Ile kosztuje suporex?

superx_2.jpg


Suporex dla laika w kwestiach budowlanych może być nazwą, która niczego nie mówi. Jak jednak się okazuje, budowa domu bez wykorzystania tego rodzaju betonu komórkowego jest w obecnych czasach niemalże niespotykana. Z tego tekstu dowiesz się, co to jest beton komórkowy, jak powstaje, kiedy się go stosuje i jak obliczyć zapotrzebowanie na ten rodzaj materiału.


Co to jest beton komórkowy?


Zanim przejdziemy do obliczania zapotrzebowania na suporex, warto żebyś wiedział, skąd wzięła się ta nazwa i czego dotyczy. Otóż suporex to nazwa jednego z czołowych producentów betonu komórkowego. Z niewiadomych przyczyn znacznie upowszechniła się w języku polskim, co doprowadziło do tego, że jest stosowana jako określenie całej grupy materiałów. W większości przypadków z nazwą suporex spotkasz się podczas rozmów o betonie komórkowym. Niektórzy fachowcy używają też słowa siporex, itong i ytong. Miej jednak świadomość, że zawsze będzie chodzić o to samo.


Suporeks - z czego jest?


Pustaki określane nazwą suporeks powstają z połączenia wapna, cementu oraz piasku. Bywa, że cement jest zastępowany pyłami z elektrowni. Mieszanka bardzo często jest wzbogacana również proszkiem aluminiowym, który podczas rozkładania przyczynia się do powstawania pęcherzyków powietrza wspierających utwardzenie i napowietrzenie końcowego pustaka. Dzięki tego typu praktykom możliwe jest zmniejszenie gęstości materiału oraz jego ciepłochronności. Beton komórkowy suporex w większości przypadków ma kolor biały, ale na rynku powszechne są również rozwiązania z domieszkami takimi jak popioły lotne, które zmieniają barwę pustaka na ciemnoszary. To właśnie produkt w tym kolorze jest określany nazwą suporeks.

Czy wiesz, że?
Cechą charakterystyczna suporexu jest porowata struktura zapewniająca dostateczne ilości powietrza oraz wpływająca na parametry pustaka.

Suporeks – zastosowanie


Suporex ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, ale warto wiedzieć, że nie można przy jego pomocy wymurować każdej ściany. Fachowcy korzystają z tego typu rozwiązania najczęściej przy okazji wznoszenia ścian jednowarstwowych z nadrożami. Bywają również modele przydatne do ścian samonośnych pnących się do trzeciej kondygnacji. Ze względu na niewielką wagę suporex idealnie sprawdza się jako materiał do odbudowy poddasza. Ciężko znaleźć budowę (domu lub budynku o innym przeznaczeniu), na której nie użyto betonu komórkowego. Fachowcy cenią ten budulec za wytrzymałość, niewielką wagę oraz stosunkowo atrakcyjną cenę.


Bloczki suporeks na m2 – ile jest potrzebne?


Załóżmy, że zdecydowałeś się na budowę domu i masz już gotowy projekt. Wiesz, jak ma wyglądać budynek, ile ma mieć kondygnacji oraz jak wygląda rozkład pomieszczeń. Czas więc na obliczenie zapotrzebowania na pustaki suporex. Średnio przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy potrzebnych jest około 7-8 bloczków betonu komórkowego. Musisz mieć jednak świadomość, że bloczki mogą mieć różne rozmiary. Zanim więc złożysz zamówienie na suporex, sprawdź zapisy w projekcie. Unikniesz dzięki temu zbyt dużych zakupów lub konieczności szukania na ostatnią chwilę brakujących bloczków. Do obliczenia zapotrzebowania wykorzystaj ten prosty wzór:
Wielkość ściany x wymiar jednego pustaka = zapotrzebowanie na suporex

superex_2.jpg


Beton komórkowy – na co zwrócić uwagę?


Podczas zakupu suporexu zwróć koniecznie uwagę na jego parametry cieplne oraz gęstość. Powinieneś wiedzieć, że im mniejsza gęstość, tym słabsza wytrzymałość pojedynczego bloczka, a co za tym idzie całej ściany. W przypadku, gdy zależy Ci, by pustaki przenosiły większe obciążenia, wybieraj rozwiązania charakteryzujące się większą gęstością.
Ważna jest również izolacyjność akustyczna, czyli to, jak wytłumione będą dane pomieszczenia. W tym przypadku również pierwsze skrzypce gra gęstość bloczków. Ściany wewnętrzne wymagają rozwiązań o zwiększonym parametrze gęstości, by zapewnić prywatność domownikom i odizolować ich od dźwięków z zewnątrz. 


No dobrze, ale skąd masz wiedzieć, jaka powinna być gęstość suporexu zastosowanego przy budowie Twojego domu w kontekście parametrów cieplnych? Skup się na współczynniku U wyrażającym przenikalność. Jego wartość określa, czy dany beton spełnia wymagania opisane w normach technicznych. Jeśli nie znasz się na budowaniu, skonsultuj swoje decyzje zakupowe z fachowcem, który szybko doradzi, ile suporexu potrzebujesz.


Jeśli chodzi o to, ile na m2 Ile kosztuje suporex, to odpowiedź nie jest tak oczywista, jak może Ci się wydawać. Wiele zależy bowiem od rozmiaru, rodzaju, koloru, parametrów i producenta. Koszty mogą być tak różne, że nie możemy podać Ci jednej obowiązującej stawki. Sprawy nie ułatwiają też ciągłe podwyżki, które wynikają z obecnej sytuacji na świecie oraz naszych krajowych problemów gospodarczych. Budowa domu stała się dzisiaj bardzo nieprzewidywalna, co potwierdzi Ci niemal każdy inwestor. Nie zmienia to jednak niczego w kwestii przydatności suporexu.