Gdzie stosować beton architektoniczny?

 

Beton architektoniczny w postaci gotowych paneli czy masy do nakładania na ściany i podłogi to aktualnie jeden z najmodniejszych materiałów. Jest stosunkowo niedrogi, łatwy w zastosowaniu, a przede wszystkim szalenie wszechstronny. Gdzie stosować stylowy beton architektoniczny? Poznaj jego zalety i zainspiruj się naszymi pomysłami.

Beton architektoniczny – co to jest? Poznaj właściwości tego materiału

Beton architektoniczny jest bardzo modnym w ostatnim czasie materiałem, służącym dekoracyjnemu wykańczaniu ścian oraz podłóg. Materiał ten dostępny jest w wielu różnych wariantach (o tym za chwilę), a cechą, która łączy każdy z nich jest charakterystyczny kolor oraz struktura surowego betonu z widocznymi porami. Beton architektoniczny dekoracyjny ma charakter industrialny, dlatego typowe dla niego są różnego rodzaju niedoskonałości, na przykład nierówny kolor czy ślady po narzędziach. Dawniej okładziny tego typu nie cieszyły się popularnością właśnie ze względu na efekt surowości – ściany pokryte tynkiem strukturalnym o fakturze i kolorze betonu wyglądają jak niedokończone. Dziś taki rezultat jest bardzo pożądany, zwłaszcza w połączeniu z designerskimi meblami i ekskluzywnymi dodatkami.

Beton architektoniczny – rodzaje, które warto znać

Beton architektoniczny występuje w wielu różnych wariantach, dostępnych w popularnych marketach budowlanych czy u producentów betonu. Najciekawsze rozwiązania to:

  • gotowe płyty o różnych wymiarach, które montuje się za pomocą specjalnego kleju budowlanego, kotw chemicznych czy wieszaków i listw montażowych
  • elastyczne wykładziny w rolkach
  • cieńsze od wykładzin tapety imitujące strukturę betonu
  • gotowe do aplikacji masy lub tynki w proszku, które należy odpowiednio rozrobić przed naniesieniem na wybraną powierzchnię
  • farby imitujące beton strukturalny.

Który z tych rodzajów betonu ozdobnego jest najlepszy? To trudna odpowiedź, bo wszystko zależy od tego, jak planujesz zastosowanie dla tego typu materiału. O tym, jakie masz możliwości, przekonasz się w dalszej części tego poradnika. Nasza podpowiedź? Warto uruchomić wyobraźnię, żeby w pełni wykorzystać zaskakującą wszechstronność betonu architektonicznego.

Zastosowanie tynku dekoracyjnego o strukturze betonu

Tynk dekoracyjny o strukturze betonu ma szerokie zastosowanie, zarówno w kontekście lokali użytkowych, jak i prywatnych mieszkań. Styl industrialny, który cieszy się rosnącą popularnością, może zainspirować Cię nie tylko do ciekawej aranżacji łazienki czy sypialni, ale też gabinetu, garażu czy zewnętrznej elewacji domu.

Tynk zewnętrzny imitacja betonu – pomysł na modną elewację

Beton architektoniczny to strzał w dziesiątkę, jeśli szukasz pomysłu na ciekawą elewację domu. Do wykonania takiego wykończenia musisz użyć produktu przystosowanego do zastosowania na zewnątrz. Stylizowany tynk architektoniczny, służący do tworzenia dekoracyjnych powłok elewacyjnych w systemach ociepleń, musi być odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, mróz czy silne nasłonecznienie. Efekty, jakie można uzyskać, idealnie wpisują się w trend industrialny – tynk beton architektoniczny może do złudzenia przypominać betonowe konstrukcje monolityczne z charakterystycznymi śladami po zdemontowanym szalunku, grubo zacierany beton czy gładką betonową płaszczyznę. Wszystko zależy od tego, na jakim rezultacie najbardziej Ci zależy.

Wskazówka:
Wiele produktów typu tynk imitacja betonu do stosowania na zewnątrz nadaje się także do wykonania okładziny ścian we wnętrzu mieszkania. Weź to pod uwagę przy planowaniu odświeżenia aranżacji w sypialni czy przedpokoju.

Tynki betonowe ozdobne do wnętrza – mieszkanie w stylu industrial

Marzy Ci się efekt industrialnej surowości w mieszkaniu? Wykorzystaj tynki betonowe ozdobne! Beton architektoniczny masa, podobnie jak ten w postaci proszku do rozrobienia, są proste w aplikacji – z tym zadaniem poradzą sobie nawet laicy. Tym bardziej, że tego typu okładzina nie musi być idealnie równa i precyzyjnie naniesiona – wszelkie nierówności dodadzą jej autentyzmu i charakteru. Jeśli nie chcesz stosować betonu architektonicznego, który wymaga użycia packi, sięgnij po farbę imitującą beton lub modną tapetę w rolce, która na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina prawdziwy, surowy beton. Taki materiał wystarczy przykleić za pomocą kleju do tapet na uprzednio wyczyszczoną i wysuszoną powierzchnię.

Wskazówka:
Modnym pomysłem jest łączenie tynku ala beton w różnych odcieniach. Szarość grafitowa w połączeniu z antracytową stworzą ciekawą, optycznie bardziej przestrzenną aranżację ścian.

Przeczytałeś nasz poradnik? A więc wiesz, że popularność beton architektonicznego nie wzięła się znikąd. Materiał ten jest uniwersalny, niezwykle stylowy i wbrew pozorom prosty w użyciu. W kontekście jego zastosowania, ogranicza Cię wyłącznie kreatywność! Niezależnie od tego, czy chcesz ciekawie zaaranżować łazienkę, czy dodać sypialni nowoczesnego charakteru, postaw właśnie na ten modny materiał.