Jak długo można przechowywać paliwo?

Właściwe przechowywanie paliwa wpływa nie tylko na jego trwałość i jakość, ale też na bezpieczeństwo Twoich urządzeń, nie wspominając o Tobie i innych ludziach w Twoim otoczeniu. Jeśli ten temat Cię interesuje, zajrzyj do wpisu i dowiedz się, jak przechowywać benzynę i olej napędowy, jak długo można to robić, w jakich pojemnikach i pomieszczeniach. Oto najważniejsze informacje.

 

Przechowywanie paliwa – co należy o nim wiedzieć?


Paliwo to substancja skrajnie niebezpieczna. Nieodpowiednio przechowywana grozi zapłonem i wybuchem. Stale rosnące ceny benzyny czy oleju napędowego sprawiają, że wiele osób planuje ich zakup na zapas – po to, by z paliwa korzystać wtedy, gdy na stacjach będą coraz droższe. Warto mieć świadomość, że magazynowanie tego typu cieczy regulowane jest przez polskie prawo, a niedostosowanie się do regulacji może grozić wysokimi karami grzywny, a nawet aresztem.

Co warto wiedzieć, zanim zrobisz zapas paliwa? Ile można przechowywać paliwo i w czym? W tym wpisie poznasz odpowiedź na te pytania.

 

Jak długo przechowywać benzynę i olej napędowy?


Czy paliwo się psuje? Otóż: tak. Chociaż na forach internetowych możesz spotkać się z opinią, że ani ropie, ani benzynie nie szkodzi “odstanie” nawet przez dekadę, rzeczywistość jest zupełnie inna. Trwałość benzyny wynosi według ekspertów około 3 do 6 miesięcy, a termin graniczny przydatności to 2 lata.


W przypadku oleju napędowego termin przydatności wynosi 5 lat, ale tylko w przypadku olejów fabrycznie zamkniętych, pochodzących prosto od sprawdzonego producenta. Ropa zakupiona na stacji również posłuży bez zarzutu około pół roku. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim ze względu dodawane do paliw biokomponenty (alkohol w benzynie oraz estry etylowe kwasów tłuszczowych w oleju napędowym), które mogą spodowować między innymi zawodnienie, rozwój bakterii, rozwarstwienie, utlenianie się paliwa itd. Paliwa przechowywane właściwie, w odpowiednich pojemnikach i warunkach, w których nie zaszkodzą mu chociażby zmiany temperatury, będą trwalsze.

Dłużej postoją też paliwa premium, z mniejszą zawartością biokomponentów. Warto jednak przestrzegać terminu rekomendowanego przez specjalistów – stare paliwo nie tylko może być mniej efektywne, ale też zaszkodzić silnikowi chociażby z powodu rozwarstwienia oleju i wody.

 

Wskazówka!
Przed użyciem paliwa, które zostało zatankowane do zbiornika kilka miesięcy wcześniej, warto delikatnie wymieszać ciecz, a do baku w samochodzie czy innym urządzeniu przelać ją przez drobne sito. Jeśli nie jeździsz dużo samochodem, lepiej tankować mniejszą ilość benzyny czy oleju napędowego, żeby niepotrzebnie nie utleniał się w baku.


Sprawdź, jak bezpiecznie przechowywać paliwo. Te pojemniki będą najlepsze


W czym przechowywać olej napędowy i benzynę? Chociaż pewnie niejednokrotnie mogłeś spotkać się z procedurą wlewania paliwa “na zapas” do różnych, wątpliwej jakości pojemników z plastiku, najlepiej wybrać atestowaną bańkę z tworzywa sztucznego, które dostosowane jest do kontaktu z tego typu cieczą. Na rynku dostępne są też kanistry metalowe, ale warto wybrać te najwyższej jakości – tańsze mogą łatwo korodować wewnątrz pod wpływem kontaktu z paliwem.

Pamiętaj też o ważnej zasadzie: paliwo nigdy nie powinno być nalewane do pojemnika “pod korek”, gdyż w przypadku zmian temperatury jego objętość może się zwiększać, co groziłoby nawet zapłonem. Jeśli nie potrzebujesz magazynować sporej ilości paliwa, najlepiej zaopatrzyć się w zapasowe bańki 5 l “na wszelki wypadek”.

Magazynowanie paliwa – w jakich warunkach można to robić?


Jeśli chodzi o przechowywanie paliwa, wiele osób zadaje sobie liczne pytania:

- czy można przechowywać paliwo w garażu;

- czy przechowywanie paliwa na balkonie to dobry pomysł;

- jak bezpiecznie przechowywać benzynę w domu jednorodzinnym.

Zasada jest prosta: paliwo do użytku własnego można przechowywać wyłącznie w odpowiednio przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach. W małych garażach wolnostojących do 100 m2 można zgodnie z prawem magazynować do 200 litrów paliwa, w garażach przydomowych – do 60 litrów paliwa, a w dużych garażach powyżej 100 m2 – maksymalnie 5000 litrów benzyny lub oleju napędowego (z tym wyjątkiem, że muszą one służyć do eksploatacji prywatnych samochodów i urządzeń).

Nawet, jeśli posiadasz plastikowy kanister na benzynę dobrej jakości, nie możesz paliwa trzymać w piwnicy, na strychu, w domu. Musisz chronić bańkę przed kontaktem ze źródłami ciepła i ognia. Biorąc pod uwagę to, jak długo można przechowywać paliwo, raczej nie ma sensu ryzykować, magazynując niepotrzebną ilość dodatkowego paliwa. Magazynowanie benzyny i oleju napędowego we właściwych warunkach nie tylko nie zaszkodzi ich trwałości, ale też wpłynie na Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, żeby przestrzegać rekomendowanego czasu przechowywania paliwa i nie wydłużać go tylko dlatego, że nie wykorzystałeś go w podanym okresie.