Gres polerowany czy szkliwiony?

 

Które płytki będą lepsze: gresowe polerowane czy szkliwione? Jeśli nie masz pewności, jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami materiałów, zajrzyj do naszego praktycznego poradnika i sprawdź wszystko na temat modnych i popularnych wykończeń płytek gresowych.

Gres – to jest za materiał i gdzie warto go stosować?

Gres, czyli płytki gresowe, jest odmianą płytek ceramicznych, różniących się od klasycznej glazury składem i sposobem powstawania. Tworzy się je z mieszanki gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu, którą prasuje się pod wysokim ciśnieniem w taki sposób, by uzyskać jednolitą, zwartą masę. Wypala się ją następnie w wysokich temperaturach – nawet ponad 1200 stopni Celsjusza.

Gres jest twardy, w wysokim stopniu odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie zmiennych temperatur, a niektóre rodzaje płytek gresowych wyróżniają się także odpornością na plamienie. Takie parametry sprawiają, że gres znajduje zastosowanie w wielu obszarach: jako okładzina na podłogi w salonach i typowo użytkowych wnętrzach, na tarasach, korytarzach i w garażach. Co ważne, gresowe kafelki to też ogromny wybór różnego rodzaju wariantów. Do wyboru masz między innymi gres podłogowy we wzory i gładki, płytki imitujące parkiet z drewna, metal czy naturalny marmur. Warto przemyśleć nie tylko kolorystykę płytek, ale też sposób wykończenia ich wierzchniej warstwy. Chcesz wiedzieć więcej na temat rodzajów gresu? Czytaj dalej!

Rodzaje gresu. Jakie znajdziesz w sklepach?

W ofercie producentów ceramiki znaleźć można różne warianty kolorystyczne płytek gresowych. Warto mieć świadomość, że ten typ okładziny można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • Gres porcelanowy, który do złudzenia może przypominać na przykład naturalny marmur. Jego skład jest starannie przygotowany pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń, dlatego gres taki jest uznawany za najbardziej estetyczny. Wśród płytek gresowych porcelanowych wyróżnić można kafelki polerowane, szkliwione czy półpolerowane.
  • Gres techniczny (inaczej nieszkliwiony), występujący w wersji antypoślizgowej, naturalnej lub polerowanej. Z uwagi na swoje ponadprzeciętne parametry, zdaje egzamin w szczególnie wymagających przestrzeniach, takich jak hale targowe, garaże, często użytkowane korytarze.

Gres polerowany czy szkliwiony? Poznaj wady i zalety obu rodzajów

Wspomnieliśmy już, że popularne płytki podłogowe i ścienne gresowe występują w różnych wariantach. Osoby stojące przed zadaniem położenia nowej podłogi, często zastanawiają się, co będzie lepszym wyborem: gres szkliwiony czy płytki podłogowe gresowe z polerowaną powierzchnią. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, To, czy będą odpowiednie, zależy od Twoich preferencji estetycznych oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Oto, co warto wiedzieć na temat różnic między takimi materiałami, jak płytki podłogowe szkliwione i polerowane.

Płytki gresowe polerowane posiadają starannie opracowaną, idealnie gładką powierzchnię o niemal lustrzanym połysku. Do złudzenia przypomina polerowany kamień naturalny! Są wysoce estetyczne i ten aspekt doceniają użytkownicy, wybierający gres polerowany do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu. Warto jednak wiedzieć, że polerowane płytki gresowe mają również swoje wady: są dość delikatne, podatne na zarysowania i pojawianie się odprysków, a niezaimpregnowane – szybko “łapią” plamy. Ważne jest też to, że bywają bardzo śliskie. Z czasem mogą matowieć i tracić swój ładny wygląd. Alternatywą dla płytek gresowych polerowanych są kafelki półpolerowane, w których poleruje się elementy wypukłe płytek strukturalnych.

Płytki gresowe szkliwione powstają na skutek naniesienia na uformowany czerep płytki ozdobnej warstwy barwników i szkliwa. Ta metoda sprawia, że płytka jest odporniejsza na zarysowania i zabrudzenia, twardsza i bardziej estetyczna. Dodatkowo wyróżnia ją też mniejsza nasiąkliwość, a co więcej – zdecydowanie lepiej znosi częste mycie z użyciem detergentów niż płytki polerowane. Wszystkie te właściwości sprawiają, że szkliwiona płytka gresowa to wprost wymarzony materiał na okładzinę podłogi w miejscach mocno użytkowanych: korytarzach, przedpokojach czy łazienkach. Wady? Warstwa szkliwa może z czasem się ścierać, a także miejscowo pękać pod wpływem uderzenia, co osłabia strukturę płytki. Uwaga: wśród płytek gresowych znaleźć można także gres szkliwiony matowy!

Ceny płytek gresowych szkliwionych nie różnią się od polerowanych – oscylują na tym samym poziomie, w zależności od konkretnego producenta, sklepu czy kolekcji.

Płytki gresowe szkliwione, polerowane, a może surowe? Dzięki wskazówkom, które zebraliśmy dla Ciebie w tym wpisie, wiesz już, jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami gresu i jesteś w stanie określić, który z nich lepiej sprawdzi się w Twoim domu. Sprawdź w ofercie sklepu Bricoman szeroki wybór płytek ściennych i podłogowych, które pomogą Ci wyczarować modną aranżację.