Ile gładzi potrzeba na m2?

Ile gładzi potrzeba na m2?

Twoim celem jest idealne wnętrze, bez względu na to, czy wykańczasz zupełnie nowe mieszkanie, czy robisz remont? Potrzebujesz gładzi, dzięki której osiągniesz efekt idealnie równych i gładkich ścian. Jeśli zastanawiasz się, jakie jest zużycie tego produktu, zajrzyj do naszego wpisu, w którym podpowiemy Ci, ile gładzi musisz przygotować.

Co to jest gładź i do czego służy?

Gładź to warstwa wykończeniowa, którą kładziemy na otynkowane ściany lub na ściany wykonane z płyt kartonowo-gipsowych zanim zajmiemy się ich malowaniem. Jej zadaniem jest wygładzić ściany i nadać im ostateczny “szlif”. W tym kontekście do wyboru masz różne rodzaje gładzi tynkowych, które możesz zastosować, w zależności od efektu, na jakim Ci zależy, a także od rodzaju podłoża. Jakie rodzaje gładzi warto znać? Sprawdź to, zanim sięgniesz po kalkulator gładzi szpachlowej.

  • Gładzie gipsowe, wykonane z drobno zmielonego gipsu naturalnego (są bielsze i dłużej wysychają) albo syntetycznego (są bardziej odporne).
  • Gładzie gipsowo-wapienne, wykonywane ze zmielonego gipsu i wapna
  • Gładzie cementowe, odporne na czynniki zewnętrzne, nawet takie, jak wilgoć, nie wymagające szlifowania, ale nie zapewniające tak idealnie gładkiej tekstury, jak gładzie gipsowe.
  • Gładzie cementowo-wapienne, odporne na wilgoć, zapewniające gładkie wykończenie, wygładzane na mokro.
  • Gładzie polimerowe, stosowane przede wszystkim do wygładzania wymagających powierzchni i płaszczyzn, które mogą być poddawane naprężeniom.

Oprócz wymienionych wyżej gładzi, w marketach budowlanych znajdziesz też inny typ produktu, sprzedawany pod nazwą “gładź szpachlowa”. Czym się różni od tynkowej? Sprawdźmy to, zanim zastanowimy się nad tym, jakie jest zużycie gładzi na m2.

Gładź tynkowa a szpachlowa – poznaj różnice

Chociaż gładź tynkową i szpachlową łączy pierwszy człon nazwy, produkty te znacznie się od siebie różnią. Gładź tynkowa, na przykład gipsowa czy cementowo-wapienna, to produkt służący do wygładzania ścian i sufitów i przygotowania ich do malowania. Z kolei gładź szpachlowa to produkt, który pozwoli wyrównać niedoskonałości na ścianie, różnego rodzaju krzywizny, ubytki, ślady po kołkach itd. Gładź szpachlową można kupić w formie gotowego do użycia produktu bądź mieszanki, którą należy rozrobić z wodą. Przed jej aplikacją należy odpowiednio przygotować płaszczyznę, usunąć zanieczyszczenia i luźny tynk.

Ile gładzi potrzeba na m2?

Ile gładzi na m2 potrzebujesz? Podpowiadamy

Zastanawiasz się, ile gładzi na m2 będzie Ci potrzebne do wykończenia ścian? To zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od rodzaju gładzi, a także stopnia nierówności podłoża i grubości warstwy, jaką trzeba będzie wykonać na ścianie czy suficie. Warto sprawdzić na opakowaniu lub w karcie produktu, jaka wydajność przewidywana jest przez producenta. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze obliczenia te będą miarodajne, bo na ostateczną wydajność gładzi wpływają też inne czynniki. Jakie? Na przykład rodzaj podłoża i stopień jego chropowatości czy konieczność wypełniania łączeń płyt kartonowo-gipsowych z perforowanej stali. Sporą popularnością cieszą się ostatnio internetowe kalkulatory gładzi, ale warto przyjmować wyniki z dużą dozą dystansu, biorąc pod uwagę między innymi straty materiałowe, które są skutkiem rozrabiania zaprawy.

Przyjmuje się, że zużycie gładzi gipsowej wynosi około 1 kg gipsu na 1m2 powierzchni w przypadku warstwy o grubości 1 mm. W przypadku mas gotowych, zużycie wahać się będzie – zależnie od powierzchni – między od 1,5 a 2,5 kg na 1 m2. Oznacza to tyle, że na położenie gładzi o grubości 2 mm na powierzchni 40 m2, potrzebujesz 80 kg suchej gładzi gipsowej.

Ile kosztuje worek gładzi szpachlowej i tynkowej?

Ceny gładzi szpachlowych różnią się w zależności od producenta, sklepu czy rodzaju produktu. Podczas, gdy 20 kg worek gładzi gipsowej kosztować może już około 20-30 zł, za taką samą ilość polimerowej gładzi trzeba zapłacić nawet trzy razy tyle.

Jeśli planujesz zlecić usługę wykańczania ścian profesjonalistom, musisz liczyć się z niemałym wydatkiem. Przykładowo, jednokrotne położenie gładzi wraz z przygotowaniem powierzchni (na nowych tynkach gipsowych) w większości miast Polski kosztuje około 40-50 zł za metr kwadratowy brutto.

Wskazówka:
Jeśli zlecasz zadanie wykończenia ścian ekspertom z własnymi materiałami, nie zapomnij upewnić się względem jakości stosowanych przez nią gładzi.

Ile gładzi potrzeba na m2?

Jak widzisz, przeliczanie, ile gładzi na m2 jest potrzebne do wykończenia ścian i przygotowania ich do malowania, wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Dzięki wskazówkom zawartym w tym poradniku, na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem.