Jak dobrać listwy przypodłogowe?
Zanim zabierzesz się za projektowanie podłogi w mieszkaniu czy w biurze, zadbaj o to, by dopilnować wszystkich szczegółów. Nie tylko sięgnij po zgodne z Twoim zamysłem panele, ale też dobierz odpowiednie listwy wykończeniowe. Jakie rodzaje są dostępne na rynku i czym się różnią? Jakimi opiniami poszczególne modele cieszą się na forach internetowych? Sprawdź.
Listwy przypodłogowe – jaką pełnią funkcję?
Zapewne wiesz, że listwy przypodłogowe to nieodzowny element konstrukcji podłogi. Czy zastanawiałeś się jednak kiedykolwiek, jakie właściwie pełnią funkcje i jak je dopasować do paneli i reszty aranżacji pomieszczenia? Jeśli nie, to masz ku temu znakomitą okazję – przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik, który pomoże Ci w zakupie. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli definicji i funkcji listew.
Listwy przypodłogowe, nazywane też niekiedy listwami podłogowymi, to element wykańczający podłogę. Stanowi estetyczną kropkę nad i, a do tego pełni ważne funkcje:
- maskuje szczeliny dylatacyjne i inne niedoskonałości, powstałe na etapie montażu paneli;
- maskuje kable poprowadzone wzdłuż ściany;
- chroni ściany i podłogi przed zabrudzeniem oraz wilgocią (na przykład podczas sprzątania), ułatwia utrzymanie pomieszczenia w czystości;
- wykańcza i uzupełnia aranżację.
Rodzaje listew przypodłogowych
Rodzaje listew przypodłogowych, z jakimi możesz zetknąć się w ofercie wielu marek, jest naprawdę imponująca. Różnią się one nie tylko wymiarami, ale też materiałem, z jakiego powstały, właściwościami, kolorystyką, designem. Dzięki temu do absolutnie każdego rodzaju podłogi możesz dobrać odpowiednie wykończenie – czy to listwy przypodłogowe antracyt do nowoczesnego wnętrza, czy listwy podłogowe białe plastikowe do przestrzeni w duchu hygge. Do listew przypodłogowych wartych uwagi należą między innymi:
- Listwy przypodłogowe poliuretanowe i duropolimerowe, wytrzymałe i odporne na wilgoć, powszechnie stosowane również ze względu na łatwość montażu i możliwość samodzielnego ich pomalowania.
- Listwy przypodłogowe MDF, wyróżniające się eleganckim wyglądem, najczęściej występujące w białym kolorze.
- Listwy przypodłogowe PCV – stosunkowo odporne, a przede wszystkim tanie elementy odznaczające się elastycznością.
- Listwy przypodłogowe drewniane, idealne do podłóg nie tylko z drewna, ale też z kamienia czy innych naturalnych materiałów.
- Listwy przypodłogowe ze stali i aluminium/inox, stosowane przede wszystkim w nowoczesnych, industrialnych aranżacjach. Listwy wykończeniowe aluminiowe do paneli są cenione ze względu na wytrzymałość i odporność między innymi na wilgoć.
- Listwy przypodłogowe LED, podświetlane.
Jakie listwy przypodłogowe? Forum, eksperci i opinie klientów
Jak dobrać listwy przypodłogowe? Przede wszystkim warto dopasować elementy wykończeniowe do pomysłu na aranżację. Można się przy tym kierować ogólnie znanymi zasadami lub postawić na własne rozwiązania. Do najpopularniejszych należy dobierania materiału czy kolorystyki listew do estetyki podłogi (płytek czy paneli). I tak na przykład jasne cokoliki drewniane będą znakomicie prezentować się jako wykończenie sosnowej podłogi, z kolei listwa przypodłogowa srebrna będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku podłogi z kamienia, a listwa przypodłogowa biała matowa – do gresowych białych kafli. Nie ograniczaj się jednak, bo coraz więcej profesjonalistów zajmujących się aranżacją wnętrz stawia na takie pomysły, jak chociażby jasne panele ciemne listwy czy połączenie różnych materiałów.
Jeśli zastanawiasz się, jakie listwy przypodłogowe wybrać, kieruj się też kwestią jakości, opiniami klientów w sklepach internetowych czy zdaniem profesjonalistów. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o to, jakie są najlepsze listwy przypodłogowe, forum internetowe dla miłośników urządzania wnętrz czy budownictwa na pewno będzie źródłem inspiracji. Tam znajdziesz odpowiedzi na takie zagadnienia, jak “listwy podłogowe mdf opinie” czy “białe listwy przypodłogowe plastikowe opinie”.
Ile kupić listew przypodłogowych?
Nie wiesz, ile kupić listew przypodłogowych? To proste: wystarczy zmierzyć obwód pomieszczenia, w którym ma być zamontowana listwa, a następnie odjąć długość okien balkonowych, drzwi czy mebli na wymiar, trwale przytwierdzonych do ściany lub podłogi. Do wyniku warto z kolei dodać około 5-10% zapasu “na wszelki wypadek” (na przykład, gdyby nie udało się równo dociąć listwy lub zostałaby uszkodzona w transporcie).
Listwy przypodłogowe – grubość i szerokość. Jak dobrać jej wymiary?
Pamiętaj, że pod uwagę należy wziąć nie tylko długość listwy, ale też jej szerokość. Tu kluczowa będzie szerokość szczeliny dylatacyjnej – listwa zakończeniowa do paneli podłogowych musi ją estetycznie zakryć, jednocześnie pozwalając podłodze “pracować”. Zwykle jest to około 10-20 mm.
Lepiej wybierz za grubą niż za cienką listwę przypodłogową. Taka przykryje dobrze szczelinę dylatacyjną i będzie nachodziła na panele.
Listwy przypodłogowe to nie tylko estetyczne wykończenie podłogi, ale też sposób jej zabezpieczenia przed zniszczeniem. Wybierając odpowiednie do swojego mieszkania, możesz pokierować się nie tylko kwestią wyglądu, ale też ich właściwości. Największy wybór listew w dobrej cenie czeka na Ciebie w markecie budowlanym Bricoman.
Validate your login