Gotowy klej do płytek — na co zwrócić uwagę?

Płytki ceramiczne coraz częściej układa się nie tylko w łazience. Ze względu na swoją funkcjonalność, mnogość wzorów i kolorów, decydujemy się na nie również w kuchni, w przedsionkach i przedpokojach, a nawet w salonach czy na zewnątrz domu. Warto zatem zadbać o to, aby były porządnie ułożone. Do bezbłędnego montażu płytek ważne jest wybranie odpowiedniego kleju. Czym kierować się przy wyborze kleju do płytek.

 

Tak, jak w przypadku większości dokonywanych zakupów, najpierw należy skupić się na swoich potrzebach.

Aby wybrać najlepszy klej do płytek, należy pochylić się nad trzema parametrami:

- miejsce - czyli gdzie używany będzie klej do płytek. Wewnątrz domu użyjemy innego kleju niż do montażu płytek na tarasie,
- podłoże - czyli powierzchnia, do której klejone będą płytki. Przykład: do mocowania glazury na zwykłym tynku będzie potrzebny inny klej niż do mocowania na płycie OSB,
- rodzaj płytek - czyli, z czego zostały wykonane są płytki, które będziemy przyklejać. Przykład: do gresu wielkoformatowego używa się innego kleju niż do marmuru czy szkła. Kiedy wiesz już, w których pomieszczeniach i na jakim podłożu będą montowane określone płytki, dużo łatwiej będzie wybrać właściwy klej.

Rodzaje klejów
W ostatnim czasie rynek klejów do płytek bardzo się rozwinął. Producenci starają się coraz lepiej dopasowywać produkty do potrzeb użytkowników. Różnią się one przede wszystkim parametrami technicznymi.

Wśród nich wyróżniamy:

- przyczepność
- odkształcalność
- urabialność
- czas otwarty
- czas korygowania
- mrozoodporność
- samorozpływalność

Właściwości techniczne kleju zależą przede wszystkim od rodzaju spoiwa, które zostało użyte w procesie produkcji, ale również rodzaju i liczby dodatków modyfikujących (np. żywice redyspergowalne). Rodzaje klejów określa norma PN—EN 12004+A1:2012, która dzieli je na 3 najważniejsze typy. 

 

Kleje cementowe
To najpopularniejsze kleje w Polsce. Są suchymi mieszankami składającymi się z cementu, kruszywa i dodatków organicznych. Tuż przed zastosowaniem dodajemy odpowiedniej ilości wody — powstaje wtedy mieszanina, którą nakładamy na powierzchnię ściany lub podłogi. Na niej układamy płytki. Oznaczenie na opakowaniu: litera C.

 

Kleje dyspersyjne
Mniej popularne od klejów cementowych — są od nich droższe. Kupuje się je w postaci gotowej do użycia pasty. Składają się ze spoiw organicznych, pod postacią wodnej dyspresji polimerowej, wypełniaczy i pozostałych dodatków organicznych. Oznaczenie na opakowaniu: litera D.

 

Kleje na bazie żywic reaktywnych
Produkty specjalistyczne. Produkuje się je na bazie żywic reaktywnych, do których dodaje się mineralne wypełniacze i dodatki organiczne. Znajdują zastosowanie w miejscach, w których płytki narażone są na działanie reaktywnych środków chemicznych. Sprawdzą się również w przypadku klejenia płytek na już istniejącą warstwę płytek. Oznaczenie na opakowaniu: litera R.

 

Pozostałe oznaczenia

Na opakowaniach produktu można znaleźć dodatkowe oznaczenia:

1 — oznacza się nimi kleje zwykłe, przeznaczone do typowych zastosowań, używa się ich w miejscach o mniejszym wskaźniku używalności
2 — oznacza się nimi kleje o podwyższonych parametrach, charakteryzują się szczególnie mocnym wiązaniem, doskonałe do łazienek i kuchni
F — kleje szybkowiążące — świetnie sprawdzają się w przypadku pomieszczeń, które muszą być gotowe jak najszybciej; doskonały do układania gresu do łazienki na podłodze
T— klej o obniżonym spływie — najlepszy do układania płytek w pionie lub pod dużym kątem — idealny do płytek ściennych
E — klej o wydłużonym czasie otwartym — idealny do płytek podłogowych (i nie tylko) o dużych rozmiarach
S1 — klej odkształcalny — przeznaczony do miejsc, w których podłoże może pracować — na balkony lub na płyty G—K
S2 — klej wysokoodkształcalny — używa się go przy pracy z dużymi powierzchniami, które pracują — mogą się kurczyć i rozprężać.

 

Ile kleju kupić
Zastanawasz się, jakie jest zużycie kleju do płytek na m2. Na większości opakowań znajduje się informacja dotycząca tego, ile kleju średnio zużywa się na metr kwadratowy. Fachowcy zalecają jednak kupno 5—10% więcej niż sugeruje producent. Na tę wartość mają wpływ trudne do przewidzenia i uniknięcia straty kleju. Mogą one wynikać z delikatnych nierówności podłoża, błędów w układania czy po prostu nieostrożności lub przypadku. Pamiętaj o tym, że zwietrzała zaprawa do płytek nie nadaje się do użytku! Dlatego warto wybrać produkt z asortymentu zaufanych sklepów – takich jak Bricoman.

 

Jak wybrać najlepszy klej do płytek?
To proste — dopasuj produkt do potrzeb. Potrzebujesz klej do płytek na ścianę? Zastanawiasz się jaki klej do gresu kupić? Szeroka gama klejów do płytek umożliwia wybranie idealnego. Jeżeli nie wiesz, który wybrać — zapraszamy na zakupy do naszego sklepu stacjonarnego — zespół specjalistów znajdzie dla Ciebie taki, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom.