaż, na którym się je ustawia, jak i zwykłe — szare płyty nie powinny być narażone na kontakt z wodą. Dodatkowo, listwy chronią ścianę również przed uszkodzeniami mechanicznymi — czy to od odkurzacza, czy właśnie od mopa.
Maskowanie kabli
Na rynku dostępne są specjalne rodzaje listew podłogowych, które umożliwiają prowadzenie w ich wnętrzu kabli. Dzięki temu plątanina kabli nie psuje efektu wizualnego w pomieszczeniu. Co równie ważne — schowane kable, towiększe bezpieczeństwo dzieci i zwierząt.
Wykończenie wnętrza, czyli efekt wow!
Wystrój wnętrz w dużej mierze zależy od szczegółów — to one nadają ostatecznego wyglądu pomieszczeniom. Listwy podłogowe, są właśnie jednym z tych elementów, które wpływają na ostateczny wygląd mieszkania.
Rodzaje listew przypodłogowych
Jednym z najczęściej stosowanych kryteriów podziałów praktycznie każdych materiałów budowlanych jest materiał, z których został wykonany. Tak jest również w przypadku listew przypodłogowych.
Materiały, z których wykonane są listwy przypodłogowe:
- drewno: może być lite (malowane lub lakierowane), albo pokryte fornirem; takie listwy są bardzo trwałe i eleganckie
- MDF: czyli płyty pilśniowe (lakierowane, laminowane lub fornirowane); szeroka dostępność, duży wybór; są odporne na uszkodzenia mechaniczne
- metal: najczęściej jest to aluminium lub stal nierdzewna, które charakteryzują się trwałością i nietypowym wyglądem.
Spotykamy się również z innymi podziałami listew. W ten sposób możemy wyróżnić listwy montowane bezpośrednio do ściany, które nazywamy cokołami. Na rynku dostępne są listwy proste i ozdobne, wykończone w różny sposób, frezowane — te wybiera się ze względu na ich walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem, są listwy chowane — zlicowane ze ścianą za pomocą profili aluminiowych. Dobrym rozwiązaniem są również listwy profilowe, czyli takie, które umożliwiają ukrycie w nich przewodów.
Jak dobrać listwy, żeby pasowały do wnętrza?
Architekci i projektanci wnętrz dobierając listwy podłogowe, kierują się czterema podstawowymi zasadami. Listwy podłogowe powinny pasować do ścian, stolarki drzwiowej i okiennej albo do podłóg lub zupełnie z nimi kontrastować. Jeżeli zastanawiasz się, jakie listwy przypodłogowe do paneli winylowych kupić? Jakie wybrać listwy połączeniowe do paneli i płytek? Koniecznie przeczytaj do końca ten artykuł!
Listwy przypodłogowe pasujące do ścian
Bezpiecznym wyborem są listwy, które mają kolor ścian. W tym przypadku najlepiej wybrać białe, proste listwy (koniecznie nielakierowane!), by pomalować i zamontować je w trakcie pokrywania farbą ścian. Dzięki temu mamy pewność, że kolor listew będzie pasował do ściany. Ciekawym będą wyglądać też listwy, które od ściany będą się różnić jednym lub dwoma tonami. Jest to niezwykle subtelne, ale jednocześnie eleganckie rozwiązanie.
Listwy podłogowe pasujące do stolarki drzwiowej lub okiennej
Kolejna wskazówka, które również sprawdzi się w większości wnętrz, jest taka, aby dobierać listwy przypodłogowe do stolarki okiennej lub drzwiowej. Użycie koloru, który już przewija się w danym pomieszczeniu, sprawia, że wykończenie pokoju jest konsekwentne i harmonijne. Dodatkowo, jeżeli zastanawiasz się, jaka wysokość listew przypodłogowych będzie odpowiednia, to podpowiemy, że ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie takich wymiarów, jak w przypadku ram okiennych.
Jaka podłoga, takie listwy
Najczęściej wybieranymi listwami przypodłogowymi — jak sama nazwa wskazuje — są te, które pasują do podłogi. Najczęściej kupując panele, dobieramy do nich pasujące listwy. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że listwy w kolorze podłogi wizualnie zwiększają powierzchnię pokoju. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wybór padł na ciemne panele i ciemne listwy, mogą one przytłoczyć pomieszczenie, dlatego to rozwiązanie polecamy głównie do podłóg jasnych.
Kontrast, czyli odrobina szaleństwa
Ciekawym rozwiązaniem są listwy podłogowe, które całkowicie kontrastują z wnętrzem. Może to być akcent kolorystyczny lub zupełnie inny materiał. Takie rozwiązanie polecamy szczególnie w przypadku wnętrz, w których dominuje jeden, maksymalnie dwa kolory. Świetnie będzie wyglądać kolorowa listwa we wnętrzach o białych ścianach i drewnianej bądź betonowej podłodze. Nowoczesna listwa przypodłogowa będzie ciekawym rozwiązaniem w loftowych wnętrzach.
Zasady doboru listwy przypodłogowej. Opcje bezpieczne:
- listwa w identycznym kolorze lub o ton ciemniejsza od podłogi
- listwa w kolorze ściany
- listwa w kolorze drzwi
Ile kosztują listwy przypodłogowe?
Zastanawiasz się, ile kosztują listwy do paneli? Cena listew będzie zależała od rodzaju materiału, z którego została wykonana, od jej wielkości, szerokości, kształtu i przeznaczenia. I tak: listwa drewniana będzie zdecydowanie droższa niż prosta, wykonana z MDF, ale jednocześnie cena listwy ozdobnej z MDF może być wyższa niż tej z metalu. Jeżeli dalej zastanawiasz się, jakie listwy wybrać lub nie wiesz, jak zamontować listwy przypodłogowe, skontaktuj się z nami! Z chęcią pomożemy!
Validate your login