Do czego służy zagęszczarka?
Najczęściej można się z nią spotkać na budowach, gdzie za jej pomocą ubija się nawierzchnię podłoża, ale bywa również wykorzystywana przed wylaniem asfaltu bądź położeniem kostki brukowej. Jej obsługa nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień, nie jest skomplikowana, a mniejsze modele można wykorzystywać do prac domowo-remontowych. Sprawdź, do czego się przydaje.
Co to jest zagęszczarka?
Zagęszczarka (ubijarka do ziemi, zagęszczarka budowlana, zagęszczarka gruntu) to maszyna służąca do zagęszczania podłoża za pomocą wprawianej w drgania metalowej płyty. Poprzez wytwarzane drgania uwalnia z gruntu powietrze i wodę, powodując, że ziemia staje się gęstsza i bardziej zbita. Układ wibracyjny zagęszczarki może być napędzany silnikiem elektrycznym bądź spalinowym, a zakres wibracji wynosi ok. 50-100 Hz.
Jakie są rodzaje zagęszczarek?
Ze względu na typ podłoża, do ubicia którego ma służyć, można podzielić je na:
- zagęszczarki ręczne – na tle pozostałych są najmniejsze, wymagają obsługi przez człowieka. Ich waga może kształtować się w przedziale 50-100 kg, więc są stosunkowo lekką maszyną. Świetnie sprawdzą się, gdy pracy przy podłożu nie jest dużo lub tam, gdzie gabaryty nie pozwolą zmieścić się większym maszynom, wśród nich można spotkać takie, które przemieszczają się tylko w jednym kierunku bądź są dwukierunkowe;
- zagęszczarki samoprzesuwne – mają większy ciężar, ale praca z nimi jest łatwiejsza. Pod względem obsługi wymagają jedynie nadania jej właściwego kierunku przemieszczania się, poza tym pracują samodzielnie;
- zagęszczarki kroczące – profesjonalny sprzęt, mogą działać na trudnym podłożu, natomiast są bardzo drogie i wykorzystywane głównie w dużych firmach budowlanych
- zagęszczarki podczepiane – mocuje się je do koparki lub ciągnika, umożliwiają sprawne ubijanie bardzo dużych powierzchni, ten typ również wykorzystywany jest przez firmy budowlane przy naprawie nawierzchni lub zagęszczaniu skarp czy wykopów.
Ze względu na rodzaj silnika, na jakim pracują, można podzielić je na:
- zagęszczarki elektryczne – o mniejszej mocy, wymagają podłączenia do źródła prądu;
- zagęszczarki spalinowe – mogą pracować na wyższej mocy, jednak ich eksploatacja jest trudniejsza.
Zagęszczarka do domowego użytku – do czego może Ci się przydać?
Zagęszczarka może mieć wiele zastosowań. Przy użyciu jej możesz zagęścić ziemię, piasek, ale również asfalt lub beton. Może przydać się do ubijania terenu pod położenie przewodów. Sprawdzi się również do prac w ogrodzie, jeśli planujesz wysypanie ścieżek żwirowych lub wyłożenie ich kostką brukową. Dzięki utwardzeniu gruntu, kostka będzie rozłożona równomiernie i stabilnie. Ubijając odpowiednio podłoże, unikniesz powstawania kolein i zapadania się kostki, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się nią dłużej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zagęszczarki?
Przede wszystkim na jej ciężar. Przyjmuje się, że za jakością ubicia gruntu stoi masa maszyny. Im cięższa, tym dokładniej ubite podłoże. Równie istotna jest głębokość ubijania oraz ukształtowanie samego terenu, na którym ma pracować zagęszczarka. Tutaj w grę wchodzą wspomniane już zagęszczarki ręczne bądź samoprzesuwne (lub te bardziej profesjonalne). Warto również wybrać maszynę o odpowiednio dużej płycie roboczej, co będzie miało wpływ na szybkość pracy.
Ile kosztuje zagęszczarka?
Do amatorskiego wykorzystania powszechnie używane są niewielkie, stosunkowo lekkie zagęszczarki marki SMART lub SENTEO. Zastanawiasz się, ile kosztuje zagęszczarka? Ceny najmniejszych zagęszczarek to koszt kilkuset złotych. Ceny średnich, nadal stosunkowo małych zagęszczarek (do ok. 100 kg), kształtują się w przedziale od ok. 2 do 4 tysięcy złotych. Przykładowo ręczna zagęszczarka spalinowa do ziemi, piaski i żwiru SMART, z tłoczoną płytą 56 x 52 cm, o wadze 96 kg, mocy 6,5 km i maksymalnej głębokości zagęszczania 35 cm to koszt ok. 3 tysięcy złotych. Z kolei 85 kg-owa zagęszczarka do ogrodu, prac ziemnych czy tych związanych z układaniem kostki brukowej o mocy 6 km, nieco mniejszej płycie o wielkości 54 x 42 cm i maksymalnej głębokości zagęszczania 30 cm, kosztować będzie ok. 2 tysięcy złotych.
Zagęszczarki do domowego użytku oraz niezbędne do nich akcesoria znajdziesz na stronie Bricoman.
Validate your login