Jak czyścić blat kuchenny?
Jaki blat roboczy kuchenny wybrać, żeby prezentował się estetycznie i był maksymalnie funkcjonalny? A przede wszystkim – jak o niego dbać, żeby przez lata prezentował się tak samo dobrze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Blat roboczy kuchenny – dlaczego należy od niego dbać?
Planujesz aranżację kuchni i wnikliwie sprawdzasz w internecie takie informacje, jak “blaty kuchenne drewnopodobne cena” lub “gotowe blaty kuchenne”? Robisz research dotyczący możliwości montażu i materiałów? Pamiętaj o tym, że zakup idealnego blatu to jeszcze nie wszystko – jeśli chcesz, żeby po latach wyglądał tak samo dobrze i wciąż spełniał swoją funkcję, będziesz musiał o niego prawidłowo dbać. Dlaczego to takie ważne? Bo blat to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni – wpływa na wygodę korzystania ze strefy roboczej i decyduje o charakterze aranżacji.
Blaty kuchenne – rodzaje i ceny. Sprawdź, jakie masz możliwości
Zanim przejdziemy do kwestii pielęgnacji blatów kuchennych gotowych czy zamawianych na wymiar, zacznijmy od początku. Jakie rodzaje rozwiązań możesz wziąć pod uwagę? Zazwyczaj blaty produkowane są z płyt laminowanych, drewna, kamienia, konglomeratu czy ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o koszt blatu kuchennego, zależny będzie właśnie od materiału, ale też od wielkości (to oczywiste: drewniany blat kuchenny 5 cm będzie droższy od tego o grubości 2 cm itd) czy od producenta.
Raczej na pewno należy się też liczyć z tym, że cena blatu kuchennego na wymiar będzie wyższa od ceny, jaką należy zapłacić za gotowy produkt, dostępny w sklepie. Przejdziemy jednak do metod pielęgnacji – w końcu tak niepozorna czynność, jak czyszczenie, może mieć diametralny wpływ na to, czy Twój wymarzony, drogi blat, po roku będzie wyglądał tak samo dobrze, jak teraz.
Jak pielęgnować blaty drewniane? Wskazówki, które mogą Ci się przydać
Drewniane blaty prezentują się bardzo stylowo, są niezwykle trwałe, a w razie potrzeby można je w łatwy sposób odnowić, na przykład szlifując jego powierzchnię i pokrywając nową warstwą lakieru. Należy jednak chronić drewno przed wilgocią, wysoką temperaturą i pozostawianiem na jego powierzchni zanieczyszczeń. Blat z drewna, zarówno klejonego, jaki litego, należy czyścić od razu, na bieżąco, za pomocą suchej ściereczki lub specjalnych preparatów do tego materiału. Blaty niepokryte lakierem akrylowym zaleca się regularnie olejować.
Czyszczenie blatów laminowanych – najlepsze metody
Blaty laminowane są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Ich powierzchnię można przecierać wilgotną ściereczką, na przykład zwilżoną mleczkiem czy sprayem do czyszczenia powierzchni kuchennych. Należy przeciwdziałać nadmiernemu zawilgoceniu blatów laminowanych – płyta może pęcznieć, zwłaszcza jeśli jest porysowana lub posiada listwy, które nie przylegają ściśle do jej bocznych powierzchni.
Jak czyścić blaty kamienne? Oto podpowiedzi ekspertów
Blat kuchenny z marmuru lub granitu? Bardzo modny wybór, który spodoba się także osobom pragmatycznie podchodzącym do kwestii planowania aranżacji. Kamienne blaty są wytrzymałe i stosunkowo łatwe w pielęgnacji – możesz użyć do ich czyszczenia na przykład miękkiej gąbeczki i płynu do mycia naczyń. Zaleca się też stosowanie od czasu do czasu specjalnych preparatów do pielęgnacji kamienia, które odświeżą i zabezpieczą powierzchnię blatu z kamienia. Uważaj na agresywne środki – mogą odbarwić ten materiał.
Sprawdzone metody pielęgnacji blatów z konglomeratu
Blaty konglomeratowe do kuchni to idealny wybór nie tylko pod kątem estetycznym, ale również praktycznym. Są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia, wilgoć czy zarysowania, a do tego nie nasiąkają wodą. Ich powierzchnię wystarczy wyczyścić jednym z popularnych środków, na przykład w formie mleczka.
Jak dbać o blaty kuchenne ze stali nierdzewnej?
W przypadku blatów ze stali, należy przede wszystkim unikać gromadzenia się na nich wody, która może powodować powstawanie osadów. Do czyszczenia używaj wyłącznie miękkich ściereczek – szorstkie gąbki i szczotki mogą porysować powierzchnię – a także płynu do mycia naczyń lub odpowiednich detergentów do stali.
Ogólne zasady pielęgnacji blatów kuchennych
Chociaż blaty kuchenne różnią się rodzajami, jedno pozostaje dla nich wspólne: należy o nie dbać na bieżąco, nie doprowadzając do utrwalania się zanieczyszczeń. Plama od soku lub kawy? Natychmiast zetrzyj ją za pomocą ściereczki czy ręcznika papierowego (warto go mieć pod ręką!). Staraj się też, by blat był zawsze suchy. Bez względu na materiał, z jakiego powstał blat, warto je chronić go przed uszkodzeniem, używając podkładek i desek do krojenia. Do pielęgnacji używaj wyłącznie produktów dedykowanych do określonego rodzaju powierzchni.
Interesuje Cię zakup gotowych blatów kuchennych lub blatów na wymiar? Weź do serca nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji blatów z drewna, płyt laminowanych, konglomeratu, stali czy kamienia, a ten kluczowy element wyposażenia kuchni spełni swoje zadanie w 100%
Validate your login