Ile schnie silikon?

Ile schnie silikon?

Silikon to przydatna nie tylko na budowie, ale też podczas drobnego remontu domu substancja o wszechstronnym zastosowaniu. Zanim po nią sięgniesz, warto sprawdzić, jak długo trwa schnięcie silikonu i co można zrobić, żeby przyspieszyć ten proces.

Co to jest silikon i do czego służy?

Silikon to niezwykle popularny materiał o szerokim zakresie zastosowań. Jest syntetycznym polimerem, składającym się z polimerów nieorganicznych (polisiloksanów i żywic silikonowych). Jednym z najważniejszych zastosowań silikonu jest jego używanie jako uszczelniacza. Dzięki swojej elastyczności, silikon jest idealnym materiałem do tworzenia szczelnych połączeń. Może być stosowany w różnych branżach, takich jak przemysł budowlany, motoryzacyjny, elektroniczny czy medyczny.

Silikonowymi uszczelkami można zabezpieczyć połączenia przed wnikaniem wody, pyłu, dymu czy innych substancji, zapewniając trwałą ochronę. Silikonowe “płynne uszczelki” stosuje się w domach przede wszystkich w kuchniach i łazienkach – wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zaciekania wody w różnego rodzaju szpary. Za pomocą silikonu można także trwale kleić powierzchnie czy fugować. Wszystko zależy od tego, na jaki silikon postawisz. Jakie są jego rodzaje?

Jakie są rodzaje silikonu?

Jeśli chodzi o podział silikonów, to wyróżnić możemy przede wszystkim dwa jego typy:

  • silikony naturalne – bezzapachowe, elastyczne, świetnie przylegające do wielu materiałów, w tym metali (nie powodują ich korodowania);
  • silikony kwaśne – o charakterystycznym zapachu octu, w większym stopniu odporne na wilgoć i temperaturę, ale powodujące korodowanie metali.

Wśród rodzajów silikonów wyróżnić można między innymi:

  • silikon budowlany – stosowany również na zewnątrz budynków, świetnie znoszący skrajne warunki atmosferyczne i przylegający do wielu powierzchni;
  • silikon sanitarny – wodoodporny, często posiadający w składzie substancje grzybobójcze czy bakteriobójcze;
  • silikon kamieniarski – służący do łączenia między innymi kamieni czy szkła;
  • silikon szklarski – którym połączyć można na przykład szyby i lustra.

To oczywiście tylko kilka z wielu przykładów silikonów, które stosowane są w wielu branżach przede wszystkim jako masa uszczelniająca. Alternatywą dla tej substancji może być akryl, również sprzedawany w wąskich opakowaniach nazywanych kartuszami i aplikowane za pomocą specjalnego pistoletu.

Ile schnie silikon?

Ile schnie silikon sanitarny, samochodowy i inne?

Jeśli planujesz sięgnąć po silikon, ale nie jesteś pewny, ile czasu musisz odczekać, zanim całkiem stężeje i będzie się spełniał w pełni swoją funkcję, koniecznie sprawdź czas schnięcia silikonu. Znajdziesz go wśród informacji podanych przez producenta na opakowaniu. Jeśli więc interesują Cię takie zagadnienia, jak “silikon ceresit czas schnięcia” czy “silikon sanitarny atlas czas schnięcia”, nie musisz się martwić: wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniach tych produktów.

Ale to nie wszystko. Chociaż możesz się spotkać z sugestią, jakoby czas schnięcia silikonu zależał od jego rodzaju czy składu, to prawdą jest, że w przypadku każdej masy silikonowej czas wysychanie jest podobny. Silikon schnie już po upływie 5 minut, po 1 godzinie jest odporny na dotyk, a pełną twardość uzyskuje po około 24 godzinach. Jeśli więc zastanawiasz się, jak długo schnie silikon sanitarny, a ile schnie silikon samochodowy czy wysokotemperaturowy, odpowiedź zawsze jest taka sama.

Pamiętaj:
Masa może być zwarta i odporna na dotyk już po kilku godzinach, co niekoniecznie idzie w parze z jej pełną odpornością. Zwykle pełne uszczelnienie następuje po upływie doby.

Silikon nie schnie – co można zrobić?

Czy da się coś zrobić, żeby silikon wysychał szybciej? Odradzamy takie podejście. Zdecydowanie lepiej uzbroić się w cierpliwość i wyłączyć pokrytą silikonem powierzchnię na cały dzień. Próba przyspieszenia dalszych prac może negatywnie wpłynąć na ich rezultat i osłabić wiązanie materiałów, co w efekcie będzie się kończyło koniecznością ponownej aplikacji silikonu. Jeśli jednak masz taką możliwość, możesz odkręcić kaloryfery w pomieszczeniu, w którym zastosowałeś silikon.

Nie aplikuj silikonu wokół okien na zewnątrz, jeśli w ciągu kilkunastu godzin ma zmienić się pogoda i spaść deszcz. Pod wpływem opadów masa może się odkształcić, tracąc jednocześnie swoje właściwości.

Wskazówka:
Liczy się nie tylko przestrzeganie wytycznych producenta, ale też jakość masy uszczelniającej. Korzystaj z produktów sprawdzonych marek, które znajdziesz w znanych marketach budowlanych, na przykład Bricoman.

Ile schnie silikon?
Podsumowując, czas schnięcia silikonu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj silikonu, grubość warstwy, temperatury otoczenia i wilgotności powietrza. Dlatego ważne jest zapoznanie się z instrukcjami producenta, które można znaleźć na opakowaniu produktu. Dostosowując się do nich, możesz osiągnąć optymalne wyniki i wykorzystać potencjał silikonu w pełni.