Do czego wykorzystać piach?
Piach może wydawać Ci się surowcem mało atrakcyjnym, ale tylko do momentu, w którym poznasz jego niezwykłe właściwości i odkryjesz jego potencjał. Do czego można go wykorzystać? Zajrzyj do naszego poradnika i sprawdź wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
Co to jest piasek? Definicja
Piasek jest luźną skałą osadową, która składa się z niezwiązanych ze sobą żadnym spoiwem ziaren minerałów (głównie kwarcu). Najdrobniejszy piasek charakteryzuje się ziarnami o wielkości zaledwie 0,05 mm, z kolei ziarna piasku gruboziarnistego mają nawet 2 mm. Złoża piasku występują na całym świecie – w końcu jest on jedną z najważniejszych składowych gleby.
Piasek do celów gospodarczych (w tym budowlanych) jest wydobywany najczęściej metodą odkrywkową w kopalniach nazywanych piaskowniami lub żwirowniami. Innym sposobem na wydobycie piasku jest pogłębianie rzek i kanałów żeglugowych (tam, gdzie występują naturalne zbiorniki wodne, takie jak rzeki, jeziora czy morze).
Piach – materiał ceniony nie tylko w budownictwie
Piasek to materiał, który wykorzystywany jest na wiele różnych sposobów. W branży budowlanej stosuje się przede wszystkim piasek do zapraw budowlanych (na przykład murarskich, cementowych czy wapiennych). Materiał ten wykorzystuje się również do tworzenia nasypów i niwelowania różnic gruntu czy do wytwarzania różnych mas budowlanych (np. klei, mas bitumicznych i samopoziomujących)
Poza tym piasek znajduje zastosowanie także w hodowli zwierząt (ujeżdżalnie dla koni, terraria, akwaria), w celach rekreacyjnych i hobbystycznych (place zabaw, boiska) i wielu innych.
Piach do zasypywania fundamentów – jaki wybrać?
Czym zasypać fundamenty? Przede wszystkim warto pamiętać, że grunt znajdujący się między ścianami fundamentowymi jest podwaliną, na której wykonamy potem podłogę – jeśli będzie źle przygotowany, podłoga nawet po kilku latach może osiąść i pękać. Do zasypywania fundamentów idealnie nada się piasek. Na spód kładziemy warstwę pospółki lub tłucznia grubości 30-50 cm, a następnie – w kilku warstwach grubości 20-30 cm – piasek. Układa się go aż do górnego poziomu ścian fundamentowych. Najlepszy do tej roli będzie piasek kopalniany, o ziarnach mniej okrągłych niż w przypadku piasku rzecznego.
Jaki piasek do wylewek?
Piasek do wylewek betonowych? Ten materiał jak najbardziej odnajdzie się również jako składnik tego typu materiałów. Do wylewania posadzki cementowej, przygotowanej za pomocą urządzenia nazywanego „miksokretem” lub „mixokretem” najlepiej używać specjalnie przeznaczonego w tym celu piasku kwarcowego wcześniej przesianego oraz wypłukanego. Specjaliści podkreślają, że warunkiem uzyskania wytrzymałej wylewki podłogowej jest użycie czystego piasku o zróżnicowanej granulacji – zarówno grubego, jak i drobnego. Dzięki temu podłoga będzie miała odpowiednią wytrzymałość na ściskanie i małą porowatość.
Piach do murowania – jaki wybrać i ile?
Piach jest jednym z podstawowych składników stosowanych do produkcji zapraw murarskich. W kontekście murowania, piasek stanowi tak zwane kruszywo, które łączone jest z cementem oraz wodą w różnych proporcjach, w zależności od potrzeb i rodzaju murowanej konstrukcji. Główną rolą piasku w tego typu zaprawach jest zapewnienie odpowiedniej konsystencji oraz trwałości muru. W przypadku zaprawy cementowej, piasek jest często stosowany w proporcjach 1:1 z cementem. W przypadku zapraw cementowo-wapiennych do prac murarskich (na przykład murowania ścian) stosuje się proporcje: 1 część cementu, 2 części wapna, 10 części piasku. Do tynkowania: 1 część cementu, 1 część wapna, 6-7 części piasku.
Piach pod kostkę brukową
Piach stosuje się też do podsypywania pod kostkę brukową. W tym przypadku piach układa się na podłożu ziemnym w celu wyrównania powierzchni oraz zapewnienia stabilnej podstawy dla kostki. Najpierw dobrze wyprofilowuje się podłoże, następnie układa warstwę piasku o grubości około 5-10 cm, a na nim układa się kostkę brukową. W końcowej fazie szczeliny między kostkami wypełnia się piaskiem w celu zminimalizowania ryzyka przesuwania się kostki oraz zapewnienia całej nawierzchni estetycznego wyglądu.
Worek piasku – cena. Ile kosztuje ten materiał?
Koszt worka piasku zależy od wielu czynników – takich jak lokalizacja, rodzaj piasku, dostawca czy ilość zakupionego materiału. Średnio jednak w Polsce cena worka piasku zaczyna się od około 5-10 złotych (za piasek 25 kg). W przypadku większych ilości, cena ta może się różnić i wynosić od około 30 zł za tonę piasku zasypowego oraz 50 zł za tonę piasku płukanego. Warto jednak zaznaczyć, że koszty transportu oraz dostawy piasku mogą wpłynąć na końcową cenę, dlatego warto sprawdzić oferty różnych dostawców i porównać koszty zakupu w zależności od potrzeb i ilości.
Wiesz już, jaka jest definicja piasku, znasz jego zastosowanie w budownictwie i nie tylko i wiesz, ile mniej więcej kosztuje ten materiał. Jeśli potrzebny Ci piasek workowany, zajrzyj do sklepu Bricoman.
Validate your login