Grzejnik konwektorowy czy olejowy?

Grzejnik konwektorowy czy olejowy?

Wybór grzejnika do docieplenia pomieszczeń w domu lub budynku użytkowym jest bardzo ważną decyzją wpływającą na komfort wszystkich użytkowników obiektu. W tym tekście zastanowimy się, co jest lepsze – grzejnik olejowy czy konwektorowy. Porady pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję i dopasować urządzenie do swoich potrzeb.

Konwektor, czy olejowy – dlaczego warto zainwestować jeden z nich?

Na pewno wielu czytelników tego tekstu może zastanawiać się, dlaczego powinni zainwestować w alternatywne źródło energii cieplnej. Otóż jak pewnie zdążyłeś zauważyć w ostatnim czasie rynek energetyczny nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie stał się dosyć niestabilny. Duże znaczenie w problemach ma oczywiście konflikt zbrojny na Ukrainie. Przyczyny jednak nie są tak istotne, ponieważ liczą się konsekwencje, jakie implikuje spadek stabilności tej niezwykle ważnej gałęzi gospodarek.
W związku ze wszystkimi negatywnymi sytuacjami, jakie notują rynki energetyczne, dobrze jest pomyśleć jeden krok do przodu i przygotować się na ewentualne zaostrzenie problemów. Właśnie dlatego powinieneś już dzisiaj zastanowić się nad zakupem przenośnego grzejnika. Oczywiści wielu użytkowników nie wybiega aż tak daleko i potrzebują alternatywnego źródła ciepła, ponieważ ich budynki są najzwyczajniej w świecie nieprawidłowo ogrzane.

Jak działa grzejnik olejowy?

Grzejniki olejowe występują w wielu rodzajach, co sprawia, że klienci łatwo mogą dopasować parametry urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb. Działanie kaloryferów olejowych opiera się na pionowym ruchu powietrza wypełniającego wszystkie żeberka urządzania. Jeśli chodzi o wygląd tego rozwiązania, to przypomina on często tradycyjne kaloryfery. Producenci jednak zauważyli konieczność unowocześnienia designu swoich wyrobów i nietrudno już dzisiaj spotkać się z grzejnikiem olejowym w formie w pełni zabudowanego rozwiązania.
Jeśli chodzi o metodę działania, to od dolnej części wsysane jest zimne powietrze, ogrzewane wewnątrz żeberek grzejnika, a następnie rozprowadzane po całej powierzchni urządzenia. Bardzo ważne jest, aby powietrze wypełniało wszystkie kanały pokrywające powierzchnię kaloryfera. Tylko w ten sposób bowiem możliwe jest docieplenie pomieszczenia o większym metrażu.

Czy wiesz, że?
Nowoczesne grzejniki olejowe są wyposażone w kilka otworów różnych wielkości. Specjaliści nazywają je kominami, a ich zadaniem jest przepuszczanie rozgrzanego powietrza i usprawnienie działania całego urządzenia.

Kaloryfer olejowy posiada grzałki, które regulują moc, z jaką pracuje. Zazwyczaj grzałki znajdują się w dolnej części elementu. Dzięki nim użytkownik może zdecydować, jak intensywnie ma pracować grzejnik.

Grzejnik konwekcyjny – jak działa?

Skoro wiesz już, jak działa grzejnik na olej, czas przejść do opisania pracy grzejnika konwekcyjnego. Otóż w przypadku tego rozwiązania ciepło jest rozprowadzane przy wykorzystaniu zjawiska fizycznego, jakim jest konwekcja. Grawitacyjny przepływ powietrza tworzy naturalną cyrkulację i prowadzi do dogrzewania danego pomieszczenia.
Bardzo ważnym faktem jest to, że grzejnik konwekcyjny do pracy potrzebuje cugu. Oznacza to, że zasysa zimne powietrze od dołu, aby je ogrzać i rozprowadzić bezpośrednio po całej swojej powierzchni. Efekt komina, jaki jest uzyskiwany w przypadku grzejnika konwekcyjnego, ma duże znaczenie i odpowiada za wysoką wydajność pracy oraz mniejsze koszty użytkowania.
Obecnie najczęściej produkowanymi konwektorami są te wyposażone w niskotemperaturową grzałkę grzebieniową. Jej konstrukcja sprawia, że nie nagrzewa się tak jak tradycyjne grzałki, a co za tym idzie, nie dochodzi do spalania kurzu lub innych zabrudzeń oraz przykrego zapachu.>

Grzejnik konwektorowy czy olejowy?

Konwektor czy olejowy – co wybrać?

Jeśli szukasz jednoznacznej odpowiedzi, to powinieneś wiedzieć, że większość specjalistów poleca grzejniki olejowe. Wszystko przez szereg zalet, którymi się charakteryzują. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich:

  • szybkie ogrzewanie pomieszczenia,
  • niewielka waga,
  • stosunkowo niska cena,
  • nowoczesny design,
  • możliwość zamontowania na ścianie,
  • nie wysusza powietrza (egzemplarze z grzałką niskotemperaturową),
  • nie podrażnia dróg oddechowych (egzemplarze z grzałką niskotemperaturową),
  • nie występuje problem spalania kurzu i zabrudzeń (egzemplarze z grzałką niskotemperaturową).

Jak widzisz, grzejnik olejowy daje możliwość, aby w łatwy i niezbyt kosztowny sposób zapewnić w budynku alternatywne źródło ciepła, które dogrzeje pomieszczenia. Pamiętaj, że nie zawsze istnieje możliwość tradycyjnego ocieplenia ścian, dlatego już dzisiaj powinieneś zastanowić się, jak poprawić atmosferę na poddaszu, w garażu lub przydomowym warsztacie. Podczas zakupu konkretnego grzejnika olejowego sprawdź, czy jego parametry odpowiadają Twoim potrzebom i staraj się wybierać tylko rozwiązania od znanych i cenionych marek. Unikniesz dzięki temu problemów z jakością oraz wydajnością pracy.