Folia paroizolacyjna – jak kłaść? Instrukcja krok po kroku

Folia paroizolacyjna – jak kłaść? Instrukcja krok po kroku

 

Folia paroizolacyjna to rozwiązanie, w które warto zainwestować. Czy da się ją samodzielnie położyć? A jeśli tak, to jak to zrobić? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Jak działa folia paroizolacyjna?

Zanim przejdziemy do metod aplikacji folii paroizolacyjnej, zacznijmy od początku, czyli od poznania jej definicji i zastosowań. Folia paroizolacyjna to rozwiązanie, które minimalizuje zgubny wpływ wilgoci na elementy konstrukcyjne domów, takie jak dachy i ściany.

Folia paroizolacyjna jest wykonana z tworzywa sztucznego, które skutecznie chroni strop oraz ściany przed przenikaniem pary wodnej, która powstaje wewnątrz pomieszczenia. Odpowiada ona za prawidłowe odprowadzenie wilgoci z budynku, w efekcie chroniąc całą konstrukcję domu przed takimi niedogodnościami jak: pleśń, grzyby, odpadanie tynku, gnicie konstrukcji oraz destrukcja wełny mineralnej.

Warto w nią zainwestować, bo w ostatecznym rozrachunku pozwoli uniknąć wielu dodatkowych kosztów. Czy można ją samodzielnie położyć? Jak najbardziej. W oparciu o odpowiedni instruktaż nie jest to trudne zadanie.

Gdzie dokładnie stosuje się folię paroizolacyjną?

Folia paroizolacyjna najczęściej stosowana jest na poddaszach. Jej warstwę kładzie się pomiędzy ociepleniem budynku a płytą kartonowo-gipsową. Używa się jej przede wszystkim jako sposób na osłonę izolacji z wełny mineralnej na dachach skośnych, płaskich, stropach z drewna, a także stropach z betonu znajdujących się nad ogrzewanymi pomieszczeniami oraz na ścianach domów szkieletowych.

 

Folia paroizolacyjna – jak kłaść? Instrukcja krok po kroku

 

Rodzaje folii paroizolacyjnej, które warto znać

Zanim przejdziemy do najważniejszej kwestii, czyli tego, jak zakładać folię termoizolacyjną, zróbmy krótki przegląd dostępnych rodzajów tego typu zabezpieczenia.

  • Folia polietylenowa, zwana też tradycyjną lub klasyczną – jest to folia jednowarstwowa. Na rynku znajdziesz takie rozwiązania, jak folia paroizolacyjna żółta czy folia paroizolacyjna biała. Ten rodzaj folii wykazuje się wysokim współczynnikiem szczelności, tzw. Sd (współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi od kilkudziesięciu do przeszło 100 m). Z tego względu jej plusem jest możliwość stosowania w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, czyli w łazienkach i kuchniach. Do tego cechuje ją niska waga, która wpływa na łatwość montażu, a także stosunkowo przystępna cena.
  • Folia paroizolacyjna aktywna, zwana również inteligentną lub o zmiennym oporze dyfuzyjnym – taka folia dostosowuje się do poziomu wilgoci, a także ciśnienia. Zmienny współczynnik dyfuzyjny wynosi 0,1-0,3 do 10-30 m. Działa niczym odzież termiczna, dostosowując współczynnik szczelności do poziomu wilgoci. Najlepiej sprawdza się na poddaszach: w sypialniach i pokojach, w których spędzamy większość czasu.
  • Folia paroizolacyjna aluminiowa – tworzy ją kilka warstw polietylenu bądź polipropylenu. Ostatnią warstwę poddaje się procesowi metalizowania. Folia ta jest ciężka folia, zwiększa efektywność ogrzewania budynku, jest trwała i odporna na uszkodzenia. W jej przypadku współczynnik Sd plasuje się w okolicach 100 m.
  • Folia paroizolacyjna gruba, inaczej ekrany termoizolacyjne lub termoizolacja refleksyjna – to rodzaj bardzo grubej folii z metalizowanymi skrajnymi warstwami i pęcherzyki powietrza bądź pianką polietylenową między nimi. Ekrany nie tylko nie przepuszczają pary wodnej, ale również uzupełniają warstwę termoizolacyjną.

Jak montować folię paroizolacyjną? Instruktaż

Jak już wspomnieliśmy, montaż folii paroizolacyjnej wcale nie jest trudny, a przy odrobinie cierpliwości z zadaniem tym spokojnie poradzą sobie nawet mniej doświadczone osoby. Jak to zrobić po kolei?

  1. Pierwszym etapem montażu jest mocowanie do krokwi. Najlepiej do tej czynności nadają się zszywki ocynkowane o rozmiarze ok. 10 x 8 mm. Zalecany odstęp między nimi to 15 cm. Jeśli mamy do czynienia z pianką poliuretanową, zróbmy odstęp wynoszący 10 cm. Takie działanie zaleca się w przypadku stosowania jednowarstwowej folii paroizolacyjnej. Dwuwarstwową folię montujemy za pomocą zszywek do kontrłat, a całość – do krokwi za sprawą wieszaków bezpośrednich.
  2. Drugi etap to układanie – każdy kawałek folii należy ułożyć na zakładkę. Dzięki nadrukom producenta w postaci specjalnych linii, czynność ta jest znacznie ułatwiona. Zalecana szerokość zakładu wynosi ok. 10 cm.
  3. Następny krok to łączenie kawałków folii. Klejone powierzchnie muszą zostać oczyszczone z kurzu czy pozostałości silikonu, a następnie dokładnie wysuszone. Kawałki folii termoizolacyjnej kleimy, używając do tego taśmy specjalistycznej, która powinna szczelnie pokrywać powierzchnie. Taśmę należy docisnąć w taki sposób, by gładko i całą powierzchnią przylegała do podłoża.
  4. Mocowanie folii do tynku stanowi kolejny krok. W przypadku gładkiej ściany możemy użyć taśmy, w przypadku innego rodzaju powierzchni niezbędny będzie płynny klej. W tym wypadku warto pamiętać, że folii nie należy dociskać zbyt mocno, by nie doprowadzić do rozlania się kleju. Tynki, do których kleimy folię, muszą być suche i ciepłe – jeśli robimy to w okresie jesienno-zimowy, niezbędne będzie skuteczne ogrzanie ścian.
  5. W ramach ostatniego etapu wykonujemy stelaż pod płyty gipsowo-kartonowe i regulujemy poziom łat. Tylko wtedy paroizolacja będzie szczelna.
Wskazówka!
Weź pod uwagę dokładny rodzaj folii paroizolacyjnej, którą chcesz położyć i związane z jej aplikacją wskazania. Przykładowo folię paroizolacyjną aktywną można zamontować tylko po uprzednim umieszczeniu specjalnej membrany o wysokim stopniu paroprzepuszczalności pod pokryciem dachu.

 

Folia paroizolacyjna – jak kłaść? Instrukcja krok po kroku

 

Jak widzisz, ani wybór, ani montaż folii paroizolacyjnej nie musi przysparzać sporych trudności. Dzięki naszym wskazówkom, z pewnością świetnie sobie poradzisz z tymi zadaniami.