Jak dbać o drewniany blat kuchenny?

jak_dbac_o_drewninany_blat_1.jpg

Blaty kuchenne w kolorze drewna z płyty laminowanej? A może wykonane na zamówienie z naturalnego materiału? Nie da się ukryć, że drewniane blaty to niezwykle szlachetne rozwiązanie, które zawsze jest dobrym wyborem. Żeby jednak blat prezentował się estetycznie i spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio pielęgnowany. Jak olejować blat kuchenny? Jak usuwać z jego powierzchni plamy? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Blat kuchenny drewniany to dobra inwestycja. Dlaczego warto na niego postawić?

Blaty kuchenne z drewna od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wynika to z wielu względów – w tym estetycznego i praktycznego. Tego typu wykończenie roboczej strefy w kuchni jest stylowe, ponadczasowe, a do tego bardzo trwałe. Blaty z drewna “starzeją się” lepiej niż blaty kuchenne w kolorze drewna, ale z laminowanej płyty, łatwiej też przywrócić im ładny wygląd. Należy jednak pamiętać, że to, jak będzie prezentował się blat kuchenny drewniany i jak długo będzie spełniał swoje zadanie, w dużej mierze zależy od sposobu jego pielęgnacji. Na ten temat dowiesz się więcej z naszego poradnika.

Drewniane blaty kuchenne – rodzaje i ceny

Zacznijmy jednak od podstaw, które w kontekście wymagającej pielęgnacji, mogą się wydać szczególnie interesujące. Jakie są dostępne rodzaje kuchennych blatów z drewna i ile trzeba za nie zapłacić? Dostępne blaty podzielić można na: gotowe, w określonym wymiarze, dostępne w sklepach (na przykład blat kuchenny 4m) oraz na blaty kuchenne drewniane na wymiar, robione u stolarza; blaty z drewna klejonego lub litegoCeny, jak się pewnie domyślasz, zależne są od wymiaru blatu, rodzaju drewna, producenta, sposobu wykończenia. Najdroższe będą drewniane blaty kuchenne na wymiar, wykonywane z litego drewna cennych, egzotycznych gatunków.

Czy wiesz?
Alternatywą dla blatów drewnianych do kuchni będą te z materiałów drewnopodobnych. Te z oferty renomowanych producentów zaskakują swoją estetyką i jakością wykonania. Do złudzenia przypominają blat z naturalnego materiału i bywają naprawdę odporne oraz trwałe.

Jaki blat kuchenny – lite drewno czy klejony?

Podstawowe pytanie, związane z wyborem idealnego drewnianego blatu kuchennego brzmi: z litego czy klejonego drewna? Odpowiedź zależy od Ciebie. Blaty kuchenne z drewna litego przez wiele osób są uznawane za bardziej eleganckie i estetyczne. Blat kuchenny z drewna klejonego bez wątpienia będzie z kolei bardziej trwały i odporny na wypaczenia pod wpływem wilgoci.

Jak czyścić drewniane blaty kuchenne?

Żeby blat kuchenny drewniany przez długi czas zachował swoją funkcjonalność i wygląd, należy go odpowiednio traktować. Jakich zasad należy przestrzegać? 

jak_dbac_o_drewniany_blat_2.jpg

  • Pamiętaj, że najważniejszą zasadą jest czyszczenie tego typu powierzchni na bieżąco. Zabrudzenia pozostawione na jego powierzchni na długo mogą być trudniejsze – lub nawet niemożliwe – do usunięcia.

  • Staraj się nie doprowadzać do nadmiernego kontaktu drewna z wodą. Do czyszczenia drewnianego blatu kuchennego używaj suchej ściereczki lub specjalnych chusteczek nawilżanych preparatem do pielęgnacji drewna.

  • Do usuwania plam przydadzą się dostępne w każdym domu specyfiki. Przykładowo, plamy po alkoholu można spróbować usunąć olejem lnianym, ślady po kawie – roztworem wody z mydłem, z kolei na pozostałości po gorących naczyniach można użyć pasty soli kuchennej i oliwy (pozostawia się ją na 3 godziny).

  • Kupiłeś wymarzony blat kuchenny 2,8 cm za sporą kwotę, a tylko chwila nieuwagi wystarczyła, by pojawiły się na nim nieestetyczne rysy? Jeśli dojdzie do trwałego zniszczenia na zewnętrznej powierzchni blatu, nie musisz wpadać w panikę. Drewniany blat ma tę przewagę nad blatem kuchennym à la drewno, że można go zeszlifować, a następnie wykonać jego powłokę raz jeszcze.

 

Jaka impregnacja sprawdzi się lepiej: lakier czy olej?

Jeśli chodzi o pielęgnację drogocennego blatu drewnianego, istotny jest wybór metody jego impregnacji. Do wyboru masz wiele różnych specyfików, które podzielić można na lakiery i oleje. Mają one swoje wady i zalety. Blat drewniany pokryty lakierem akrylowym łatwiej się czyści. Jest bardziej odporny na wilgoć, z kolei mniej – na wysokie temperatury. Blat olejowany jest odporniejszy na wysokie temperatury, z kolei mniej na wilgoć. Do jego plusów zaliczyć można też to, że nie zmienia naturalnej strukturę drewna.


Olejowanie drewnianego blatu kuchennego – jak to robić?

Regularne olejowanie może pomóc Ci utrzymać blat w idealnej kondycji. Warto jednak wiedzieć, jak przeprowadzić cały proces, żeby zyskać najlepszy efekt, a przy okazji nie zniszczyć powierzchni elementu. Jak olejować blat kuchenny? Przede wszystkim zainwestuj w preparat dobrej jakości, odpowiedni do impregnacji drewna, z którego wykonany jest Twój blat roboczy.

Co dalej?

  1. Wyczyść dokładnie blat, zeszlifuj go wzdłuż usłojenia i odpyl.
  2. Pokryj blat olejem za pomocą pędzla, poczekaj pół godziny i zetrzyj nadmiar preparatu. Czynność powtórz 2-3 razy.
  3. Wypoleruj blat miękką szmatką lub polerką z filcową tarczą.
  4. Powtarzaj procedurę raz na 3-6 miesięcy lub wtedy, gdy blat traci połysk i zaczyna wchłaniać wodę.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik zainspirował Cię do inwestycji w jedno z zawsze modnych i niezwykle stylowych rozwiązań: gotowy blat kuchenny z drewna lub w drewniany blat zamawiany u stolarza. Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak olejować blat kuchenny i jak go czyścić, żeby latami wyglądał idealnie.