Fotowoltaika - co musisz wiedzieć?
Fotowoltaika to temat, który mniej lub bardziej jest bliski każdemu Polakowi. Od jakiegoś czasu większość abonentów sieci komórkowych otrzymuje telefony od natarczywych firm, które proponują instalacje fotowoltaiczne i obiecują niebotyczne oszczędności. Czym jednak jest fotowoltaika, jak działa i czy warto instalować fotowoltaikę? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.
Czym jest fotowoltaika?
Zanim przejdziemy do kwestii opłacalności całego systemu, warto wyjaśnić, czym właściwie jest fotowoltaika, o której tyle ludzi mówi. Otóż jest to instalacja, bazująca na efekcie fotoelektrycznym. Oznacza to, że wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, stosowanej później w calach przemysłowych lub w gospodarstwach domowych. Prąd stały, który pozyskują panele fotowoltaiczne, jest przekształcany w prąd zmienny, wykorzystywany przez użytkowników końcowych. Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne montowane w większości przypadków na dachach budynków lub na ziemi z zastrzeżeniem, że musi to być strona południowa. W przypadku domów jednorodzinnych zakup oraz montaż fotowoltaiki jest dużą inwestycją, ale w długoterminowej perspektywie można liczyć na zwrot w poniesionych środków w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. Z tego wynika duży wzrost zainteresowania panelami obserwowany w ostatnich latach.
Na jakiej zasadzie działa fotowoltaika?
Fotowoltaika do prawidłowego działania potrzebuje fotonów. To właśnie te cząsteczki są wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej. Sam proces pozyskiwania prądu nazywany jest efektem fotowoltaicznym i polega na tym, że pojedyncza cząstka światła pada bezpośrednio na panel wykonany z krzemu i wprawia w ruch elektron, którego zadaniem jest wytworzenie energii elektrycznej. Następnie energia jest przekształcania w prąd stały, a po przejściu przez falowniki następuje generowanie prądu zmiennego, który jest zgodny z parametrami obowiązującymi w danej sieci publicznej. Energia elektryczna określana mianem zmiennej może z kolei być wykorzystana do zasilania urządzeń w domu lub budynku przemysłowym.
Od czego zależy działanie fotowoltaiki?
Jak już wspominaliśmy, do prawidłowego działania fotowoltaika potrzebuje fotonów, czyli cząstek światła. Jeśli więc chodzi o jej efektywność, to najważniejszym aspektem jest dostęp danej nieruchomości do światła słonecznego. To właśnie z tego powodu bardzo ważne jest, by montować panele w miejscach niezacienionych. W innym wypadku cała inwestycja może okazać się nieopłacalna.
W celu zwiększenia wydajności systemu często korzysta się ze specjalnych wysięgników, które są montowane na wysokości 1,5 metra. Dzięki nim można pominąć wszelkie przeszkody i pozyskać jeszcze więcej energii słonecznej.
Czy opłaca się montować fotowoltaikę?
Atuty wynikające z zainstalowania fotowoltaiki mają zarówno wymiar finansowy, jak i ekologiczny. Poniżej przygotowaliśmy spis czterech najważniejszych korzyści, na jakie możesz liczyć po zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne.
- Większa wartość nieruchomości
Fotowoltaika to temat, który dynamicznie się rozwija. Stąd też wielu właścicieli nieruchomości w niedalekiej przyszłości będzie chciało zainwestować w panele. Jeśli zastanawiasz się nad sprzedażą budynku mieszkalnego lub przemysłowego zaopatrzonego w efektywny system fotowoltaiczny, możesz spodziewać się o wiele lepszych warunków finansowych. Panele są dobrą kartą przetargową w ewentualnych negocjacjach z potencjalnym kupującym.
- Niższe rachunki
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na znacznie obniżenie rachunków za prąd. Oczywiście to, ile dokładnie zaoszczędzisz, zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanych paneli, ilości zużywanej energii elektrycznej oraz jakości sprzętu, na jaki się zdecydujesz.
- Niska awaryjność
Panele, w większości przypadków, charakteryzują się żywotnością szacowaną nawet na 20-25 lat. Oznacza to, że z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będziesz musiał naprawiać instalacji niedługo po jej zamontowaniu. Bardzo ważne w kontekście uzyskania najdłuższej żywotności paneli jest zastosowanie porządnego inwertera oraz dbanie o to, by się nie przegrzewał.
- Ekologia
Odnawialne źródła energii to sposób na ochronę planety oraz zmniejszenie powstawania szkodliwych związków chemicznych lub gazów cieplarnianych. W przypadku fotowoltaiki wykorzystujemy tylko to, co daje nam natura bez zbędnego przetwarzania i zatruwania powietrza.
Fotowoltaika – pozyskuj prąd ze słońca
Jak widzisz, fotowoltaika to temat, który warto sprawdzić szczególnie ze względu na wiele programów rządowych wspierających montaż instalacji. Oprócz korzyści finansowych możesz również realnie przyczynić się do działań proekologicznych, które korzystnie wpływają na miejsce, naszego życia. Inwestycja w panele zazwyczaj zwraca się po około 10 latach, co również jest elementem, który przyciąga potencjalnych inwestorów. Zainstaluj fotowoltaikę już dzisiaj i ciesz się prądem ze słońca!
Validate your login